nosti.
ČADCA. Od 1. apríla 2013 došlo k zmene siete pozemných ambulancií záchrannej zdravotnej služby (ZZS). „Tým, že sa celkový počet posádok ZZS na celom Slovensku nezmenil (273 pozemných ambulancií a 7 vrtuľníkov) nedošlo k zhoršeniu dostupnosti neodkladnej zdravotnej starostlivosti pri náhlych zmenách zdravia či život ohrozujúcich stavoch,“ informuje hovorca ZZS Boris Chmel. Ako vraví, v súvislosti s transformáciou nezaznamenali žiadne konkrétne sťažnosti.
Podľa jeho slov je to aj tým, že každý zdravotnícky záchranár absolvoval potrebné odborné vzdelanie, v rámci ktorého nadobudol vedomosti a praktické zručnosti v oblasti diagnostiky a liečby akútnych stavov a väčšina z nich má vysokoškolské vzdelanie zamerané na urgentnú zdravotnú pomoc.
Túto transformáciu schválilo ministerstvo zdravotníctva na základe Analýzy stavu záchrannej zdravotnej služby na Slovensku, ktorú pravidelne raz za 4 roky vypracováva OS ZZS. Najbližšia analýza sa spracuje za dva roky, až potom sa vraj budú hľadať ďalšie riešenia. „Treba však zdôrazniť, že dostupnosť záchrannej zdravotnej služby sa za posledných 10 rokov výrazne zlepšila. Máme jednu posádku na 20-tisíc obyvateľov, pričom priemer v EÚ je jedna na 25-tisíc,“ informuje Chmel.
Argumentuje, že kým v roku 2005 bolo na území SR len 70 pozemných posádok ZZS a 5 vrtuľníkov, dnes je to spomínaných 273 pozemných a 7 vrtuľníkových ambulancií. „Takisto v roku 2005 vzniklo OS ZZS a 8 krajských OS ZZS, kam sa ľudia dovolajú po vytočení čísla 155. Predtým sa dovolali na akési dispečingy v nemocniciach,“ dodáva.
„Prevádzkovanie záchrannej zdravotnej služby je zisková záležitosť. Žiaľ, v minulosti došlo k situácii, keď nemocniciam tieto činnosti odobrali a v drvivej väčšine ich zdravotnícke zariadenia neprevádzkujú,“ informuje riaditeľ Kysuckej nemocnice Martin Šenfeld.
Nemocnica v Čadci je jedna z mála, ktorá si udržala aspoň jednu stanicu ZZS.„Ako riaditeľ zdravotníckeho zariadenia musím konštatovať, že tento stav je pre nemocnice nevýhodný nielen z ekonomického pohľadu, ale aj z pohľadu následnej starostlivosti o pacienta. ZZS by mala zostať nemocniciam,“ hovorí.
POČTY VÝJAZDOV ZA MINULÝ ROK:
RLP ČADCA – 1732
RZP ČADCA – 2308
RLP Kysucké Nové Mesto – 1448
RZP Turzovka - 1376