Utorok, 21. marec, 2023 | Meniny má Blahoslav

OVCE.sk už päť rokov učia deti, ako si poradiť s digitálnymi technológiami

Nástroje na ochranu detí na internete a pri mobilnej komunikácii vytvárajú autori projektu v spolupráci s partnermi a významnými hráčmi na poli telekomunikačných služieb.

Krst knihy.Krst knihy.

BRATISLAVA. Projekt OVCE.sk z dielne neziskovej organizácie eSlovensko oslavuje päťročnicu. Počas tohto obdobia získal desiatky ocenení doma aj v zahraničí, navštívil stovky škôl a škôlok, odškolil tisíce preventistov a učiteľov a zaradil sa medzi metodické pomôcky pri výučbe informatiky na školách. V rámci projektu existuje internetový portál, vzniklo 24 animovaných rozprávok, skutočný salaš OVCE.sk v bratislavskej ZOO, na cesty sa vypravili ovečkové autobusy a vyšli dve rozprávkové knihy a príručka pre rodičov.

SkryťVypnúť reklamu

Projekt OVCE.sk vznikol pred piatimi rokmi v rámci programu Európskej komisie Bezpečný internet, ktorý na Slovensku zastrešuje združenie eSlovensko. Jeho súčasťou je animovaný seriál, medzinárodný internetový portál, knižné publikácie a workshopy. Cieľom tejto iniciatívy je v prvom rade prevencia a šírenie povedomia o rizikách internetu, preto zábavnou a pre deti príťažlivou formou predstavuje princípy bezpečného používania internetu. „Ak by som mal zhrnúť tých päť rokov fungovania projektu, teší nás, že na Slovensku sme nezaznamenali tragické prípady úmrtí detí v dôsledku ohrozenia digitálnymi technológiami, ako v niektorých okolitých krajinách. Dúfame, že sme k tomuto faktu prispeli aj my projektom OVCE.sk,“ hovorí autor a iniciátor projektu Miro Drobný z eSlovensko.

SkryťVypnúť reklamu

ovce4.jpg

Od vzniku projektu bolo vyškolených 123 tisíc detí a tínedžerov a 50 tisíc učiteľov, rodičov, sociálnych pracovníkov, policajtov, knižničných pracovníkov a iných preventistov. Rozprávky a projekt OVCE.sk dnes deti a ich rodičia poznajú rovnako z televízie, internetu ako aj zo školy, škôlky či z materského centra. Školenia a workshopy tvoria veľkú časť aktivít, ktoré OVCE.sk podnikajú. Spočiatku sa zamerali skôr na základné školy, ale postupne znížili vekovú hranicu a začali sa venovať aj prevencii u detí v predškolskom veku. „Dnes tu máme novú generáciu detí, ktoré v 2-3 rokoch používajú tablety a hrajú sa na mobilných telefónoch, v 6-tich rokoch sa pripoja na sociálnu sieť, v 9-tich už vytvárajú vlastný blog,“ vysvetľuje Miro Drobný.

Počas tohto obdobia sa doň zapojili mnohé osobnosti verejného života. Rozprávky animoval a režíroval Jaro Baran, autor klasických slovenských večerníčkov ako Jurošík či Rytier Malíček. Hlas rozprávkovým postavičkám prepožičali v slovenčine Jozef Vajda, v maďarčine Csongor Kassai a v rómčine Patrik Vrbovský alias Rytmus. Skladbu Ruky hore, ktorá sa objavila v rozprávkach, napísal Tomi Popovič. Projekt nezabudol ani na nevidiace a nepočujúce deti. Audiokomentáre pre nevidiacich a slabozrakých nahovorili Monika Hilmerová, Gabika Dzuríková, Petra Palevičová, Mariana Pružinská, Zuzana Smatanová a Adela Banášová, ktorá sa stala aj krstnou mamou barana Milana, ktorého môžu deti navštíviť v bratislavskej ZOO, kde našiel svoj domov spolu s ovečkami Kvetkou a Múdroslavou.

SkryťVypnúť reklamu

Samostatnú kapitolu v príbehu OVCE.sk tvoria rozprávkové knihy a ich krstní rodičia Robo Opatovský, Andrea Kerestešová, EvitaUrbaníková, SisaSklovská, Karin Majtánová, Zuzka Haasová a Lucia Hablovičová spolu s Csongorom Kassaiom a Jozefom Vajdom. Knihy dostali príznačné názvy Za siedmimi wifinami a siedmimi statusmi a Za siedmimi vyšpúlenými perami a siedmimi lajkmi. Venujú sa totiž problematike sociálnych sietí, reputácie na internete, zdieľaniu a zneužívaniu fotografií. Interaktívnou formou komiksu a omaľovánok prepojili nové príbehy z rozprávkového salaša s animovaným seriálom.Obe knihy vystríhajú deti a rodičov, že nie všetci internetoví priatelia sú nevyhnutne aj skutočnými kamarátmi a že internet a mobily sú užitočnou pomôckou, ale pri ich využívaní si treba dať pozor na možné riziká.

ovce5.jpg

Medzi početnými oceneniami, ktoré projekt OVCE.sk získal doma aj v zahraničí, nechýba prestížna KomeniumPrix za prínos pre rozvoj vzdelávania, Panta Rhei award za knižnú Detskú top novinku či cena Slovensko bez bariér za verziu rozprávok s audiokomentárom a posunkovým jazykom. V rámci celoeurópskej siete INSAFE boli OVCE.sk vyhlásené za Najlepšiu vzdelávaciu pomôcku v oblasti bezpečného internetu počas 10-ročného fungovania INSAFE, keď zvíťazili v hlasovaní medzi projektmi z 31 členských a partnerských krajín.

Jedným z najväčších úspechov, ktorým sa OVCE.sk môžu popýšiť ako jediný projekt na Slovensku, je aj výhra v celosvetovej súťaži World Summit Award 2013 (WSA) v kategórii e-Inclusion&Empowerment. Ide o iniciatívu pod záštitou OSN, ktorá sa zameriava na propagáciu kvalitného digitálneho obsahu. Vyberá najlepšie produkty z viac ako 160 členských krajín OSN, a prezentuje ich na svetovej scéne Globálneho Kongresu pre digitálny obsah. „Od spustenia WSA ide o prvý slovenský projekt, ktorý sa ocitol medzi víťazmi. Jeho podstata totiž nie je len v hravosti, ale najmä v edukácii detí i dospelých,“ vysvetľuje koordinátor súťaže na Slovensku, Vladimír Burčík z iniciatívy ilearn.sk.

Medzinárodné uznanie si najnovšie vyslúžila aj príručka pre rodičov a učiteľov Deti v sieti, ktorá poskytuje prehľad možných rizík online sveta a návod, ako tieto témy komunikovať deťom aj pomocou rozprávok OVCE.sk. Ako víťaz národného kola súťaže Európska cena za prevenciu kriminality 2014 reprezentovala Slovenskú republiku na konferencii Európskej siete pre prevenciu kriminality v talianskom Ríme. „Mať deti v sieti nie je automaticky katastrofa. Internet priniesol nové možnosti, ako komunikovať, dostať sa k informáciám, zdieľať fotografie, tvoriť,“ hovorí psychologička Monika Gregussová, spoluautorka príručky Deti v sieti. „Situácie, s ktorými sa deti na internete stretávajú sú zároveň rizikom, aj príležitosťou. Závisí od osobnosti detí a ich znalostí o rizikách internetu, či sa v danej situácii niečo nové naučia, a tak zosilnejú, alebo naopak, zažijú niečo nepríjemné, zraňujúce a stanú sa obeťou.“

Nástroje na ochranu detí na internete a pri mobilnej komunikácii vytvárajú autori projektu v spolupráci s partnermi a významnými hráčmi na poli telekomunikačných služieb. Generálnym partnerom projektu je spoločnosť Slovak Telekom, ktorá považuje za kľúčovú práve výchovu detí a podporuje OVCE.sk už od začiatku: „Dobre vieme, že reštrikcie a zákazy nepomôžu, ale najdôležitejšia je výchova a správne vedenie detí tak, aby sa digitálne technológie stali dobrým sluhom a nie zlým pánom. Preto dlhodobo podporujeme eSlovensko s projektmi Zodpovedne.sk a OVCE.sk,“ vraví Tatiana Švrčková z Telekomu. Ďalšími partnermi, ktorí projekt podporili sú Ministerstvo školstva SR, Ministerstvo vnútra SR, UNICEF, O2 Slovakia, Slovanet, IUVENTA, Únia miest Slovenska, Microsoft, SKnic, Národné osvetové centrum, Únia materských centier a ďalší.

V súčasnosti OVCE.sk pokračujú v šírení osvety o bezpečnom používaní internetu či mobilov prostredníctvom interaktívnych workshopov pre deti a diskusiou s preventistami, učiteľmi a rodičmi. Neustále však pracujú aj na ďalších novinkách, ktorými sa snažia projekt vylepšiť a aktualizovať. Viac informácií o projekte nájdete na stránkach www.zodpovedne.sk alebo www.ovce.sk.

Najčítanejšie na My Kysuce

Inzercia - Tlačové správy

  1. Amazon v Seredi dáva veciam druhý život
  2. Doba nízkych úrokov je späť. Garantovaná hypotéka 1,49%
  3. Neviditeľná technológia vás ochráni pred podvodom, stačí si ju v mobile aktivovať
  4. Bývanie, ktoré má všetkých "5P"
  5. Dostupný elektromobil podľa Volkswagenu? Privítajte ID.2all!
  6. Stáli pred krachom. Firmy prezrádzajú recept na prežitie kríz
  7. Developer ITB pomáha naplniť túžbu po vlastnom bývaní
  8. Ako môžu elektromobily znížiť náklady vašej firmy?
  1. Stáli pred krachom. Firmy prezrádzajú recept na prežitie kríz
  2. Dostupný elektromobil podľa Volkswagenu? Privítajte ID.2all!
  3. Developer ITB pomáha naplniť túžbu po vlastnom bývaní
  4. Spoločnosť AGEL SK a VŠZaSP podpísali zmluvu o spolupráci
  5. Čo všetko potrebujete vedieť, ak chcete tehlovú fasádu
  6. Bývanie, ktoré má všetkých "5P"
  7. Nový e-book od BaseLinker Kompletný sprievodca po marketplacoch
  8. Okuliarové šošovky ZEISS SmartLife
  1. Doba nízkych úrokov je späť. Garantovaná hypotéka 1,49% 13 487
  2. Náš mobil môžu ovládať na diaľku, ale dá sa tomu zabrániť 13 016
  3. Ako riešia krízu v zahraničí? Nižšia daň, zmrazená cena potravín 10 932
  4. Čím je Azúrové pobrežie tak príťažlivé? Zistíte po pár chvíľach 9 009
  5. Jednoznačný recept na úspech? Buďte pripravení prispôsobiť sa 7 702
  6. Aké sú NAJ slovenské chute? Prezradili ich známi výrobcovia 5 519
  7. Okuliarové šošovky ZEISS SmartLife 3 079
  8. Amazon v Seredi dáva veciam druhý život 2 588

Blogy SME

  1. Rastislav Puchala: Ohavnosť spustošenia
  2. Martin Šuraba: Symbol Radara
  3. Irena Šimuneková: Horné Lefantovce
  4. Tomáš Mihalík: Halóó, je tu niekto? Či už je každý po smrti?
  5. Robert Štepaník: diel 85 - rubrika: moje najhranejšie (v januári a februári 2023)
  6. Radovan Čičvara: Kajať sa za katastrofu v Iraku? To choďte radšej do kostola.
  7. Aliancia NIE RAKOVINE: Pomáhame. Aj vďaka vám.
  8. Martin Kugla: Nenechajte Valla zničiť Petržalku!
  1. Matúš Baňas: Reforma vzdelávania na Slovensku - poďme spáliť aj posledné zvyšky toho dobrého, čo v slovenskom školstve ostalo 6 870
  2. Radovan Čipka: Ako Záborská znesvätila tému pomoci ženám 6 213
  3. Magdaléna Cifrová: Konečne potrestaný pedagóg na VŠVU a aké dôležité je ospravedlniť sa 5 782
  4. Miroslav Žiak: Drogy ako biznis pre vyvolených na Slovensku? 3 302
  5. Michael Achberger: Chudni rýchlo: Tieto cviky ti pomôžu spaľovať tuky efektívne! 3 130
  6. Michal Uherčík: Veľké riešenie alebo veľké fiasko. Parkovacie domy v Martine. 2 484
  7. Viktor Pamula: Spolky v Spišskej Novej Vsi II 2 342
  8. Ján Valchár: Lúza znova útočí alebo Ako Prigožin kandidoval za prezidenta 2 271
  1. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 58. - Reinhold Messner: Antarktída - nebo aj peklo zároveň, 2/2 (1990)
  2. Monika Nagyova: Moje blogovanie dosiahlo plnoletosť. Čitatelia mi občas dajú zabrať.
  3. Jiří Ščobák: Chcete od Hegera krev?
  4. Jiří Ščobák: Jak vykrmit akvárium?
  5. Jiří Ščobák: Ako zdaniť dividendy z akcií a ETF? Ako konkrétne vyplniť daňové priznanie?
  6. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 57. - Reinhold Messner: Antarktída - nebo aj peklo zároveň, 1/2 (1989)
  7. Jiří Ščobák: Recenze služby: Tři roky se Slovnaftbajkem (aneb Bratislava bez auta a električenky)
  8. Monika Nagyova: Máte v okolí ľudí posadnutých upratovaním? Niet im pomoci.
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy z SME | MY Kysuce - aktuálne správy

Jozef Kavulič.

Primárnym cieľom je dokončiť vysokú školu.


1 h
Poslanci na zasadnutí zastupiteľstva v Krásne nad Kysucou.

Kormancovým náhradníkom v mestskom zastupiteľstve by sa mal stať Miloš Lastovica.


a 1 ďalší 7 h
Leteckí záchranári zasahovali v sobotu na Veľkej Rači.

Čecha s vážnymi poraneniami hlavy hospitalizovali v žilinskej nemocnici.


7 h
Mladá žena šoférovala napriek zákazu.

Vodička má súdom uložený trest zákazu činnosti viesť motorové vozidlá.


8 h

Najčítanejšie články MyRegiony.sk

Blogy SME

  1. Rastislav Puchala: Ohavnosť spustošenia
  2. Martin Šuraba: Symbol Radara
  3. Irena Šimuneková: Horné Lefantovce
  4. Tomáš Mihalík: Halóó, je tu niekto? Či už je každý po smrti?
  5. Robert Štepaník: diel 85 - rubrika: moje najhranejšie (v januári a februári 2023)
  6. Radovan Čičvara: Kajať sa za katastrofu v Iraku? To choďte radšej do kostola.
  7. Aliancia NIE RAKOVINE: Pomáhame. Aj vďaka vám.
  8. Martin Kugla: Nenechajte Valla zničiť Petržalku!
  1. Matúš Baňas: Reforma vzdelávania na Slovensku - poďme spáliť aj posledné zvyšky toho dobrého, čo v slovenskom školstve ostalo 6 870
  2. Radovan Čipka: Ako Záborská znesvätila tému pomoci ženám 6 213
  3. Magdaléna Cifrová: Konečne potrestaný pedagóg na VŠVU a aké dôležité je ospravedlniť sa 5 782
  4. Miroslav Žiak: Drogy ako biznis pre vyvolených na Slovensku? 3 302
  5. Michael Achberger: Chudni rýchlo: Tieto cviky ti pomôžu spaľovať tuky efektívne! 3 130
  6. Michal Uherčík: Veľké riešenie alebo veľké fiasko. Parkovacie domy v Martine. 2 484
  7. Viktor Pamula: Spolky v Spišskej Novej Vsi II 2 342
  8. Ján Valchár: Lúza znova útočí alebo Ako Prigožin kandidoval za prezidenta 2 271
  1. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 58. - Reinhold Messner: Antarktída - nebo aj peklo zároveň, 2/2 (1990)
  2. Monika Nagyova: Moje blogovanie dosiahlo plnoletosť. Čitatelia mi občas dajú zabrať.
  3. Jiří Ščobák: Chcete od Hegera krev?
  4. Jiří Ščobák: Jak vykrmit akvárium?
  5. Jiří Ščobák: Ako zdaniť dividendy z akcií a ETF? Ako konkrétne vyplniť daňové priznanie?
  6. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 57. - Reinhold Messner: Antarktída - nebo aj peklo zároveň, 1/2 (1989)
  7. Jiří Ščobák: Recenze služby: Tři roky se Slovnaftbajkem (aneb Bratislava bez auta a električenky)
  8. Monika Nagyova: Máte v okolí ľudí posadnutých upratovaním? Niet im pomoci.

Už ste čítali?

SkryťZatvoriť reklamu