KYSUCKÉ NOVÉ MESTO. Z dôvodu preťaženia nákladnou a osobnou dopravou, smerujúcou do priemyselnej zóny, požiadalo mesto ešte vlani ministerstvo dopravy o vybudovanie diaľničného privádzača v predstihu.
„Bol by obrovským prínosom. Umožnil by odklon nákladnej a osobnej dopravy zo stredu mesta. Pre obyvateľov by sa zlepšili ekologické podmienky a bezpečnosť na miestnych komunikáciách. Toto riešenie by pritom nenavýšilo náklady. Naopak, umožnilo by plynulejšie budovanie D3 bez provizórnych dočasných riešení napojenia mesta na cestu I/11 počas budovania hĺbeného tunela pod križovatkou v Radoli,“ argumentoval primátor Ján Hartel.
Výstavba diaľnice D3 sa podľa neho bytostne dotýka každého obyvateľa Kysuckého Nového Mesta, obcí v jeho okolí, ale predovšetkým firiem podnikajúcich na jeho území.
„V našom prípade už nejde len o získavanie nových investorov, ale aj o udržanie jestvujúcich. Jednou z rozhodujúcich podmienok pre úspešný rozvoj podniku je dobrá logistika, zabezpečenie plynulosti výroby, zásobovanie bez potreby budovania medziskladov a tiež zabezpečenie bezproblémového nástupu zamestnancov na pracovné zmeny. Plnenie tejto podmienky je u nás momentálne veľmi ťažké,“ povedal. O situácii informovali aj prezidenta republiky, ktorý vlani v októbri navštívil spoločnosť INA Kysuce, ktorá zamestnáva vyše 4-tisíc ľudí. Hovorili o dopravnej infraštruktúre a potrebe vybudovať privádzač k diaľnici, pretože len do tohto závodu denne prichádza okolo 150 nákladných automobilov, čo je obrovská záťaž pre mesto.
Doprava vedie stredom mesta
Primátor Hartel argumentoval, že s vybudovaním nového podniku INA Kysuce sa neriešila výstavba potrebnej cestnej infraštruktúry tak, ako to bolo pri iných objemovo rovnako významných investíciách (KIA Žilina, Peugeot Trnava). Doprava vedie stredom mesta po nevyhovujúcich komunikáciách.
Nárast výroby a orientácia na cestnú dopravu spôsobujú kolabovanie dopravy najmä v čase striedania zmien, keď autá stoja od križovatky v Radoli, ktorou sa mesto pripája na medzinárodnú cestu I/11, po príjazd z priemyselnej zóny nachádzajúcej sa na opačnej strane mesta.
Uvedené skutočnosti vraj výrazne zhoršujú podnikateľské prostredie firiem, v neposlednej miere vplývajú na životné prostredie a bezpečnosť obyvateľov mesta, najmä detí.
Povedal, že veľkým zlepšením kritického stavu dopravy by bolo vybudovanie spomínaného diaľničného privádzača spájajúceho mesto, diaľnicu D3 a cestu I/11 v predstihu.
Znamenalo by to odklonenie rozhodujúcej časti nákladnej dopravy, a tiež osobnej dopravy zamestnancov z úzkych ciest vedúcich stredom mesta a ich priame napojenie zatiaľ na medzinárodnú cestu I/11 a po dobudovaní úseku diaľnice Žilina Brodno-Kysucké Nové Mesto na diaľnicu D3.
Postoj ministerstva sa zmenil
Ministerstvu dopravy adresovalo mesto ohľadom privádzača viacero žiadostí, to však stále zaujímalo zamietavý postoj.Rozdelenie úseku D3 Žilina, Brodno – Kysucké Nové Mesto by vraj bolo finančne, technicky a časovo náročné a vyžiadalo by si zabezpečiť vypracovanie novej dokumentácie na ponuku samostatne pre diaľničný privádzač a pre zvyšnú časť stavby.
Po zaslaní poslednej žiadosti ministerstvo svoj postoj zmenilo. „Dostali sme odpoveď na našu žiadosť obsahujúcu požiadavku mesta a zástupcov najvýznamnejších podnikov u nás. Žiadali sme pripojenie mesta na cestu I/11 prostredníctvom diaľničného privádzača predtým, ako dôjde k zrušeniu pripojenia na cestu I/11 v Radoli v dôsledku výstavby tunela. V odpovedi sa uvádza, že Národná diaľničná spoločnosť ako investor stavby robí všetky kroky potrebné na to, aby sa výstavba začala v čo najkratšom možnom čase,“ informoval Hartel.
„Pri výstavbe diaľničného úseku D3 Žilina, Brodno – Kysucké Nové Mesto sa počíta aj s vybudovaním privádzača v Kysuckom Novom Meste. Ministerstvo primátora informovalo, že v rámci harmonogramu výstavby sa zabezpečí, aby diaľničný privádzač spájajúci mesto, diaľnicu D3 a cestu I/11 v rámci stavby D3 Žilina, Brodno – Kysucké Nové Mesto bol v prevádzke skôr, ako dôjde k zrušeniu súčasného hlavného napojenia na cestu I/11 v Radoli,“ informoval hovorca ministerstva dopravy Martin Kóňa.