sledy išlo o vianočné zvyky.
VYCHYLOVKA. Aj keď skanzen nebol zapadaný snehom, ktorý mal 7. decembra dodať podujatiu tú správnu atmosféru, tí, ktorí zavítali do rozprávkovej doliny Chmúra, neľutovali. Mohli vidieť skvost ľudovej architektúry a kultúry na Kysuciach, pritom sa viac dozvedieť o živote našich predkov v predvianočnom období.
V skanzene si vychutnali Vianoce našich predkov
„Kysucké múzeum v Čadci pripravilo pre milovníkov zvykov viažucich sa k najkrajším sviatkom v roku tradíciu, ktorá sa zachováva v kostoloch dodnes. Išlo o jasličkovú pobožnosť, ktorú priblížila Folklórna skupina Dolinka z Novej Bystrice. Nechýbala tradičná kapustnica či punč, ktorých vôňa sa šírila po celom okolí. Vianočnú atmosféru dotvárali ľubozvučné koledy v podaní Ľudovej hudby bratov Kováčovcov z Novej Bystrice,“ hovorí Darina Hnidková z Kysuckého múzea v Čadci.
Objekt Raganov mlyn ožil zručnými remeselníkmi, ich výrobkami a voňavými vianočnými oblátkami. „Nezabudlo sa ani na zapálenie druhej adventnej sviece a vianočného stromčeka. Podaktorí strávili chvíle v objekte Stanica Skanzen, kde si mohli pozrieť prezentáciu Skanzen v zime, reláciu s vianočnou tematikou Nebíčko v papuľke a výstavu fotografií Josefa Nového Skanzen vo fotografií,“ približuje atmosféru Hnidková.
Pripravili množstvo podujatí
Počas sezóny múzejníci každú nedeľu, niekedy aj cez týždeň, pripravovali pre návštevníkov bohaté programy zamerané na zvyky a tradície našich predkov. Nechýbali remeselníci a rôzne iné prezentácie, ktoré mali u návštevníkov veľký ohlas. Celkom tam odprezentovali 31 kultúrnych podujatí. Medzi najvýznamnejšie, ktoré navštívilo najviac návštevníkov, patrili Deň detí, Kuchyňa starých materí, Ovčiarska nedeľa, Medzinárodný gastronomický deň, Pozdrav od susedov a Čajkovské vinohrady, na ktorých sa prvýkrát prezentovali vinohrady z obce Čajkov.
„Každé z nich navštívilo vyše 1 200 návštevníkov. Programy sa pripravovali väčšinou v spolupráci s folklórnymi skupinami a súbormi, ktoré sú zrkadlom života našich predkov a zároveň svedectvom pracovitosti a múdrosti kysuckého ľudu, Veľkým obohatením podujatí boli zaujímavé výstavy. Išlo o stálu expozíciu Krása ľudového kroja, výstavy Vlaky s vôňou dreva, Z histórie skanzenu vo fotografii, ktorá sa pripravila k 40. výročiu jeho založenia. Zaujali aj výstava stavebnice Merkur, Ako tečú pesničky – venovanej páleniu ovocných destilátov a pripravenej v spolupráci s Trenčianskym múzeom v Trenčíne a Skanzen fotoobjektívom – autorskú výstavu Josefa Nového zo Žiliny,“ hovorí Hnidková.
Pod nižšiu návštevnosť sa podpísalo počasie
Túto sezónu navštívilo expozíciu skanzen 32 318 návštevníkov, na lesnej úvraťovej železnici sa odviezlo 50 004 cestujúcich. Spolu prišlo 82 322 návštevníkov, z toho bolo 3 619 cudzincov. Vlani tam zavítalo 87 990 návštevníkov
Podľa porovnania návštevnosť v expozíciách klesla. Na otázku, čo ho zapríčinilo Janka Berešova hovorí: „Tento rok bol výnimočný na počasie. Práve keď sa pripravili podujatia, ktoré sa v minulosti najviac navštevovali, počasie nám ich nedovolilo uskutočniť v plnom rozsahu. Návštevníkov odradilo nepriaznivé počasie, ktoré je práve v doline Chmúra nevyspytateľné. Aj touto cestou sa chceme poďakovať všetkým, ktorí nám zachovali priazeň. Budeme sa snažiť aj v budúcnosti pripravovať podujatia, ktoré zanechajú v každom tie najkrajšie zážitky. Poďakovanie patrí aj všetkým účinkujúcim a tým, ktorí sa podieľali na podujatiach organizovaných v skanzene a Žilinskému samosprávnemu kraju, ktorý je zriaďovateľom,“ dodáva. Brány skanzenu sa opäť otvoria v máji 2015. IVETA HAŽÍKOVÁ