RADOĽA. Od januára došlo na ceste I/11 v obci Radoľa k piatim dopravným nehodám, pri ktorých sa jedna osoba ťažko zranila. Príčinou bolo nesprávne odbočovanie, vodič nákladného vozidla nedal prednosť cyklistovi. Pri spomínaných nehodách sa aj dvaja ľudia ľahko zranili. Vo väčšine prípadov išlo o porušenia povinnosti vodiča a ustanovení o chodcoch.
Od roku 2011 funguje na radoľskej križovatke svetelná signalizácia. Náklady na prestavbu predstavovali okolo 140-tisíc eur. Úpravy mali zvýšiť bezpečnosť a plynulosť cestnej premávky. Predchádzajúci kruhový objazd bol už od samého začiatku terčom nespokojnosti. Kolóny áut sa na hlavnom ťahu začali tvoriť hneď po tom, ako ho v júli 2008 otvorili. Kruhovú križovatku si však pochvaľovali miestni motoristi, pre ktorých bolo predtým najmä v čase dopravnej špičky takmer nemožné dostať sa na hlavnú cestu. Obyvatelia Kysuckého Nového Mesta nesúhlasili s konštatovaním, že kruhový objazd nemal opodstatnenie. Svoj účel dokázal podľa nich aj tým, že sa v tomto úseku zásadne zvýšila bezpečnosť cestnej premávky. Jediným riešením, ktoré podľa nich skutočne odstráni problém križovatky a preťaženie súčasnej cesty I/11, je postavenie diaľnice D 3 a diaľničného privádzača do Kysuckého Nového Mesta.
Kruhové objazdy musia spĺňať určité parametre
Kruhové objazdy sú podľa odborníkov z hľadiska bezpečnosti cestnej premávky najlepším riešením úrovňových križovatiek. Musia však spĺňať určité technické parametre, najmä mať dostatočný polomer. Kruhový objazd v Radoli bol vraj núdzovým riešením, nemal požadované parametre, pretože tam nebol dostatočný priestor pre zväčšenie polomeru kruhového objazdu. V tomto prípade došlo len k zlepšeniu plynulosti cestnej premávky z vedľajších ciest, premávka na hlavnej ceste sa však veľmi spomalila.
Ide o úsek častých dopravných nehôd
Kruhová križovatka v Radoli je teda minulosťou, v súčasnosti tam už funguje svetelná signalizácia. Napriek tomu ide o úsek častých dopravných nehôd.
„Problémy sú predovšetkým s nedisciplinovanými vodičmi. Týka sa to najmä kamionistov, ktorí oranžovú farbu považujú za odtieň zelenej. Miestni vodiči, ale aj chodci už veľmi dobre vedia, že zelená z vedľajšej cesty sa stáva naozaj zelenou až po niekoľkých sekundách, keď prejde popred nich jeden alebo dva kamióny. Samozrejme, súčasný stav je lepší, ako keď križovatka nebola riadená vôbec, alebo tam bol kruhový objazd,“ hovorí starosta Radole Anton Tkáčik.
Ako ďalej povedal, vzhľadom na hustotu dopravy situáciu v tomto preťaženom úseku môže vyriešiť iba diaľnica. „Netreba mať k dispozícii žiadne štatistiky, stačí päť minút pozerať na cestu a vidno, že každé tretie auto je buď nákladné či kamión, pritom evidenčné číslo KM, ZA alebo CA má možno každé štvrté vozidlo. Ide o významný dopravný koridor, napokon, diaľnica sa v Brodne začala stavať ešte v sedemdesiatych rokoch, no rôzne žabomyšie spory 40 rokov neustále odďaľujú jej finálnu realizáciu v celom úseku Žilina - štátne hranice s ČR a PR,“ dodal.