Žilinský samosprávny kraj zrekonštruoval fasádu radoľského kaštieľa, ktorý je v správe Kysuckého múzea a patrí medzi najstaršie historické objekty na Kysuciach. V tomto regióne je jedinou renesančnou pamiatkou.
„Počas predchádzajúcich dvoch rokov sa v kaštieli z rozpočtu Žilinského samosprávneho kraja (ŽSK) opravila elektroinštalácia, vybudovala kanalizačná prípojka, pribudli aj nové toalety,“ informovala Barbora Zúbeková zo ŽSK. Od októbra 2014 sa počas dvojmesačnej rekonštrukcie robili práce spojené s obnovou fasády kaštieľa a sanáciou vlhkosti.
„ŽSK investoval na rekonštrukciu 80-tisíc eur z vlastných zdrojov. Dôvodom prác bola vlhkosť, ktorá spôsobovala poškodzovanie fasády. Vlhli aj pivničné priestory, v ktorých sa nachádzala expozícia,“ informoval riaditeľ Kysuckého múzea Miloš Jesenský.
Pri obnove kaštieľa v 80-tych rokoch na muzeálne účely došlo k zničeniu pôvodných historických omietok, ktoré nahradili nevhodnými cementovými. Pri rekonštrukcii tieto odstránili a nahradili ich novými vápennými omietkami, ktoré sú vhodné na historické kamenné budovy.
Krajský pamiatkový úrad v Žiline odsúhlasil všetky práce spojené s touto prestavbou. „ŽSK investuje do rekonštrukcie kultúrnych pamiatok s cieľom ich ochrany, zachovania a zatraktívnenia samotného prostredia a expozícií návštevníkom. Verím, že takéto úpravy kaštieľa prispejú k zvýšeniu jeho atraktivity a prilákajú nových návštevníkov do historickej kysuckej obce Radoľa,“ dodal Blanár.
Kaštieľ pochádza z konca 16. storočia. Po rekonštrukcii v roku 1983 je tam sprístupnená stála expozícia Kysuckého múzea Najstaršie dejiny Kysúc od mladšieho paleolitu po stredovek, ktorú naposledy čiastočne reinštalovali v roku 2008. Okrem toho si návštevníci môžu pozrieť aj ďalšie stále expozície Odkaz Cyrilometodskej tradície, Svet alchymistu a Meštianske bývanie na Kysuciach.