Gulia Kubaláková z Čadce žije na Kysuciach už pätnásť rokov. Na Slovensko ju priviedla láska. Presnejšie láska k manželovi, s ktorým sa zoznámila v Kazachstane, kde žila. „Manžel tam pracoval. Ja som pracovala vo firme, ktorá sa zaoberal ťažbou ropy. Kreslili sme jednotlivé vrstvy zeme. Popri tom som sa venovala orientálnym tancom,“ spomína Gulia Kubaláková. Pre Kazachstancov sú brušné tance niečo ako pre nás náš folklór. „Brušné tance sú pre nás niečo také, ako pre vás napríklad vaše ľudovky,“ objasňuje. Keď sa zoznámila so svojim terajším manželom rozhodli sa spolu žiť na Slovensku. „Domov chodím len málo a samozrejme, že mi býva smutno, ale keď už cítim, že to na mňa ide, prídem tu do môjho štúdia a zatancujem si. Po hodine idem odtiaľto ako znovuzrodená,“ hovorí orientálna tanečnica.
Gulia Kubaláková to pritom po príchode na Slovensko vôbec nemala ľahké. „Keďže tu nemáte ropu, pre moje zameranie tu nebola práca. Robila som teda čo prišlo. Aj šičku,“ spomína. Potom ju však skolili vážne zdravotné problémy. „Bola som na tom veľmi zle. Manžel sa už na mňa nemohol pozerať... Vedel, že veľmi milujem tanec. Do obývačky mi namontoval zrkadlá a povzbudzoval ma. A ja som sa postupne preberala, skúšala a tancovala,“ hovorí.
Tanec ju doslova prebral k životu. Preto sa rozhodla, že sa mu bude venovať aj profesionálne a začala robiť kurzy brušného tanca. O tom, že to bol dobrý ťah svedčí aj to, že tieto fungujú už celých desať rokov. „Veľmi ma to teší. Nie je to zlatá baňa, akoby si niekto myslel. Predsa len, orientálne tance sú na Kysuciach stále ešte trochu tabu. Ale vždy mám koho učiť... A najviac ma teší to, že sa ku mne dievčatá a ženy vracajú. Veľakrát prídu a poprosia ma o hudbu. Napríklad, keď nemôžu pokračovať v kurze z nejakých dôvodov, napríklad sú na materskej a podobne a chcú sa brušným tancom venovať ďalej. Alebo odídu niekde do škôl, za prácou, ale z času na čas sa zastavia,“ vysvetľuje orientálna tanečnica. Brušné tance sú podľa nej nielen veľmi krásne na pohľad, ale majú priaznivé účinky aj na telo a dušu samotnej tanečnice. „Je vhodný najmä pre ženy, ktoré celé dni presedia v kanceláriách a hrbia sa nad počítačom. Krúživé a jemné pohyby zodpovedajú prirodzenému pohybu ženského tela a vplývajú na jeho formovanie. Nie je to však tak, že niekto chodí do kurzu raz za týždeň, nič iné nerobí a čaká že schudne. To nie. Ale orientálny tanec môže popri iných cvičeniach alebo zdravej strave naozaj dopomôcť k peknej postave,“ konštatuje Gulia Kubaláková. Čo je však veľmi dôležité, brušný tanec pomáha ženám získať pozitívny prístup k svojmu telu, začať si ho vážiť a zbaviť sa komplexov. Podľa niektorých brušné tance liečia neplodnosť, bolesti chrbtice a bolesti pri menštruácii. Pôsobia ako masáž vnútorných orgánov.
„Prekážkou nie je ani pár kíl navyše. Pri niektorých pohyboch sú priam výhodou. Nedajte sa preto odradiť ani tým, že nepatríte medzi parketové levice a rytmus či krokové variácie vám veľa nehovoria. Ak hľadáte relax, chcete tancovať pre radosť a precvičiť si telo, vôbec nevadí, že nemáte rytmus. Treba to vyskúšať a až potom zistíte, ako sa pri tanci cítite. Niekedy ma ženy skutočne prekvapia, začnú sa hýbať a hneď vidím, že to majú v sebe. Iné zmysel pre tanec objavujú postupne. Ja verím, že ladnosť a ženskosť, ktorú dámy získajú vďaka brušnému tancu, prenesú aj do bežného života,“ dodala tanečnica.
Záľubu v brušných tancoch nachádzajú všetky vekové kategórie. FOTO: ARCHÍV (GK)
Kto by chcel vedieť o orientálnych tancoch viac alebo stále váha, zorganizovala Gulia spolu so svojimi súčasnými aj minulými tanečníčkami a hosťami zo Slovenska i zahraničia pri príležitosti desiateho výročia tanečného štúdia program, v ktorom vám tanečníčky predvedú všetko čo sa naučili a porozprávajú o tom, čo im tanec dal. Podujatie bude 15. marca o 14. 30 h v čadčianskom dome kultúry.