ČADCA. Kysucké mestá sa v týchto dňoch intenzívne pripravujú na prichádzajúce zimné obdobie. V rámci jesennej údržby verejných priestranstiev a mestskej zelene využívajú zamestnancov obce a aktivačných pracovníkov. „V rámci jesenného upratovania sa v našom meste upratuje lístie. Lístie zhrabávajú aktivační pracovníci v spolupráci s Mestským podnikom služieb. Pozbierané lístie končí v kompostárni na skládke. Samozrejme, že zbierajú aj polámané konáre a ďalšie nečistoty. Súčasťou jesenného upratovania je aj rozmiestnenie veľkoobjemových kontajnerov po sídliskách a prímestských častiach,“ povedal na margo jesennej údržby mesta Marián Kráľ z Mestského úradu v Čadci.
V Turzovke robia upratovanie priebežne počas celej jesene. „O údržbu verejnej zelene sa prednostne staráme prostredníctvom vlastnej príspevkovej organizácie – Mestského podniku služieb. Robí všetko od jarného čistenia, cez kosenie, letnú údržbu drevín a nízkej zelene až po jesenné práce (hrabanie a likvidáciu lístia...) poprípade aj vyrezávanie stromov a kríkov na základe rozhodnutia o výrube,“ povedal viceprimátor Kamil Kobolka z Mestského úradu v Turzovke. Čo sa týka hrabania opadaného lístia, to robia priebežne pracovníci drobných obecných činností alebo aktivačných prác z úradu práce, sociálnych vecí a rodiny. Pracovníci z Mestského podniku služieb pripravené kopy vysávačom raz za týždeň zozbierajú a zlikvidujú na mestskom kompostovisku. Opadané lístie je potrebné pravidelne zbierať aj kvôli možnosti úrazu pošmyknutia sa na ňom. „Aj napriek tomu, že lístie odpratávame pravidelne, je mesto poistené nielen pre prípady pošmyknutia sa obyvateľov na opadanom lístí, ale aj na námraze za iných klimatických, alebo technických (jama, výtlk a podobne) okolností. Veríme, že takúto zodpovednosť nebude potrebné v dohľadnej budúcnosti riešiť a našou zásadou je radšej takýmto rizikám predchádzať včasnými a zodpovedne vykonanými službami alebo inými opatreniami,“ dodal Kobolka.
Podobne sa pripravujú na zimné obdobie aj v Krásne nad Kysucou. „Tak, ako každý rok, aj tento jesenné upratovanie prebieha v našom meste priebežne počas celej jesene. Ide najmä o orezávanie stromov, zhrabávanie opadaného lístia, čistenie priepustov, verejných priestranstiev a taktiež na zimu zazimujeme fontánu,“ informoval primátor Krásna nad Kysucou Jozef Grapa. Tieto práce vykonávajú pracovníci mesta, aktivační pracovníci a tiež obyvatelia, ktorí si odpracúvajú dávku v hmotnej núdzi. Tak, ako pokosená tráva a iný bioodpad, aj zhrabané lístie sa umiestňuje na kompostovisko, ktoré má mesto bezplatne prenajaté. Všeobecné záväzné nariadenie mesta tiež ustanovuje povinnosť vlastníka, správcu alebo užívateľa nehnuteľností, ktoré v zastavanom území hraničia s cestou alebo miestnou komunikáciou, zabezpečiť, aby priľahlý chodník bol riadne a včas čistený. „Tiež zodpovedajú za škody, ktorých príčinou boli nedostatky v schodnosti na priľahlých chodníkoch, ktoré vznikli znečistením, poľadovicou alebo snehom a neboli bez prieťahov odstránené. Mesto sa však snaží nielen v zime, ale aj počas celého roka udržiavať prevádzku chodníkov v meste,“ dodal Grapa.
V Kysuckom Novom Meste robí jesenné upratovanie príspevková organizácia Údržba mesta Kysucké Nové Mesto. „Zabezpečujeme zber lístia na mestských komunikáciách, chodníkoch a na verejných priestranstvách, v trávnatých častiach. Pri zbere sa aktívne zúčastňujú dva špeciálne automobily – zametače a pracovníci s fukármi, ktorí lístie vyfúkavajú z nedostupných miest - spod áut, kontajnerov a podobne, kde sa zametače nemôžu dostať. Fukáre nahrádzajú metly,“ vysvetlila riaditeľka organizácie Dáša Jakubcová. Takáto polomechanická práca podľa nej skvalitňuje postup a výsledok práce z hľadiska rýchlosti a efektívnosti, nakoľko fukár vyfúka lístie aj tam, kde sa metla len ťažko dostane. „Nahrabané lístie odvážame do Poľnohospodárskeho družstva v Radoli, kde potom slúži ako podstielka pre dobytok. V októbri sme takto zhrabali 83 ton lístia, v novembri ho bolo zatiaľ 36 ton,“ dodala Jakubcová.