Kysučania nechcú, aby sa v meste spaľovali odpady

Vyše 3400 obyvateľov Kysuckého Nového Mesta sa podpísalo pod petíciu, v ktorej vyjadrujú svoj nesúhlas so spustením prevádzky zariadenia na spracovanie odpadov. Sťažujú si na ovzdušie, ktoré je vraj už teraz dosť znečistené, keďže jedna „spaľovňa“ už v me

S terajšou spaľovňou sú nespokojní najmä obyvatelia Dubskej cesty, ktorí žijú v jej tesnej blízkosti. Nové zariadenie na zhodnocovanie odpadov plánujú postaviť  neďaleko.S terajšou spaľovňou sú nespokojní najmä obyvatelia Dubskej cesty, ktorí žijú v jej tesnej blízkosti. Nové zariadenie na zhodnocovanie odpadov plánujú postaviť neďaleko. (Zdroj: AUTORKA)

ste funguje.

KYSUCKÉ NOVÉ MESTO. Obyvatelia Clementisovej ulice, ale aj ďalších častí Kysuckého Nového Mesta sú pobúrení pre plánovanú výstavbu novej prevádzky. „Má slúžiť na spracovanie kyslých ropných kalov – gudrónov, toxických ropných odpadov z rafinérii, pneumatík, plastov, gúm, olejov či uhlíkových polotovarov. Chcú ju umiestniť v priestoroch starej ZVL oproti železničnej stanici, takmer v centre mesta,“ hovorí členka petičného výboru, ktorá si nepriala zverejniť svoje meno. Argumentuje, že podobné zariadenia produkujú do ovzdušia, vody či pôdy látky, ktoré môžu spôsobovať rakovinu, alergie, astmy, neplodnosť a iné vážne choroby. „Tvrdia nám, že takéto zariadenie nie je škodlivé, podobne ako to bolo v prípade spaľovne nebezpečného odpadu, ktorú tu už máme,“ vraví. Iné mestá podľa jej slov podobné zariadenia odmietli. „Do Kysuckého Nového Mesta sa bude tento odpad dovážať, pretože ten z nášho mesta by firmu, ktorú ho bude prevádzkovať, neuživil. Oficiálne sa síce hovorí o „zariadení“, ale je to len iný názov pre spaľovňu“ tvrdí. Doposiaľ vyzbierali 3400 podpisov od obyvateľov mesta. Ďalšie desiatky ľudí sa vraj podpísali v susedných obciach Radoľa, Povina či Nesluša.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Primátor hovorí, že nejde o spaľovňu

„Na webovej stránke mesta v časti podnety, odkazy a sťažnosti sa občan pýta, prečo mesto udelilo súhlas na prevádzku novej spaľovne na plasty, gumy a pneumatiky na sídlisku Kamence. Či nikoho netrápi nárast počtu respiračných, onkologických a iných chorôb v našom regióne. Zaujíma ho, kedy chce mesto o spaľovni informovať a či obyvatelia vedia o petícii proti spaľovni. Pre objektívnosť musím uviesť veci na pravú mieru. Informácia, že sa má v meste postaviť nová spaľovňa je nepravdivá. Skutočnosťou je, že v októbri 2014 nás ministerstvo životného prostredia informovalo o zámere spoločnosti Neochem nainštalovať v priestoroch bývalej ZVL pri kotolni zariadenie na zhodnocovanie odpadov Blowdec. O tejto skutočnosti sme informovali obyvateľov zákonom predpísaným spôsobom a v predpísanej lehote na úradnej tabuli a internetovej stránke mesta,“ informuje primátor mesta Ján Hartel.

SkryťVypnúť reklamu

Ako sa vyjadril, nie je pravda, že mesto výstavbu zariadenia povolilo. „Naopak, napriek tomu, že sme v zákonnej 21-dňovej lehote nezaznamenali pripomienky obyvateľov, mesto podmienilo prípadný súhlas podmienkou, že pred začatím schvaľovacieho konania sa musí vypracovať štúdia EIA (dopad prevádzky na ŽP) z pohľadu nepriaznivého šírenia hluku, zápachu, vibrácií, znečisťovania ovzdušia. Ak mesto prevádzku povolí, tak len pod podmienkou, že štúdia preukáže neškodnosť zariadenia pre životné prostredie,“ vraví primátor.

Vysvetľuje, že čo sa týka samotného zariadenia neslúži na spaľovanie organického odpadu (ropných olejov, plastov, gumy), ale ich recykláciu v špeciálnom zariadení – reaktore Blowdec. V uzatvorenom reaktore prebiehajú chemické a fyzikálne procesy, v dôsledku ktorých sa organický odpad vstupujúci do reaktora štiepi na zložky – olej zodpovedajúci zložením vykurovaciemu, procesný plyn, odpadovú vodu a tuhú fázu obsahujúcu zostávajúce anorganické látky.

SkryťVypnúť reklamu

„Po ukončení spracovania štúdie EIA ministerstvo životného prostredia predloží materiál mestu a jeho obyvateľom na prerokovanie. Mesto zároveň oznámi, kde a dokedy bude materiál prístupný na preštudovanie. Proces skončí verejným prerokovaním , kde budú môcť obyvatelia predkladať svoje pripomienky. Až na základe ich oprávnenosti a najmä výsledkov štúdie EIA sa vydá, alebo nevydá stavebné povolenie pre inštaláciu zariadenia,“ dodal primátor.

Budú posudzovať vplyv na životné prostredie

„Podľa zákona o posudzovaní vplyvov na životné prostredie (EIA)predložil navrhovateľ na ministerstvo životného prostredia zámer na vybudovanie a prevádzku výrobnej jednotky na zhodnocovanie odpadov tepelnými postupmi. Zámer je v počiatočnom štádiu posudzovania. V zmysle spomínaného zákona EIA ministerstvo v decembri 2014 určilo rozsah hodnotenia. Podľa spomínaného zákona je navrhovateľ povinný v spolupráci s dotknutou obcou bezodkladne informovať verejnosť o určenom rozsahu hodnotenia,“ informoval Maroš Stano z komunikačného odboru ministerstva ŽP.

Rozsah hodnotenia je podľa jeho slov platný 3 roky. Najneskôr dovtedy má navrhovateľ vypracovať a ministerstvu predložiť správu. Do procesu posudzovania vplyvov na životné prostredie sa zapoja všetky zainteresované subjekty a ministerstvo zámer navrhovateľa dôkladne posúdi. „Výsledkom celého procesu posudzovania bude záverečné stanovisko. Jeho obsah i termín nebude rezort v tejto fáze procesu prejudikovať,“ dodal Stano. V Kysuckom Novom Meste sa vo štvrtok 12. marca konalo mestské zastupiteľstvo na ktoré prišli vyjadriť svoj nesúhlas so zámerom aj mnohí nespokojní obyvatelia mesta. Tí chcú vo svojich aktivitách pokračovať. O „zariadení“ hlasovali aj poslanci, ktorí boli jednoznačne proti.

V meste už spaľovňu majú

Obyvatelia spísali petíciu proti fungovaniu jestvujúcej spaľovne v ich meste v novembri 2009. Neuspeli, keďže vtedajší Obvodný úrad životného prostredia v Žiline vydal súhlas na jej trvalé prevádzkovanie. Kysučania boli nespokojní s rozhodnutím, podľa ktorého získala súkromná firma súhlas na trvalé prevádzkovanie spaľovne v areáli bývalej ZVL. Petíciu podpísalo vtedy 1 520 ľudí.

V rozhodnutí z 15. októbra 2009, ktoré vydal OÚŽP sa písalo, že úrad petíciu prešetril a pracovníci urobili obhliadku spaľovne s dôrazom na filtračné zariadenia. Na mieste však nezistili žiadne nedostatky, ktoré by bránili bezpečnému prevádzkovaniu.

Začiatkom októbra 2009 mesto predložilo výpis uznesenia, ktorým sa mestské zastupiteľstvo v Kysuckom Novom Meste uznieslo, že s novou spaľovňou, ani s predĺžením prevádzkovania starej spaľovne nesúhlasí. OÚŽP uznesenie neakceptoval s odôvodnením, že nesúvisí s predmetom konania.

Súčasťou povolenia pre firmu A.S.A. bol aj zoznam odpadov, z ktorého bolo zrejmé, že sa v Kysuckom Novom Meste bude likvidovať aj ten nebezpečný. Firma argumentovala, že v spaľovni sa využíva moderná a zároveň najlepšia dostupná technológia z hľadiska ochrany ovzdušia ako aj ostatných zložiek životného prostredia.

„Počas dočasnej prevádzky sme urobili všetky potrebné merania emisií a splnili sme aj ostatné podmienky prevádzkovania, ktoré nám určili príslušné orgány. Periodické merania vykonané oprávnenou osobou potvrdili dodržiavanie určených emisných limitov v súlade platnými predpismi ," povedal v roku 2009 prevádzkový riaditeľ spoločnosti A.S.A. Slovensko Vlastislav Guth.

Spaľovňa sa musí riadiť stanovenými podmienkami. Napríklad aj tými, že pri spaľovaní sa musia vykonať všetky preventívne opatrenia, aby sa pri príjme a medziskladovaní odpadov zabránilo zaťaženiu životného prostredia, a ak to nie je možné, v maximálne miere sa obmedzilo najmä znečistenie ovzdušia, obťažovanie zápachom, ako aj priame ohrozenie zdravia ľudí. V prípade podozrenia, že spaľovňa nedodržiava stanovené podmienky, majú obyvatelia možnosť obrátiť sa na Inšpekciu ŽP, tiež informovať mestský úrad, ktorého prvoradou úlohou je zastupovať záujmy obyvateľov mesta.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na My Kysuce

Komerčné články

  1. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  3. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  5. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  6. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  8. Veterné parky: vizuálny smog alebo nová estetika energetiky?
  1. Kalamita v Markovej spracovaná v súlade so zákonom
  2. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov
  3. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  4. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  5. Fico škodí ekonomike, predbehli nás aj Rumuni
  6. Skvelý sortiment za výnimočne nízke ceny nájdete v Pepco
  7. S nami máte prístup do všetkých záhrad
  8. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 16 818
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 8 767
  3. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 5 698
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie 5 389
  5. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 4 279
  6. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 2 746
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť? 2 289
  8. Nevšedný ostrov. Ischia priťahuje pozornosť čoraz viac turistov 2 015
  1. Emil Sútor : Čo je sójový lecitín a prečo ho nájdete v čokoláde?
  2. Anton Lisinovič: Recenzia: Setkání se smrtí (kniha)
  3. Martin Eštočák: Zdražie parkovanie v Prešove o 100 %? Návrh, ktorý zatiaľ neprešiel, no občania by mali byť v strehu
  4. Věra Tepličková: Spevy sobotné alebo Vybrala sa Martina na púť priamo do Ríma
  5. Vladimír Bojničan: Dodatok 2. Ku blogu - Dnes je to už jasné: dogmatické konzervy a klerikáli sa rozhodli rozbiť západnú civilizáciu
  6. Lukáš Čelinák: Regulácia cien potravín: Nástroj k ožobračeniu tých najchudobnejších?
  7. Juraj Kumičák: ...radšej choďte kravy pásť...
  8. Viktor Pamula: S Ruskom na večné časy a nikdy inak
  1. Matej Galo: Záhady o pôvode slintačky a krívačky odhalené 104 957
  2. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku. 70 232
  3. Michal Dolňan: Covid vypustili z laboratórií a SLAK na nás vrhli Nemci a Francúzi... 46 621
  4. Rado Surovka: Raši dostal padáka 24 971
  5. Jakub Konečný: Našli sme dvoch Slovákov, ktorí sa majú vďaka Ficovej vláde lepšie! 22 990
  6. Martin Ondráš: Piate ohnisko nákazy SLAK - skutočná pravda 22 016
  7. Rado Surovka: Ficove Amater Airlines dopravili na Slovensko slintačku 20 027
  8. Radko Mačuha: Vládna koalícia si začala dávať úplatky priamo v parlamente. 9 562
  1. Věra Tepličková: Spevy sobotné alebo Vybrala sa Martina na púť priamo do Ríma
  2. Tupou Ceruzou: Transakčná daň
  3. Post Bellum SK: Oslobodenie Bratislavy – boj za cenu stoviek životov
  4. Marcel Rebro: Slovenské drony na ukrajinskom nebi
  5. Věra Tepličková: Nie je nad to, mať na verejnosti dobrých priateľov
  6. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku.
  7. Tupou Ceruzou: Mr. Business
  8. Tupou Ceruzou: Medvede
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
  1. Emil Sútor : Čo je sójový lecitín a prečo ho nájdete v čokoláde?
  2. Anton Lisinovič: Recenzia: Setkání se smrtí (kniha)
  3. Martin Eštočák: Zdražie parkovanie v Prešove o 100 %? Návrh, ktorý zatiaľ neprešiel, no občania by mali byť v strehu
  4. Věra Tepličková: Spevy sobotné alebo Vybrala sa Martina na púť priamo do Ríma
  5. Vladimír Bojničan: Dodatok 2. Ku blogu - Dnes je to už jasné: dogmatické konzervy a klerikáli sa rozhodli rozbiť západnú civilizáciu
  6. Lukáš Čelinák: Regulácia cien potravín: Nástroj k ožobračeniu tých najchudobnejších?
  7. Juraj Kumičák: ...radšej choďte kravy pásť...
  8. Viktor Pamula: S Ruskom na večné časy a nikdy inak
  1. Matej Galo: Záhady o pôvode slintačky a krívačky odhalené 104 957
  2. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku. 70 232
  3. Michal Dolňan: Covid vypustili z laboratórií a SLAK na nás vrhli Nemci a Francúzi... 46 621
  4. Rado Surovka: Raši dostal padáka 24 971
  5. Jakub Konečný: Našli sme dvoch Slovákov, ktorí sa majú vďaka Ficovej vláde lepšie! 22 990
  6. Martin Ondráš: Piate ohnisko nákazy SLAK - skutočná pravda 22 016
  7. Rado Surovka: Ficove Amater Airlines dopravili na Slovensko slintačku 20 027
  8. Radko Mačuha: Vládna koalícia si začala dávať úplatky priamo v parlamente. 9 562
  1. Věra Tepličková: Spevy sobotné alebo Vybrala sa Martina na púť priamo do Ríma
  2. Tupou Ceruzou: Transakčná daň
  3. Post Bellum SK: Oslobodenie Bratislavy – boj za cenu stoviek životov
  4. Marcel Rebro: Slovenské drony na ukrajinskom nebi
  5. Věra Tepličková: Nie je nad to, mať na verejnosti dobrých priateľov
  6. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku.
  7. Tupou Ceruzou: Mr. Business
  8. Tupou Ceruzou: Medvede

Už ste čítali?

SkryťZatvoriť reklamu