ČADCA. Nákup tovaru z tretích krajín cez e – shop nekončí vyplnením požadovaných údajov na elektronických stránkach obchodov. Zásielky po preprave na Slovensko čaká colné konanie. Preto je potrebné ešte pred objednaním tovaru zmapovať podmienky na dovoz.
„V minulom roku prišlo z tretích krajín na poštu do Žiliny takmer 610 000 zásielok, z čoho v priemere na jeden pracovný deň pripadlo 2 460. V medziročnom porovnaní vyclievacia pošta zaznamenala obrovský nárast predložených zásielok, až o približne 268 percent. Pod toto číslo sa podpísal najmä rastúci trend nákupov cez internetový obchod,“ informovala hovorkyňa CÚ v Žiline Božena Chríbiková.
Podľa jej slov ide väčšinou o čínsky textil, obuv a doplnky. Pri tomto tovare často dochádza k porušovaniu práv duševného vlastníctva, keď v balíkoch prichádzajú napodobeniny. „Predajcovia dostávajú do problémov nič netušiacich príjemcov tovaru, ku ktorým sa falzifikáty po colnej kontrole nedostanú. Minulý rok zistili na žilinskej pošte z vytypovaných zásielok približne 2 000 falzifikátov. Odborníci odporúčajú preveriť si internetový obchod, čítať recenzie o ňom alebo vyhľadať webovú stránku obchodu cez overovací server,“ hovorí.
Vynaliezaví príjemcovia zásielok s úmyslom vyhnúť sa povinným colným platbám predkladajú falošné doklady o dovážanom tovare alebo na dokumentoch uvádzajú nesprávne údaje. V tejto veci udelili colníci v siedmich minuloročných prípadoch blokovú pokutu v celkovej výške 250 eur a o jednom vážnejšom sa ešte rozhoduje. „Pri akomkoľvek plánovanom dovoze tovaru vrátane toho, ktorý sa prepravuje poštou je potrebné, aby budúci majiteľ disponoval informáciami, či je možné dovoz uskutočniť a za akých podmienok. Vyhne sa tým zbytočným problémom na úradoch. Niektoré veci sa môžu dovážať obmedzene, iné sú úplne zakázané,“ dodáva Chríbiková. Colníci riešili v minulom roku nezákonný dovoz ohrozeného druhu voľne žijúceho živočícha. Za porušenie predpisov bola adresátovi uložená sankcia, tovar prepadol v prospech štátu.