ČADCA. Vlani mal záchranársky vrtuľník 45 pristátí pri Kysuckej nemocnici v Čadci. Od začiatku tohto roka pomáhal už pätnásťkrát. „Najčastejšie išlo o rozsiahle infarkty myokardu, ťažké úrazy a popáleniny, cievne mozgové príhody, ktoré bolo nutné urgentne riešiť odstránením zrazeniny v cieve. Takisto viackrát zasahoval v neprístupnom teréne, odkiaľ prevážal pacientov v ohrození života,“ informuje riaditeľ Kysuckej nemocnice v Čadci Martin Šenfeld.
Ako vraví, záchranársky vrtuľník výrazným spôsobom pomáha tým, ktorých zdravotný stav je vážny až kritický. Najčastejšie prevozy smerovali na špecializované pracoviská v Bratislave a Banskej Bystrici.
Pristávacia plocha pre vrtuľník funguje v areáli Kysuckej nemocnice takmer dva roky. Kým vybudovali heliport, musel pristávať na neďalekom štadióne. Ak išlo o skúsenejšieho pilota, pristál aj v areáli nemocnice na trávnatej ploche. Ak nie, museli na prevoz pacienta k vrtuľníku na štadióne využívať záchranky. Keďže pri záchrane ľudského života ide o minúty, rozhodla sa nemocnica postaviť pristávaciu plochu priamo vo svojom areáli.
Na výstavbe participoval tiež letecký úrad, ktorý nemocnicu usmerňoval v tom, ako plochu urobiť tak, aby bola bezpečná. Musel spevniť terén, vyrúbať niekoľko stromov a urobiť osvetlenie, keďže vrtuľník pristáva aj vo večerných či nočných hodinách. Heliport vybudovala nemocnica z vlastných zdrojov. Využila peniaze, ktoré získala zo svojej podnikateľskej činnosti, teda z prevádzky parkoviska či nemocničných bufetov.