adci.
ČADCA. V Čadci žije podľa odhadov okolo 50 bezdomovcov. Niektorí sa v tomto meste usídlili „nastálo“, iní pendlujú. Väčšia komunita žije v bývalej úpravni vody patriacej kedysi Sevaku. Dnes by sa v tejto polorozpadnutej budove mohli natáčať akčné filmy.
Budova, ktorú možno skôr označiť za ruinu, má už dávnejšie nového majiteľa. Ide vraj o žilinskú firmu, ktorá sa o svoj majetok nezaujíma. Interiér by určite vedeli využiť aj filmári na natočenie akčných filmov. Z úpravne zostalo torzo, je skutočne šťastím, že do priestorov, kde sa kedysi nachádzalo zariadenie čističky, dosiaľ nikto z osadníkov nespadol. Tí sa zdržiavajú v miestnostiach na vrchnom poschodí, v pivniciach na prízemí končí odpad, väčšinou prázdne fľaše.
Vlastník na výzvy mesta nereaguje
Bývalá úpravňa vody je vlastníctvom súkromnej spoločnosti zo Žiliny. Vlastník vraj nereaguje na oznámenia a rozhodnutia stavebného úradu mesta Čadca. „Mesto tam už viackrát vykonalo štátny stavebný dozor. Vlastníkovi sme doručili rozhodnutie o nariadení zabezpečovacích prác. Jednoducho povedané, nariadili sme mu, aby vykonal také opatrenia, ktoré by zamedzili vstupu osôb do tohto objektu. Tiež ďalšie, aby stav budovy neohrozoval okolie. Vlastník reagoval len jedenkrát,“ informoval Marián Kráľ z Mestského úradu v Čadci. Povedal, že po poslednom štátnom stavebnom dozore sa zistilo, že neurobil nič z toho, čo mu uložilo mesto. „To bude naďalej konať v rámci zákona. Posledné možné opatrenia sú už len finančné sankcie,“ dodal.
„Aj od nás išli podnety na príslušný stavebný úrad. Napriek tomu kontrolujeme pohyb a počet bezdomovcov v danej nehnuteľnosti. Iróniou je, že majiteľ dotknutého pozemku, ako aj nehnuteľnosti doposiaľ neprejavil záujem tento problém riešiť,“ informovala Marcela Voreková z Mestskej polície v Čadci.
Bez režimu to nejde
Tamojšia komunita bezdomovcov praktizuje svojský režim života. „Ráno nanosíme vodu z rieky Kysuca, perieme bielizeň a oblečenie. Povešiame ju, medzičasom iní chystajú obed. Takmer všetci tu vedia variť,“ hovoria osadníci.
Aj minulé zimy prežili bez väčšej ujmy. „Kúrime si v pieckach, stojíme pri nich a zohrievame sa. Mestskí policajti nás posielali do charity, no nám je najlepšie tu,“ dodávajú. Tunajší bezdomovci sú oproti tým z minulosti modernejší, keďže používajú rádio či mobilné telefóny.
Čo s nimi bude, keď dôjde k naplneniu klauzuly zákona a objekt zbúrajú, či zabezpečia proti vniknutiu, ťažko povedať. Momentálne ich to ani netrápi.