MAKOV. Obci Makov sa vlani konečne podarilo predať časť areálu bývalého hraničného priechodu. Pokúšala sa o to viackrát, no až do vlaňajška bezúspešne. Medzi objektmi bývalých hraničných priechodov, ktoré sa v súlade s platnou legislatívou previedli darovacou zmluvou do vlastníctva obciam, boli aj tie v Makove. Hodnotu tohto nehnuteľného majetku vyčíslil znalec na 3 422 627, 56 eur. Po tom, ako sa Slovensko stalo súčasťou schengenského priestoru, začali Kysučania prechádzať bez dokladov aj cez hraničné priechody v Klokočove, Svrčinovci, Makove či Skalitom.
Obyvatelia Trojačky si vytrpeli svoje
V Makove vznikol 1. januára 1993 prvý hraničný priechod pri chate Makov na medzinárodnej ceste I/18. Paradoxne, bolo to 9 kilometrov vo vnútrozemí od skutočnej československej hranice. Postavili tam dve unimobunky, ktoré slúžili až do roku 1995. Neskôr vybudovali dočasnú colnicu v časti Trojačka.
Od roku 1996 začali s výstavbou spoločného slovensko-českého nákladného terminálu, pričom osobná colnica mala stáť pri Valašskom šenku, čo sa však už nestalo. Štát staval na Trojačke komplex pozostávajúci z 12 stavieb, s nákladom takmer 400 miliónov korún, väčšinu z nich odovzdali do užívania v rokoch 2001-2003. Po roku Slovensko vstúpilo do Európskej únie a colný režim v Makove sa skončil.
Colnica bola utrpením najmä pre obyvateľov osady Trojačka, ktorí museli cez ňu prechádzať s dokladmi a legitimovať sa. Denne dochádzalo k paradoxným situáciám. Napríklad aj počas volieb, keď sa museli voliči idúci k urnám v centre obce preukázať platnými cestovnými dokladmi. Rovnako to bolo pri ceste do obchodu či na poštu.
Časť areálu si obec ponechala
Vlani obec odpredala väčšiu časť areálu súkromnej spoločnosti, keďže podľa slov starostu Martina Pavlíka to bola veľká záťaž pre rozpočet obce či už išlo o energiu, alebo údržbu. „V obci máme totiž viacero budov, ktoré nám chátrajú a musíme do nich zainvestovať,“ vysvetľuje.
Najprv obecné zastupiteľstvo jednomyseľne odsúhlasilo predaj domácej firme, ktorá prevádzkuje v obci čerpaciu stanicu pohonných hmôt, no tá v poslednej chvíli odstúpila od zmluvy a tak poslanci schválili odpredaj ďalšej firme, ktorá ponúkla podľa vyjadrenia starostu dokonca výhodnejšiu ponuku ako predchádzajúca. „Obec si na bývalom cestnom hraničnom priechode ponechala časť parkoviska pre potreby zberného dvora a takisto budovu na uskladnenie techniky,“ dodal.