Dvadsaťdvaročný slovenský reprezentant sa po minulej sezóne, keď ho trápili zranenia, dostáva do vynikajúcej formy, o čom svedčí aj fakt, že sa mu dvakrát v priebehu dvoch týždňov podarilo splniť limit 1:30 h, vďaka ktorému sa v júli zúčastní na európskom šampionáte v chôdzi na 20 km v kategórií mužov do 23 rokov.
Viac o svojich plánoch do budúcnosti sme sa dozvedeli od rodáka z Kysuckého Nového Mesta v nasledujúcom rozhovore...
Peťo, časom 1:28:31 ste si v Poděbradoch vybojovali okrem bronzovej medaily z MSR mužov aj miestenku na majstrovstvá Európy v Talline. Verili ste si pred pretekmi, že splníte limit? Čo pre vás znamená tento úspech?
– Do mesta Poděbrady sme cestovali s jednoznačným cieľom, splniť limit na majstrovstvá Európy mužov do 23 rokov, ktoré sa budú konať v estónskom Talline. Limit, ktorý dáva Európska asociácia atletických federácií, bol stanovený na 1:30 h. Veril som, že na tento čas mám natrénované, pretože príprava až na pár drobných komplikácií dopadla podľa predstáv. Čas 1:28:31 milo prekvapil aj mňa samého. Medzičasy už na 10. kilometri naznačovali, že by mi čas 1:30 nemal robiť nejaký vážnejší problém. Znamená to pre mňa určite krok vpred, hlavne po nevydarenej minuloročnej sezóne, keď som bol zranený. Je to taká medzizastávka medzi juniorskou a mužskou kategóriou.
Pred vami sa umiestnili len Matej Tóth a váš veľký konkurent Patrik Spevák. V čom boli títo súperi lepší na pretekoch v Česku?
– Matej Tóth je minuloročná svetová chodecká jednotka. Každý tréning s ním si užívam a snažím sa od neho čo najviac naučiť, či už v tréningu, alebo aj v mimotréningovej príprave. Má za sebou dlhoročnú prípravu a na špici sa drží 3 – 4 roky. Je víťazom Svetového pohára, vicemajstrom Európy z minulého roku, obsadil 7. miesto na OH v Londýne v chôdzi na 50 km, takže o jeho kvalitách niet pochýb.
S Patrikom Spevákom sa tak doťahujeme na pretekoch, raz to jemu vyjde lepšie, raz mne. Myslím si, že mal lepšiu prípravu, pretože boli štyri týždne v Afrike na sústredení, a ja som sa aj kvôli školským povinnostiam zdržiaval viacej v Banskej Bystrici.
Po úspechu v Poděbradoch sa vám výrazne darilo aj v maďarskej Békéscsabe, kde ste za sebou nechali aj Patrika Speváka a opäť ste splnili a teda potvrdili limit na ME. Na druhej strane ste boli však nespokojný, pretože ste chceli pokoriť čas 1:28. Čo k prekonaniu času chýbalo?
– Do Maďarska sme vycestovali dva týždne po pretekoch v Poděbradoch. Nevedeli sme, ako na tú záťaž zareaguje organizmus, lebo šliapať 20 km v priebehu dvoch týždňov nie je jednoduché. Samotné preteky sa vyvíjali podľa predstáv. Pohybovo aj pocitovo som sa cítil v pohode, nejakú krízu som nemal, chýbalo tam možno príjemnejšie počasie a silnejšia konkurencia. Na 10. kilometri to ešte vyzeralo tak, že by sa tam nejaká schopnejšia skupinka mohla vytvoriť, avšak s Maďarmi sa spolupracovať nedalo. Často menili rytmus, jedno kolo šli rýchlejšie, jedno pomalšie. Oni to mali maďarské majstrovstvá, takže tiež si to chceli možno navzájom trošku spestriť, čo mne nevyhovuje, keďže ja preferujem vyrovnané tempo. Šiel som si svojím tempom, na 12. km som ich dotiahol a na 13. km už nestíhali. Nečakal som ich, chcel som ešte skúsiť zabojovať o ten čas, možno tomu chýbala väčšia bojovnosť na 14., 15. a 16. km , kde som nechcene spomalil z tempa okolo 4:22 – 4:26 na 4:32. Možno som sa mohol viac zahryznúť, no vzhľadom na tie podmienky, teplo a vietor, som sa bál, že to bude ešte skoro. Posledné tri km som ešte zafinišoval, takže nejaká väčšia kríza celkovo nebola.
Vrcholom vašej sezóny budú asi spomínané ME v Estónsku. Kedy sa šampionát uskutoční, ako sa naň budete pripravovať, na čom budete chcieť zapracovať, aby ten čas bol stále lepší a lepší?
– ME sa uskutočnia 9. – 12. júla a prípravu budeme smerovať práve na tento vrchol. Plány na najbližšie mesiace sú nasledovné: V sobotu 9. mája absolvujem preteky na 5 km v rámci Atletickej ligy. S trénerom sme sa dohodli, že si potom dáme týždeň voľno a následne začneme tvrdú prípravu na ME. Už druhý týždeň spávam v hypoxickej miestnosti na Dukle, kde sa dá regulovať nadmorská výška, my spávame v nadmorskej výške 3200 metrov nad morom a budem tam spať do 17. mája. To pomaly začneme s objemovou prípravou kilometrov, hypoxická miestnosť je dobrá ako predpríprava pred pobytom na horách. Od 18. mája sa chystám na Štrbské pleso, kde bude objemová príprava kilometrov vrcholiť okolo 130 – 160 za týždeň. Vrátim sa 29. mája, operiem doma veci a už 1. júna cestujem do Álp, kde je naplánovaná záverečná časť prípravy. Prejdeme z objemového tréningu viac na tempové tréningy a na rozvoji špeciálneho tempa na 20 km. V júli sa budú teploty šplhať už aj k 30 stupňom, tak bude treba byť na to čo najlepšie pripravený a mať natrénované na 25 – 30 km, pretože v teple sa preteká ťažšie, síl rýchlejšie ubúda. Nemôže nás to prekvapiť.
Na ktorých pretekoch vás ešte budeme môcť vidieť tento rok?
– Absolvujem ešte kolo atletickej ligy v sobotu 9. mája na 5000 m a potom až spomínané ME v Talline. Po ME sa uvidí, čo ďalej, ale ako tradične absolvujeme exhibičné preteky na 3000 m v rámci atletického mítingu Atletický most v Dubnici nad Váhom, jesenné preteky na Bacúchu 10 km, v Nitre 5 km a možno aj preteky vo švajčiarskom Chiasse na 20 km. Nebránim sa ani výzve odbehnúť polmaratón v Rajci začiatkom augusta.