ČADCA. Malí farmári praktizujúci predaj z dvora tvrdia, že pomoc štátu nepociťujú, naopak, rôzne zákony a novely ich obmedzujú. Sťažujú si napríklad aj na to, že svoje produkty nemôžu ponúkať prostredníctvom internetového predaja.
„Ministerstvo pôdohospodárstva má záujem podporovať priamy predaj konečnému spotrebiteľovi prostredníctvom investičného opatrenia na vybudovanie predajného miesta. Na základe Programu rozvoja vidieka SR 2014 – 2020 sa s podporou pre týchto farmárov počíta aj v nadchádzajúcom programovom období. Reklama a propagácia vlastných produktov nie je zakázaná ani obmedzená žiadnym predpisom,“ informoval Peter Hajnala z komunikačného odboru ministerstva. Dodal, že nariadenie vlády, ktorým sa ustanovujú hygienické požiadavky na priamy predaj a dodávanie malého množstva prvotných produktov rastlinného a živočíšneho pôvodu, však nedovoľuje internetový predaj. To však malí farmári považujú za diskriminujúce.
Ako informovala riaditeľka Regionálnej veterinárnej a potravinovej správy (RVPS) v Čadci Jana Ščuryová v kysuckom regióne evidujú 14 predajov z dvora. Ide napríklad o netriedené slepačie vajcia, hydinu zabitú na farme, kravské a kozie mlieko, dodávanie surového ovčieho mlieka a mliečnych výrobkov maloobchodným prevádzkam a ich predaj na farme, predaj malého množstva medu či rýb. Dodala, že doposiaľ pri kontrolách nezistili nedostatky, neuložili teda žiadne pokuty a v regióne nezaznamenali ani žiaden nelegálny predaj z dvora.