TURZOVKA. Vedenie mesta sa v minulých dňoch zaoberalo problematikou regulácie Hlinenského potoka, tiež ochranou cesty idúcej v súbehu s brehom Predmieranky na Fojtovej ulici v mestskej časti Predmier. Množstvo zrážok počas leta, lokálne búrky a prívalové dažde – to všetko podľa predstaviteľov samosprávy vyvoláva otázniky nad tým ako je mesto a jeho jednotlivé časti chránené pred takým živlom, ako je voda.
Regulácia Hlinenského potoka, o ktorej sa v meste hovorí už dlhší čas, je čo sa týka stavebného povolenia projektovo i administratívne pripravená. Otvorenou otázkou je spôsob financovania. Stav nevysporiadanosti niektorých brehových parciel, ktorý v minulých rokoch znemožnil žiadať na túto stavbu eurofondy, pretrváva. Jediným riešením je podľa informácie samosprávy dostať stavbu do investičného plánu Povodia Váhu, možno aj v niekoľkých etapách, ktorému však prostriedky limitujú jednotlivé rezortné ministerstvá. A tak ostáva len čakať a dúfať, že pokiaľ budú vodohospodári zháňať peniaze, nepríde veľká voda a nenarobí viac škody ako je predpokladaná hodnota stavby.
Slovenský vodohospodársky podnik (SVP) mal už v minulosti v časti Turzovka – Hlinené zregulovať potok, ktorý ohrozuje miestnych obyvateľov. Plánoval pritom využiť eurofondy. Problém s vlastníkmi pozemkov spôsobil, že sa tak nestalo.
Podľa vyjadrenia SVP majetkoprávne pomery na záujmovom území stavby sú veľmi zložité, preto sa môže financovať jedine z vlastných zdrojov, pripadne zo štátneho rozpočtu. Jej začatie je teda závislé od pridelenia finančných prostriedkov pre SVP.
Projekt nebol lacný
Stavba je naprojektovaná, má stavebné povolenie, ostáva doriešiť peniaze, aby doteraz vynaložené investície nevyšli nazmar. Len príprava projektu si vyžiadala 50 485 eur. Problém spôsobili zložité majetkovo – právne pomery. Práve pre ne nemôže SVP financovať stavbu z Kohézneho fondu EÚ, lebo v rámci žiadosti o poskytnutie nenávratného finančného príspevku nebolo možné doložiť všetky majetkovo – právne podklady. Reguláciu musí teda realizovať iba z vlastných zdrojov, ktoré momentálne na tieto účely nemá.
Voda môže poškodiť zrekonštruovanú cestu
Niektorých obyvateľov sa nepodarilo presvedčiť o nevyhnutnosti a všeobecnej účelnosti projektu, ktorý má za úlohu odvrátiť možné škody na majetku ľudí v prípade nečakaných, takzvaných lokálnych či bleskových povodní. Správca toku predpokladal náklady vo výške 1,84 milióna eur. Prostriedky chcel čerpať z eurofondov, čo však nebude možné pre spomínané nevyriešené majetkové vzťahy. Desiatky majiteľov zmluvy podpísalo, chýbali podpisy niekoľkých jedincov. Z nedostatočne zregulovaného potoka v Hlinenom majú obavy nielen miestni obyvatelia. Mesto predpokladá, že pri väčších zrážkach môže voda poškodiť zrekonštruovanú cestu, do ktorej investovalo 464 774 eur. Komunikácia sa na piatich miestach stretáva s potokom, a tak pri súčasných výkyvoch počasia stále nad ňou visí hrozba.