Kysučania mu priniesli aj hrudku rodnej zeme

Pri hrobe herca Jozefa Kronera a jeho manželky Terézie Hurbanovej sa od roku 2008 koná vždy v marci pietna spomienka. V Slávičom údolí minulú sobotu nechýbali ani členovia Spolku rodákov Jozefa Kronera zo Staškova, ktorí už tradične priniesli hrudku zeme

Herec prepožičal svoje meno futbalovému turnaju pred 43 rokmi.Herec prepožičal svoje meno futbalovému turnaju pred 43 rokmi. (Zdroj: ARCHÍV SRJK)

od jeho rodného domu. Pre slávneho herca bol marec takpovediac „osudový“. Na svet prišiel 20. v roku 1924, zomrel 12. marca 1998 a 19.– na Jozefa, oslavoval meniny.

STAŠKOV. V kysuckom Staškove sa v rodine železničiara Ľudovíta Kronera narodil 20. marca 1924 ako siedme dieťa chlapec Jozef.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

„V detstve všetko začína a tento začiatok každého z nás poznačí na celý život. Nie nadarmo sa do detstva vraciame v časoch najťažších, ale ja v čase najväčšieho šťastia. Je to najmocnejšie zázemie, ktoré nám nemôže nikto nikdy zobrať,“ napísal v spomienkach slávny herec.

SkryťVypnúť reklamu

V sobotu 21. marca sa v Slávičom údolí uskutočnila pietna spomienka pri hrobe Jozefa Kronera a jeho manželky Terézie Hurbanovej. Organizujú ju členovia Spolku rodákov Jozefa Kronera zo Staškova a koná sa pravidelne od roku 2008. Ani tentokrát nezabudli priniesť hrudku zeme od hercovho rodného domu. Od roku 2011 členovia spolku navštevujú na ružinovskom cintoríne aj hrob akademického sochára Vojtecha Pohanku, ktorý je autorom súsošia – Jána Pavla II. a Matky Terezy v Staškove. Pietnu spomienku začali v Považskej Bystrici pri hrobe Zuzany Vaňousovej - Kronerovej, ktorá zomrela 16. marca 2013. Večer sa zúčastnili na divadelnom predstavení Túlavé srdce v Astorke, kde účinkovala aj Zuzka Kronerova.

„Tradíciu pietnej spomienky sme založili v roku 2008 pri desiatom výročí úmrtia Jožka Kronera. Vlani 18. marca zomrel vo Francúzsku jeho najlepší priateľ, vynikajúci francúzsky scénograf Charles Mourier. Jedna zo sviečok teda v sobotu patrila aj spomienke naňho. Charles bol veľkým prívržencom spolku a spolu so Zuzkou otváral vernisáž dvoch ročníkov sochárskeho sympózia Úsmevy geniálneho klauna. Tretieho ročníka sa nedožil. Na jeho počesť bola zhotovená posledná plastika na Chodníku Jozefa Kronera - Charlesov klaun - s ideovým návrhom akad. sochára Juraja Čuteka a spoluprácou všetkých 11 sochárov, ktorí sa na projekte zúčastnili,“ informoval predseda SRJK Vladimír Gajdošík

SkryťVypnúť reklamu

Sprístupnili ho v roku 2011

Kronerov rodný dom sprístupnili verejnosti v novembri 2011. Interiér navrhol scénograf, profesor Jozef Ciller, ktorý spolupracoval na divadelných a televíznych projektoch s hercom i s jeho dcérou Zuzkou.

V knihe návštev pribúdajú podpisy a poďakovania ľudí, na ktorých tam dýchla minulosť slávneho herca. Otec rodiny - Ľudovít Kroner sa narodil 2. júla 1891 v Ľubochni. Tam začal robiť na píle a zoznámil sa so svojou manželkou. Neskôr našiel prácu na železnici. Do Staškova sa s rodinou presťahoval v roku 1920, odišli odtiaľ do Serede v roku 1932. Ľudovít striedavo pracoval ako výhybkár a sprievodca. V štátnych službách pri železnici bol zamestnaný až do odchodu na dôchodok. Zomrel 9. novembra 1956. Herecký talent zdedili jeho deti po ňom. Jeho manželka Mária sa narodila 9. apríla 1894 na Gombáši. V Staškove vydávala cestovné lístky a pravdepodobne bola jednou z prvých výpravčičiek na Slovensku. Porodila dvanásť detí, päť z nich v Staškove, deväť sa dožilo dospelosti. Zomrela 20. augusta 1975 vo veku 81 rokov.

SkryťVypnúť reklamu

V interiéri sú aj hercove rybárske čižmy

V interiéri zrekonštruovaného domčeka nechýbajú dobové svietidlá či vypínače, výnimočné sú hercove osobné veci vrátane slávnych ocenení. Upútajú jeho rybárske čižmy, udica či obľúbené kreslo a šálka. „Čižmy nám dal už spomínaný jeho najlepší priateľ Francúz Charles Mourier, ktorý ich mal u seba doma. Poznali sa už od roku 1965, chodili spolu rybárčiť, spájalo ich kuchárske umenie aj divadlo,“ vraví Gajdošík.

Tomuto priateľovi, ktorý bol francúzskym scénografom a spolupracoval napríklad s popredným svetovým architektom Oscarom Niemeyerom, staviteľom brazílskeho hlavného mesta, ukázal Kroner krásne zákutia Slovenska. Scénograf vlastnil chalupu na Liptove, kde zvykol tráviť leto. Na stolíku sa vynímajú aj okuliare, ktoré herec používal až do konca svojho života. V predsieni stojí funkčná dobová piecka dokumentujúca 20. roky minulého storočia. Atmosféru umocňuje studňa, ktorú postavili na mieste jej dávnej predchodkyne. Všetky práce robili zruční Staškovania tak, aby na domčeku zachovali čo najviac originálnych prvkov.

Futbalový turnaj nesie jeho meno

Herec prepožičal svoje meno futbalovému turnaju pred 43 rokmi. Kronerák je stále jednou z najpozoruhodnejších športových akcií na Kysuciach. Kroner bol síce fanúšikom futbalu, predovšetkým však išlo o fenomenálneho herca, ktorého pozná Slovensko i celý svet. Svojím majstrovstvom sa výrazne pričinil o získanie zatiaľ jediného Oscara pre Slovensko, pričom Slováci ho označili za najlepšieho herca 20. storočia. „Z tohto pohľadu bol Staškov dlžníkom, keďže nevyužil výnimočnosť osobnosti tohto herca, aby ho Slovensku predstavil ako svojho rodáka. Jednou z takýchto možností bolo zriadenie jeho pamätnej izby v rodnom dome - strážnom železničnom domčeku. Myšlienka realizovať tento zámer bola síce dosť bradatá, ale podarilo sa ju naplniť. Stalo sa tak vďaka spoločnému úsiliu Spolku rodákov Jozefa Kronera a Obce Staškov,“ dodal Gajdošík.

Na rodáka sú nesmierne pyšní

Mäkký, prívetivý hlas Jozefa Kronera uspáva deti pri večerníčku O Maťkovi a Kubkovi, starším sa pri jeho mene vynorí slovenská dedinka s jednoduchým, no nezabudnuteľným Adamom Krtom z Rysavej Jalovice. Jeden z našich najvýznamnejších hercov 20. storočia bol Kysučan, narodil sa v Staškove, v rodine chudobného železničiara v roku 1924. Dodnes sa chúli vedľa železničnej trate malý domček, v ktorom uzrel svetlo sveta a strávil ranné detstvo. Veľmi rád chodil každý rok na tradičný futbalový turnaj v rodnej obci. Staškovania ho milovali a dodnes si ho ctia.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na My Kysuce

Komerčné články

  1. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  2. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  3. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  4. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  5. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže
  6. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  7. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky
  1. Motoristi späť za volantom. Riziko nehôd opäť rastie.
  2. Lávové polia i skvostné pláže. Lanzarote je dôkazom sily prírody
  3. Tvorivé háčkovanie aj 30 otázok pre Hanu Gregorovú
  4. Budúci lesníci opäť v teréne: S LESY SR vysadia les novej generá
  5. Slovenské naj na jednom mieste. Stačí lúštiť
  6. Nový rekord v politickom terore utvorili Červení Khméri
  7. Šéf nemocníc v Šaci Sabol: Nemôžeme byť spokojní s počtom roboti
  8. Chcete dokonalé zuby? Čo vám reklamy nepovedia
  1. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu 103 338
  2. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna 21 778
  3. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže 11 591
  4. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok 6 748
  5. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 6 694
  6. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky 5 404
  7. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde 4 705
  8. Šaca - centrum robotickej chirurgie na východe Slovenska 4 527
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy z SME | MY Kysuce - aktuálne správy

Murári zo SOŠ drevárskej a stavebnej Krásno nad Kysucou.

Uspeli na súťaži v Nitre.


Beáta Kontrišová
Jakubko

Nemusíte byť zdravotným klaunom, aby ste niekomu urobili krajší deň.


Stavba železnice na Kysuciach rastie ako z vody.

Modernizácia trate napreduje rýchlo.


Juraj Steiniger trénuje mladých atlétov a zároveň sa zúčastňuje veteránskych súťaží.

Vyhodená guľa sa mu zapáčila.


Už ste čítali?

SkryťZatvoriť reklamu