nkologické a doliečovacie.
ČADCA. Kysucká nemocnica v Čadci poskytuje zdravotnú starostlivosť pre spádovú oblasť vyše 126-tisíc obyvateľov. Už v minulosti v rámci úsporných opatrení prestali v nej fungovať pľúcne, infekčné či ušno-nosno-krčné oddelenie. Od 1. júla 2011 k nim pribudlo aj onkologické a doliečovacie. Pod petíciu za ich zachovanie sa pritom podpísalo 13 248 ľudí. V týchto dňoch je predmetom diskusií nemocnica v Žiline, kde lekári a sestry poukázali na vážne nedostatky čo sa týka starostlivosti o pacienta. „Čo sa týka našej nemocnice, robíme množstvo opatrení, aby sme podobným problémom predišli,“ informoval riaditeľ Kysuckej nemocnice v Čadci Martin Šenfeld.
Transformovanie čadčianskeho onkologického oddelenia poisťovňami neprinieslo odliv pacientov do špecializovaných centier, ako deklarovali. Tieto centrá sa totiž nedobudovali. To znamená, že o všetkých onkologických pacientov, ktorí potrebujú chemoterapiu, sa starajú v Kysuckej nemocnici. Pritom nielenže nedošlo k odlivu pacientov, naopak, pribudlo ich. Keď onkologické oddelenie fungovalo, podali napríklad v roku 2010 452 chemoterapií, v roku 2013 ich bolo už 1 725, čo je alarmujúce číslo.
„Napriek tlaku poisťovní na zrušenie onkologických lôžok sa nám tieto podarilo zachovať, boli sme však donútení pretransformovať ich na paliatívne oddelenie, ktoré malo pôvodne 10 lôžok a onkologické 15. Po transformácii nám zostalo 25 lôžok na paliatívnom,“ povedal Šenfeld.
V súčasnosti vykonávajú onkologickú liečbu v stacionári onkologickej ambulancie, pričom dlhšie trvajúce chemoterapie podávajú na paliatívnom oddelení, kde vytvorili priestor pre onkologických pacientov. Kysucká nemocnica prišla v minulosti aj o lôžka infekčného oddelenia. Najbližšie sú až v Martine, pričom umiestniť tam pacienta je takmer nemožné. Navyše, tlak na redukciu akútnych lôžok bude podľa koncepcie ministerstva zdravotníctva zrejme pokračovať.
Pozitívom je, že Kysucká nemocnica skončila už tretí rok po sebe v pozitívnom hospodárení. „Podarilo sa nám znížiť celkový dlh o 579-tisíc eur, z toho záväzky po lehote splatnosti o 201-tisíc eur. Ekonomická situácia je stabilná najmä vďaka opatreniam, ktoré sme postupne zrealizovali, pričom nešlo len o racionalizačné, ale najmä o opatrenia v oblasti získavania ďalších finančných prostriedkov mimo zdravotných poisťovní. V súčasnosti sme v štádiu, že nemocnica na svoju činnosť dostáva zhruba 80 % od zdravotných poisťovní (tieto prostriedky nestačia na bežnú prevádzku nášho zdravotníckeho zariadenia), preto zvyšných 20 % získavame z iných zdrojov,“ hovorí riaditeľ.
Takto sa pre Kysuckú nemocnicu podarilo v minulom roku získať približne 3 700 000 eur, ktoré musia sčasti použiť na bežnú prevádzku, tiež na splácanie starých dlhov, zostatok použijú na investičné aktivity. „Napriek tomuto pozitívnemu vývoju musíme byť obozretní, pretože stále máme pomerne vysoké staré záväzky po lehote splatnosti vo výške 4 381 000 eur, ktoré postupne znižujeme,“ dodal Šenfeld.