ásne nad Kysucou.
Adopcia na diaľku je projekt Slovenskej katolíckej charity, vďaka ktorému môžete pomôcť dieťaťu v Indii, Albánsku, Vietname či Haity. Vďaka pravidelnému mesačnému príspevku môže „vaše“ dieťa v svojej krajine chodiť do školy, dostáva darčeky, dieťa má vďaka vašim peniažkom k dispozícii hračky, školské pomôcky a dokonca aj základnú zdravotnú starostlivosť. Do tohto projektu sa zapojili aj deti zo Základnej školy Mládežnickej v Krásne nad Kysucou. Aby nevyťahovali peniažky od svojich rodičov a mali pocit, že to oni sú tí, ktorí pomáhajú, vymysleli v škole zaujímavú akciu. Každoročne v decembri organizujú Misijný jarmok, na ktorom ponúkajú vlastnoručne vyrobené výrobky. Heslom tohto dňa býva: vyrobiť, darovať, predať, nakupovať, ale nik z toho nezbohatne. Aj tento rok sa priestory školy už po šiestykrát zaplnili malými aj veľkými „trhovníkmi“, ktorí ponúkali vlastnoručne vyrobené rámiky, venčeky, svietniky, krabičky, obrázky... deti ponúkali aj punč, ktorý sami uvarili či koláčiky, ktoré s pomocou mamičiek či babičiek upiekli. A o tom, že dobrí ľudia ešte nevymreli a dokážu si pomáhať je fakt, že deti na jarmoku spolu zarobili 2691 eur. „Časť peňazí putoval na pápežské misijné diela, časť išla na štúdium a pomoc dievčaťu z Albánska, ktoré sme si adoptovali a v neposlednom rade podporíme aj žiakov našej školy, ktorí sú vo finančnej núdzi,“ prezradili nám v škole.
Časť z výťažku Misijného jarmoku ide aj na štúdium a zabezpečenie zdravotnej starostlivosti pre albánske dievča. FOTO: (AŠ)
Adopcia na diaľku sa na Kysuciach teší obľube. Deti z Haity, Indie, Vietnamu či Albánska majú adoptované aj žiaci zo Základnej školy v Zborove nad Bystricou či Čadce. A ďalším pomáhajú vyštudovať aj iný Kysučania. Alenka Gregušová zo Skalitého má adoptované indické dievčatko už viac ako šesť rokov. „O adopcii na diaľku som prvýkrát počula v televízii na Vianoce v roku 2007. Dávali nejaký dokument o tomto projekte organizovanom Slovenskou katolíckou charitou. Na ich stránke na internete som našla všetky potrebné informácie o adopcii a tiež prihlášku, ktorú som potom poslala. Veľmi ma to zaujalo, pretože za pár eur môže človek možno úplne zmeniť život nejakému dieťaťu. Ja som požiadala o adopciu dieťaťa z Indie," hovorí Alenka. Suma, ktorú každý mesiac posiela na účet Slovenskej katolíckej charity, je 15 eur. Za tieto peniaze môže dieťatko chodiť do škôlky, neskôr aj do školy, má k dispozícii pomôcky, hračky, základnú zdravotnú starostlivosť a na Vianoce vždy nejaký malý darček...
„Keď som si poslala prihlášku, nevedela som, koho dostanem. Trvalo to asi 2-3 mesiace, kým mi prišla odpoveď aj s údajmi o adoptovanom dieťatku. Pridelili mi krásne dievčatko Deksha z chudobnej rodiny v Indii. Všetky informácie o pomeroch, zdravotnom stave a iné informácie mi poslali poštou spolu s fotografiou rodiny i dieťaťa, tiež informáciami, na čo všetko sú peniaze použité," pokračuje. Každé približne 3 mesiace jej potom chodí list z Indie o tom, ako sa dieťa má, niekedy je priložená nejaká kresba. „Naposledy mi prišiel list od mojej adoptívnej dcéry pred Vianocami. Poslala mi nejaké obrázky, ktoré maľovala a pár riadkov o tom, ako sa jej darí v škole. Teraz už má desať rokov. Pomáhať som jej začal, keď mala tri. Je to naozaj skvelý pocit, keď viem, že jej pár eur odo mňa pomôže zmeniť život k lepšiemu, “ povedala Alenka.
O adopciu na diaľku si požiadal aj Alenkin brat Marián, ktorému sa tento projekt tiež zapáčil a má adoptovaného chlapca. „Aj bratranec Janko, ale on má ešte malé dieťa, tiež chlapca, z Albánska. Pred časom sa k nám pridala moja babka, ktorá si „adoptovala" chlapčeka z Indie. Som veľmi rada, že požiadali o adopciu, lebo možno aj to málo, čo týmto deťom posielame každý mesiac, im nejakým spôsobom zmení život. Veď kto vie, koľké z tých detí by nikdy nedostali vzdelanie a základné potreby, keby neboli zaradené do spomínaného projektu," dodáva na záver.
Šancu dať lepšiu budúcnosť tým, ktorí ju potrebujú a nevedia si základné potreby zaobstarať sami, môže pomôcť každý. Stačí tak málo, a podľa „adoptívnych rodičov“, je najlepšou a najväčšou odmenou pocit, že zachránili ľudský život.