ŽILINA – Žilinskí colníci za prvých deväť mesiacov tohto roka vykonali 1559 kontrol v prevádzkach, kde podnikatelia predávali tovar, alebo poskytovali služby. Zamerali sa na dodržiavanie zákona o používaní elektronickej registračnej pokladnice (ERP). Každá tretia prevádzka porušila predpisy a uložené pokuty presiahli 133 600 eur.
Niektorí pripravujú štát o nemalé peniaze
„Podnikatelia, u ktorých kontrolóri zistia, že nepoužili ERP, vlastným zavinením ju vyradili z prevádzky, použili neregistrovanú, alebo neodovzdali zákazníkovi paragón, riskujú pokutu, v horšom prípade aj zrušenie živnosti. Podobne sú na tom aj vtedy, keď zmenia údaje v elektronickej registračnej pokladnici, v kontrolnom zázname alebo po zrušení certifikátu neukončia prevádzku ERP,“ informuje Božena Chríbiková, hovorkyňa CÚ v Žiline. Podľa jej slov obchodníci týmto spôsobom krátia tržby a dane buď neodvádzajú vôbec, alebo len čiastočne, čím pripravujú štátny rozpočet o nemalé peniaze.
„Práve to sú dôvody, pre ktoré sa musia neraz podrobiť aj opakovaným kontrolám zo strany colných a daňových úradov. Len počas minulého mesiaca navštívili žilinskí colníci 272 predajcov a nechýbali ani na trhoviskách a jarmokoch. A ako dopadli kontroly na dodržiavanie predpisov o používaní elektronickej registračnej pokladnice? Tretina kontrolovaných prevádzok porušila pravidlá,“ konštatuje.
Najnižšia je 50-eurová pokuta
Zákon o používaní ERP je podľa jej slov prísny. Najnižšiu, 50-eurovú pokutu nariaďuje uložiť za chýbajúce vyobrazenie pokladničného dokladu na predajnom mieste. Naopak, najvyššiu sankciu, až 40 000 eur, zaplatí podnikateľ, ak poruší zákaz predávať tovar alebo poskytovať službu na predajnom mieste. A tento prešľap ho môže pripraviť aj o živnostenské oprávnenie. Najčastejšie podnikateľov pokutujú za nepoužívanie elektronickej pokladnice alebo za nevydávanie pokladničného dokladu. Pri opakovanom porušení sa často uplatňovaná 330-eurová pokuta ešte zdvojnásobí.
Colníci neobišli ani Kysuce
Výsledky kontrol zaznamenávajú oproti predchádzajúcim mesiacom väčšiu disciplinovanosť živnostníkov, ale nájdu sa aj takí, ktorých sankcia doteraz neprinútila urobiť nápravu. Najväčším chronickým porušovateľom predpisov za posledné obdobie je obchodník z okresu Tvrdošín. Za nezaevidovanie prijatej tržby do pokladnice a nevydanie pokladničného dokladu musí zaplatiť pokutu až 2000 eur.
„Kysuce sú obľúbeným miestom pre poľských obchodníkov. Mnohí z nich pri predaji tovaru nepoužívali registrované pokladnice a znevýhodňovali tých slovenských poctivých. Po opakovaných kontrolách a uložení pokút sa aj u nich podarilo dosiahnuť nápravu. Prvá pokuta vo výške 990 € bola pre poľského predajcu, ktorý predával ovocie a potraviny v predajnom stánku v Kysuckom Novom meste, málo. Až uložením ďalšej sankcie po druhej návšteve colníkov, kedy predával pred kostolom v Oščadnici, začal brať predpisy vážnejšie,“ dodáva Chríbiková.