Do celosvetovej akcie Hodina Zeme sa zapojilo aj Krásno nad Kysucou. V sobotu od 20. 30 h do 21. 30 h sa ponoril do tmy Kostol sv. Ondreja a priľahlé ulice. „Tento rok sme sa zapojili po prvýkrát. Vypli sme osvetlenie dominanty nášho mesta – kostola sv. Ondreja, ktorý je aj najväčším v žilinskej diecéze a zhaslo aj osvetlenie v uliciach blízko neho. Rozhodli sme sa tak aspoň trochou prispieť k tomu, aby sa povedomie ľudí zvýšilo. Zdroje, ktoré nám ponúka zem sú vyčerpateľné, preto je dôležité, aby sme si uvedomili, že energiou musíme šetriť,“ vysvetlil primátor Krásna nad Kysucou Jozef Grapa.
Najmä v posledné obdobie nabralo trend, kedy sa využíva energia čoraz viac. Vysvietené výklady, domy, ulice... často svietime aj v izbách, v ktorých práve nie sme, televízia ide, aj keď ju nikto nepozerá. „Je na nás, ako sa zachováme. Každý jeden z nás môže prispieť k zlepšeniu. Práve my ľudia, nesieme zodpovednosť za klimatické zmeny a svetelné znečistenie, ktorého je stále viac. Preto sme sa rozhodli posunúť toto dôležité posolstvo, ktoré sa zrodilo pred niekoľkými rokmi v austrálskom Sydney aj ďalej,“ pokračoval primátor.
História Hodiny Zeme sa datuje k 31. 3. 2007. Vtedy viac ako 2,2 milióna domácností a 2000 firiem v austrálskom Sydney vyplo na hodinu svoje osvetlenie. O rok neskôr sa do Hodiny Zeme zapojilo už okolo 50 miliónov ľudí v 370 mestách a obciach vo vyše 35 zemiach v 18 časových pásmach. Kampaň sa zmenila z udalosti v Sydney na celosvetové hnutie za trvalo udržateľný život. Vo svojom treťom roku sa Hodina Zeme zapísala do histórie ako zatiaľ najrozsiahlejšia dobrovoľná akcia vôbec, predstavovala celosvetové vyjadrenie názoru. Aj úspory energie ukazujú, že stovky miliónov ľudí hlasovalo pre Zem tým, že svoje svetlá vyplo 4159 miest v 88 krajinách vrátane 79 hlavných miest a až 9 z 10 najľudnatejších veľkomiest sveta. V sobotu 27. marca 2010 sa do Hodiny Zeme, do boja proti zmene klímy, zapojilo rekordných 128 štátov a teritórií. Ikonické stavby od Pacifiku a Ázie, cez Európu a Afriku až do Ameriky boli vypnuté. Ľudia z celého sveta, vypli svoje svetlá, aby oslávili a chránili to, čo máme spoločné – našu planétu. Rekordnou bola aj Hodina Zeme 2011, do ktorej sa zapojilo celkovo 5251 miest v 135 štátoch. Tento rok sa zapojilo Slovensko už piatykrát.