Dobrovoľnícka aktivita spája v sebe prvky sakrálneho a svetského umenia.
TURZOVKA. Na Kysuciach sa do aktivity Noc kostolov rozhodli zapojiť veriaci z farnosti Turzovka. „Farnosť si práve v tomto čase pripomína 400 rokov od svojho vzniku a podujatie Noc kostolov je prvou zo sprievodných akcií venovaných tomuto významnému jubileu,“ objasňuje Drahomír Velička, hlavný organizátor podujatia a predseda združenia TERRA KISUCENSIS.
Organizátori chcú prilákať do farského kostola Nanebovzatia Panny Márie veriacich aj neveriacich. „Noc kostolov je pozvánkou pre všetkých ľudí k spoločnému stretnutiu a k objavovaniu krásy sakrálneho umenia, či už ide o architektúru, hudbu, literatúru alebo výtvarné umenie,“ dodáva.
V programe, ktorý štartuje 29. mája o 18.h sa predstavia viacerí umelci. Organizátori sa v prvom rade snažili zapojiť čo najviac domácich zdrojov – miestnych spolkov, folklórne súbory, zbory, školy a dobrovoľníkov. „Program sme sa snažili vytvoriť tak, aby bol čo možno najpestrejší a nebol úzko zameraný len na jednu skupinu obyvateľstva.“
Návštevníci sa môžu dozvedieť niečo viac o histórii farského kostola, spoločne budú sláviť svätú omšu, pripravený je koncert gospelovej skupiny THE GOSPEL FAMILY z Novej Dubnice, či prezentácia ľudových súborov z Turzovky a okolia. „Program nastavený tak, aby si v ňom každý mohol nájsť to svoje naj,“ hovorí Velička.
„Veľmi ťažko sa vyberá najlepší bod programu, záleží to od vkusu a záujmu konkrétneho človeka. Možno by som len upozornil na prezentáciu zreštaurovanej Biblie českej, ktorú si budú môcť návštevníci pozrieť. Ide o najstaršiu známu zachovanú knihu na Kysuciach (vydaná bola v roku 1557) a je jednou z najstarších zachovaných kníh na území našej diecézy.“
Noc kostolov na Slovensku
Prvá Noc kostolov bola v kostoloch v Nitre a okolí v roku 2010. O rok neskôr sa do iniciatívy sa zapojilo už 82 kostolov na území Trnavskej arcidiecézy a ďalších 14 v iných diecézach. V roku 2012 sa do zaujímavého projektu zapojilo 186 kostolov z celého Slovenska. Od roku 2013 prebieha Noc kostolov na dobrovoľníckej báze a medzi zapojenými boli aj chrámy a modlitebne viacerých cirkví: Pravoslávnej cirkvi, Evanjelickej cirkvi augsburgského vyznania, Cirkvi adventistov siedmeho dňa, Reformovanej kresťanskej cirkvi, Bratskej jednoty baptistov a Cirkvi bratskej.
Podujatie sa teší popularite aj v zahraničí, pravidelne sa doň zapájajú nadšenci z Rakúska, Českej republiky, Holandska, či Nemecka.
Autor: Ľudmila Krkošková