U susedov zaviedli preventívne opatrenia

Hlavný hygienik ČR zaviedol pre možné šírenie eboly kontroly na letiskách. Aj v Ostrave musia pasažieri medzinárodných letov vypĺňať príletové karty.

Kontroly leteckých pasažierov.Kontroly leteckých pasažierov. (Zdroj: SITA)

ČADCA. Kysucký región je prihraničnou oblasťou susediacou s ČR, nečudo, že obyvateľov zaujíma, ako sa naša krajina chráni proti možnému zavlečeniu tejto choroby. V susednej Českej republike zaviedli niektoré preventívne opatrenia, ktoré stanovila bezpečnostná rada štátu na základe šírenia poplašnej správy. Patria k nim aj kontroly na letiskách.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

„Útvar vedúceho hygienika na ministerstve dopravy úzko spolupracuje s ministerstvom zdravotníctva – Úradom verejného zdravotníctva SR, ktoré má k dispozícii monitoring informácií WHO ako aj Európskeho strediska pre prevenciu a kontrolu chorôb (ECDC). Priebežne získava informácie o aktuálnej epidemiologickej situácii, na základe ktorých sa prijímajú príslušné opatrenia,“ informuje hovorca ministerstva dopravy Martin Kóňa.

SkryťVypnúť reklamu

Letecké spoločnosti musia dodržiavať preventívne opatrenia

Podľa jeho slov v súčasnosti na Slovensku preventívne opatrenia smerujú na letecké spoločnosti registrované v SR. „Tie boli listom vedúceho hygienika rezortu vyzvané k striktnému dodržiavaniu predpisov a odporúčaní v oblasti prevencie šírenia infekčných chorôb leteckou dopravou, vrátane zabezpečenia osobných ochranných pracovných prostriedkov na palubách lietadiel. Ide o konkrétne postupy, ako má letecký personál postupovať na palube lietadla v prípade zachytenia osoby podozrivej z prenosného ochorenia, ako mimoriadnu udalosť oznámiť príslušným zložkám leteckej dopravy, ako používať osobné ochranné pracovné prostriedky (t.j. tvárové rúška, rukavice, ochranný plášť, dezinfekčné prostriedky),“ vysvetľuje.

SkryťVypnúť reklamu

Vraví, že v prípade, keď si aktuálna epidemiologická situácia bude vyžadovať aj zavedenie monitorovania zdravotného stavu prilietajúcich cestujúcich, Letisko M. R. Štefánika Bratislava je pripravené na monitorovanie cestujúcich termovíznymi kamerami. Ďalšie opatrenia sa budú priebežne aktualizovať a modifikovať v závislosti od vývoja epidémie vo svete (na základe inštrukcií MZ SR a odporúčaní WHO, ECDC).

Dodáva, že vzhľadom na spôsob prenosu infekcie vírusom eboly (priamy kontakt s telesnými tekutinami postihnutej osoby), ako aj fakt, že Slovensko nemá priame letecké spojenia s regiónom výskytu epidémie, považujú riziko zavlečenia tohto ochorenia ako aj jeho rozšírenia na Slovensku za málo pravdepodobné: „Opatrenia na ochranu SR pred zavlečením prenosných ochorení nariaďuje MZ SR vrátane koordinácie aktivít zameraných proti ich šíreniu.“

SkryťVypnúť reklamu

Postihuje najmä krajiny západnej Afriky

Epidémiu ochorení vyvolaných vírusom ebola hlásia od decembra 2013 a v súčasnosti postihuje najmä krajiny západnej Afriky (Guinea, Libéria, Siera Leone, Nigéria). „Ide zatiaľ o najväčšiu epidémiu tohto ochorenia a údaje SZO uvádzajú, že už viac ako 8 000 ľudí v postihnutých oblastiach ochorelo, z ktorých viac ako 4 000 zomrelo.

Ochorenie začína náhle vysokými horúčkami, celkovou slabosťou, bolesťami hlavy, svalov, kĺbov a zápalom spojiviek. Neskôr sa objavujú bolesti brucha, zvracania, vodnaté hnačky. Postupne dochádza k poklesu krvného tlaku a nakazená osoba krváca najprv do tráviaceho traktu, neskôr do všetkých telesných otvorov a zároveň zvracia krv. Na koži sa objavujú masívne krvné podliatiny a postupne dochádza k poškodeniu vnútorných orgánov. Inkubačná doba tohto ochorenia je 2 až 21 dní,“ informuje regionálna hygienička Xénia Lukáčová.

Ako ďalej vysvetľuje nákaza sa prenáša priamym kontaktom s krvou alebo inými telesnými tekutinami (napr. sliny, moč) živých alebo mŕtvych nakazených ľudí. „Prenos sa môže uskutočniť aj nechráneným pohlavným stykom s uzdravenými pacientmi, a to aj niekoľko týždňov po ich uzdravení. Zdôrazňujem, že pre stanovenie tohto ochorenia je dôležitý predchádzajúci pobyt v postihnutých oblastiach alebo kontakt s chorým. Aj keď osoba cestuje do niektorej z týchto oblastí, riziko nakazenia vírusom je veľmi nízke, pokiaľ nebola priamo vystavená telesným tekutinám mŕtvej či živej nakazenej osoby alebo zvieraťa. Ochorenie sa neprenáša bežným kontaktom na verejnosti s ľuďmi, ktorí nejavia známky ochorenia, ani pri manipulácii s peniazmi alebo potravinami, či plávaním v bazéne. Neprenášajú ho ani komáre,“ hovorí.

Pri príznakoch treba urýchlene vyhľadať odbornú pomoc

V rámci preventívnych opatrení je podľa slov Lukáčovej veľmi dôležité, aby sa osoby cestujúce do a z postihnutej oblasti informovali o možnom prenose ochorenia a o všetkých preventívnych opatreniach, ktoré sa naň vzťahujú. Je nevyhnutné najmä u cestujúcich z postihnutej oblasti sledovať svoj zdravotný stav minimálne 3 týždne a v prípade výskytu popísaných klinických príznakov kontaktovať lekára s upozornením na skutočnosť, že ich predchádzajúci pobyt bol práve v postihnutej oblasti. Taktiež osoby, ktoré boli v úzkom kontakte s chorým, sa po dobu 3 týždňov od posledného styku s ním musia podrobiť zvýšenému zdravotnému dozoru. Počas tejto doby je potrebné sledovať zdravotný stav, kontrolovať telesnú teplotu aspoň dvakrát denne a v prípade zistenia zvýšenej teploty dvakrát za sebou nad 38 o C je nevyhnutná izolácia.

„Ak sa ľudia priamo vystavili akýmkoľvek telesným tekutinám živej či mŕtvej nakazenej osoby, vrátane nechráneného pohlavného styku s vyliečenými pacientmi a začínajú sa u nich prejavovať príznaky ochorenia, musia urýchlene vyhľadať lekársku starostlivosť. Musia uviesť svoju cestovateľskú históriu a príslušné zdravotnícke zariadenie pred svojou návštevou telefonicky upovedomiť,“ vraví.

Všetky dostupné informácie súvisiace s ochorením ebola sú zverejnené na webe Regionálneho úradu verejného zdravotníctva so sídlom v Čadci (www.ruvzca.sk). „Aj keď riziko zavlečenia na Slovensko je málo pravdepodobné, sme si vedomí, že infekčné ochorenia nepoznajú hranice a na zvládnutie možného výskytu musíme byť pripravení,“ dodáva.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na My Kysuce

Komerčné články

  1. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  2. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  3. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  4. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  5. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže
  6. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  7. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky
  1. Tisíce ľudí sa tešia z vyšších platov
  2. Motoristi späť za volantom. Riziko nehôd opäť rastie.
  3. Lávové polia i skvostné pláže. Lanzarote je dôkazom sily prírody
  4. Tvorivé háčkovanie aj 30 otázok pre Hanu Gregorovú
  5. Budúci lesníci opäť v teréne: S LESY SR vysadia les novej generá
  6. Slovenské naj na jednom mieste. Stačí lúštiť
  7. Nový rekord v politickom terore utvorili Červení Khméri
  8. Šéf nemocníc v Šaci Sabol: Nemôžeme byť spokojní s počtom roboti
  1. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu 104 366
  2. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna 22 514
  3. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže 12 298
  4. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok 7 351
  5. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky 5 949
  6. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde 5 504
  7. Šaca - centrum robotickej chirurgie na východe Slovenska 4 555
  8. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete 4 084
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Už ste čítali?

SkryťZatvoriť reklamu