„Bocian čierny je na rozdiel od bociana bieleho druh, ktorý hniezdi v lesoch, v starších porastoch, kde si na stromoch buduje mohutné hniezda. Svojej hniezdnej lokalite je verný až pokiaľ nedôjde k vyrušovaniu pri hniezdení,“ vysvetlili ochranári. Práve na rušenie v hniezdnom období je veľmi citlivý.
Bociana čierneho obdivuje aj fotograf a milovník prírody Pavol Bukovan z Čadce. „Mnohým ľuďom kvôli nenápadnému správaniu a tajomnému životu unikajú ich oku. U nás na Kysuciach si stavajú svoje príbytky v hlbokých horách. Obľubujú dolinky s dostatkom potokov. Svoje hniezda si stavajú vo výške sedem až tridsať metrov. Hniezdia v Bystrickej doline, Makove, ale aj neďaleko Čadce,“ prezradil.
Podľa neho sú výnimočné tým, že aj napriek tomu, že na Kysuciach ich je viac ako ich bielych „kolegov“, v konečnom dôsledku je ich početnosť na Slovensku nižšia a svoje súkromie si strážia. „V posledných rokoch, ako napreduje ťažba našich lesov sa čoraz viac uťahujú do odľahlejších kútov Kysúc a preto ich môžeme pozorovať v tomto období len na niektorých tokoch a lúkach, kde lovia potravu,“ vysvetlil Pavol Bukovan. Konštatoval, že bocian čierny niekedy za potravou letí aj desať kilometrov od hniezda. Jeho monitoring je teda veľmi náročný na čas a nie vždy je úspešný.
Hoci bociany odlietajú cez zimu do teplých krajín, po príchode naspäť na Kysuce im paradoxne sneh, ktorý ich aj tento rok po prílete prekvapil, nevadí. „Nemyslím si, že by v marci či apríli, keď prilietajú na Kysuce, rátali s iným počasím. Aj počas poslednej snehovej nádielky v apríli už niektoré bociany sedeli na znáške vajíčok. Určite im to spôsobilo menšie problémy, ale radikálne ich to neohrozuje,“ upokojil nás fotograf. Konštatoval, že viac ako aprílová snehová nádielka bocianovi škodí ťažba dreva. „Ak niekto spozoruje náhodou hniezdo v blízkosti takejto ťažby, je potrebné o tom informovať lesný úrad a ochranárov v Chránenej krajinnej oblasti Kysuce, alebo inú kompetentnú osobu, ktorá môže konať. Vtedy je potrebné zabezpečiť aspoň tristometrový okruh pre úspešné dohniezdenie,“ dodal Bukovan.
Autor: mm