KYSUCKÝ LIESKOVEC. Podľa slov obyvateľov Kysuckého Lieskovca končili veľkoobjemové kontajnery z cintorína pri ihrisku, kde ich následne aktivační pracovníci pálili. „Bol to hnus. Všade dym a smrad. Keď som sa išla pozrieť na miesto, odkiaľ šiel dym, skoro som odpadla. Kopy odpadkov, ktoré pálili aktivační. Keď som sa ich spýtala, prečo to robia, povedali, že im to kázal starosta,“ povedala dotknutá obyvateľka.
Pripájajú sa k nej aj ďalší. „Nebolo to prvýkrát. Takéto počínanie s odpadom tu bolo tradíciou,“ prezradili. Starosta Štefan Mrenka, ktorý síce posledné voľby prehral, ale počas spaľovania viedol obec sa bráni, že odpad nahádzali obyvatelia upratujúci pred dušičkami na jednu kopu. „Odviezli sme ho teda k ihrisku, kde sme ho separovali, nemohli sme to predsa robiť na hroboch,“ hovorí. Na margo spaľovania uviedol, že to si len nezamestnaní urobili ohník, aby si niečo opiekli.
Ohník na opekanie však podľa obyvateľov vyzerá úplne ináč. „Čierny dym a smrad vosku a spálených plastov. To by si takýmto opekaním nahnali akurát nejakú chorobu,“ myslia si obyvatelia.
Keďže sa spaľovanie opakovalo niekoľkokrát, podali podnet na inšpektorát životného prostredia a zavolali aj políciu a hasičov. „Jednotka Okresného riaditeľstva Hasičského a záchranného zboru v Čadci z Hasičskej stanice Kysucké Nové Mesto zasahovala 6. novembra pri požiari skládky v obci Kysucký Lieskovec pri miestnom štadióne. Po príchode na miesto udalosti príslušníci zistili, že sa jedná o spaľovanie odpadu na skládke zamestnancami obce. Na mieste sa nachádzali siedmi pracovníci obce,” informovala krajská hovorkyňa hasičov Miroslava Ondrichová. Pokračovala, že vzhľadom k tomu, že obec Kysucký Lieskovec spaľovala horľavé látky na voľnom priestranstve bez predchádzajúceho písomného súhlasu okresného riaditeľstva a bez toho, že by toto spaľovanie bolo nahlásené na príslušné operačné stredisko, okresné riaditeľstvo môže uložiť pokutu do 16 596 €. „Intenzita ochrany spoločenských záujmov však vždy nevyžaduje takýto rigorózny postup, preto môže okresné riaditeľstvo v niektorých prípadoch využiť zásadu oportunity, teda správny orgán uváži, či v danom prípade konanie začne, alebo nie, to však bude závisieť aj od spolupráce obce, či pristúpi k opatreniam a vyvaruje sa podobného konania,“ vysvetlila Ondrichová.
Martin Petráš z Inšpektorátu životného prostredia v Žiline potvrdil, že takýto podnet od obyvateľov evidujú. „Vec práve prešetrujeme. Starosta mal tento týždeň prísť a podložiť doklady, že odpady zo skládky pri ihrisku odstránil. Keďže čerpá dovolenku, neprišiel,“ povedal. Uviedol však, že sa so Štefanom Mrenkom spojil telefonicky. „Ten mi prisľúbil, že odpad bude do 28. novembra odvezený. Pôjdeme na tvar miesta a zistíme či sa tak stalo. Ak nie, budeme postupovať vo veci ďalej,“ vysvetlil Petráš.
Keďže Štefan Mrenka vo funkcii starostu končí, pretože ho v nedávnych voľbách porazila Magda Trubanová, je otázne, či odvezenie odpadu neostane práve na jej pleciach. Za spaľovanie totiž príslušné orgány postihujú samosprávu, nie jednotlivca.