Na území Žilinskej župy vznikne osem nových bezplatných centier sociálneho poradenstva. „Jedným z dôvodov ich vzniku bolo aj to, že ľudia často nevedia, na koho sa majú so svojim problémom obrátiť. Tiež nevedia riešiť svoje problémy bez inej osoby, alebo sa boja, že ich to bude stáť veľa peňazí. Nové centrá budú poskytovať služby úplne zadarmo,“ informoval predseda Žilinského samosprávneho kraja Juraj Blanár.
Systém centier bude fungovať na báze sieťovania tak, aby človek nemal pocit, že si ho poradcovia iba pohadzujú. „Výhodou je, že špecialistu kontaktuje poradca. Človek bude mať takto o starosť menej, keďže nemusí chodiť od dverí k dverám a hľadať pomoc. Stačí, ak zaklope na jedny a tam sa už postarajú, aby sa jeho problém posunul k príslušnému špecialistovi,“ informovala riaditeľka odboru sociálnych vecí ŽSK Marta Pauková.
Poradcovia ôsmich centier budú pracovať nielen v rámci zariadenia, ale i v teréne. Majú tiež za úlohu oslovovať spádové obce či už na stretnutiach seniorov, alebo iných skupín. Nebudú len čakať na ľudí s problémami, ale budú sami zvolávať skupiny na spoločné poskytovanie pomoci.
Špeciálne poradenstvo sa doteraz poskytovalo v rámci dvoch zariadení v zriaďovateľskej pôsobnosti ŽSK a to v Dolnom Kubíne a v Liptovskom Mikuláši. Obe sú zamerané najmä na pomoc týraným a zneužívaným ženám s deťmi. Podľa slov Paukovej nové centrá budú poskytovať oveľa širšiu škálu poradenstva: „Problémy a otázky nie sú ohraničené. Na poradcov sa môžu ľudia obrátiť ak je v ich okolí niekto zdravotne postihnutý, ale aj v prípade, že sa chce niekto naučiť ako sa správať na pracovnom pohovore a zvýšiť si tak šancu nájsť si prácu.“
Súčasťou poradenských centier je právnik, čím sa možnosť pomoci opäť rozšíri.Sieť poradenských centier pokrýva väčšinu regiónov Žilinského kraja. Ľudia sa môžu obrátiť o radu alebo konkrétnu pomoc na zamestnanca poradne telefonicky, e-mailom, alebo prísť osobne do miesta sídla poskytovateľa sociálnych služieb,“ povedala Jarmila Ševčíková z informačného odboru ŽSK.
Autor: ih