ohrozuje ich zdravie a životy. Obrátili sa na políciu.
KYSUCKÉ NOVÉ MESTO. Obyvatelia spísali petíciu proti fungovaniu jestvujúcej spaľovne v ich meste ešte v novembri 2009. Neuspeli, keďže vtedajší Obvodný úrad životného prostredia v Žiline vydal súhlas na jej trvalé prevádzkovanie.
Petíciu podpísalo vyše 1500 ľudí
Kysučania boli nespokojní s rozhodnutím, podľa ktorého získala súkromná firma súhlas na trvalé prevádzkovanie spaľovne v areáli bývalej ZVL. Petíciu podpísalo vtedy 1520 ľudí. V rozhodnutí z 15. októbra 2009, ktoré vydal OÚŽP sa písalo, že úrad petíciu prešetril a pracovníci urobili obhliadku spaľovne s dôrazom na filtračné zariadenia. Na mieste však nezistili žiadne nedostatky, ktoré by bránili bezpečnému prevádzkovaniu.
Začiatkom októbra 2009 mesto predložilo výpis uznesenia, ktorým sa mestské zastupiteľstvo v Kysuckom Novom Meste uznieslo, že s novou spaľovňou ani s predĺžením prevádzkovania starej spaľovne nesúhlasí. OÚŽP uznesenie neakceptoval s odôvodnením, že nesúvisí s predmetom konania.
Súčasťou povolenia pre firmu A. S. A. bol aj zoznam odpadov, z ktorého bolo zrejmé, že sa v Kysuckom Novom Meste bude likvidovať aj ten nebezpečný. Firma argumentovala, že v spaľovni sa využíva moderná a zároveň najlepšia dostupná technológia z hľadiska ochrany ovzdušia aj ostatných zložiek životného prostredia.
Spaľovňa sa musí riadiť stanovenými podmienkami. Napríklad aj tými, že pri spaľovaní sa musia vykonať všetky preventívne opatrenia, aby sa pri príjme a medziskladovaní odpadov zabránilo zaťaženiu životného prostredia, a ak to nie je možné, v maximálne miere sa obmedzilo najmä znečistenie ovzdušia, obťažovanie zápachom, ako aj priame ohrozenie zdravia ľudí.
V spaľovni vraj nedodržali teplotu
„Dňa 9. marca sme oznámili polícii, že je v meste hrozný zápach. Informovali sme ju o tom, že sa práve spaľujú lieky pri teplote 710 stupňov Celzia. To sa však môže robiť pri teplote 1100 celziových stupňov. Podľa informácie zo Štatistického úradu v Žiline zomrelo v Kysuckom Novom Meste v roku 2000 106 ľudí a v roku 2013 ich bolo 151. Koľkí sa liečia na rakovinu, rôzne alergie? Kto za to môže? Znečistené ovzdušie,“ píše sa v sťažnosti adresovanej redakcii.
„Polícia v Kysuckom Novom Meste prijala dňa 11. marca trestné oznámenie pre podozrenie z trestného činu porušovania ochrany vôd a ovzdušia. Momentálne vykonávame preverovanie oznámenia, t. j. prebiehajú úkony pred začatím trestného stíhania,“ informovala krajská policajná hovorkyňa Jana Balogová. „Ministerstvo životného prostredia nevybavovalo a ani neeviduje žiadnu sťažnosť v veci tejto,“ povedal hovorca ministerstva Maroš Stano, ktorý odporučil obrátiť sa na Slovenskú inšpekciu životného prostredia (SIŽP).
Prechádzajúce kontroly údajne nezistili žiadne nedostatky
„SIŽP IŽP Žilina, odbor ochrany ovzdušia vykonal na základe podnetov obyvateľov v spaľovni odpadu viaceré kontroly dodržiavania povinností ustanovených v zákone o ovzduší a to v dňoch 13.10. a 19.11.2009, 3.6. a 9.6.2010, 18.3.2011 a 5.10.2012. Na základe medializovaných sťažností a žiadosti Okresného riaditeľstva Policajného zboru v Čadci urobíme na prevádzke spaľovne ďalšiu kontrolu,“ informoval Miloš Rajnič zo SIŽP v Žiline.
Podľa jeho slov pri predchádzajúcich kontrolách sa nezistilo spaľovanie odpadu pri nižšej teplote aká je predpísaná v dokumentácii, t.j. 300-800 °C pre primárny stupeň spaľovania a 900-1200 °C pre sekundárny stupeň spaľovania. „V spaľovni je automatický monitorovací systém a robia sa ďalšie predpísané diskontinuálne meranie emisií. Počas kontrol sa zistilo dodržiavanie ustanovených emisných limitov pre vypúšťané znečisťujúce látky a nezistil sa zápach zo spaľovne,“ dodal.