V súčasnosti výstavba hrádzok vrcholí.
SKALITÉ. V Skalitom sa proti problémom so záplavami rozhodli bojovať výstavbou hrádzok.„Obec trpí častými lokálnymi záplavami, ktoré prichádzajú hlavne v letných búrkach,“ hovorí Andrea Šimurdová, starostka obce. „Dôvodom býva v prevažnej miere rýchly odtok dažďovej vody spojený s naplaveniami. Zdrojom naplavením býva erózia, vymývanie brehov ako i nečistoty, ktoré ľudia ukladajú na brehy potokov a tieto potom zahatia, upchajú zatrúbenia, mostíky, a iné prekážky v toku. Voda sa vyleje mimo pôvodného koryta a spôsobí škody na majetku občanov i obce.“
Hrádzky vracajú vodu späť do pôdy
Obec Skalité sa rozhodla riešiť problémy s odtokom dažďovej vody. Výstavba hrádzok najmenej ovplyvní život občanov a zároveň je aj finančne najprístupnejšou voľbou.
„Výstavba hrádzí predstavuje návrat k myšlienkam a skúsenostiam našich predkov, ktorí stavali hate, hlavne pri križovaní tokov lesnými cestami. Lesné cesty v celej obci stále udržiavali, lebo slúžili na prístup k poliam a lesom. Na nich budovali drevené odrazy na dažďovú vodu, ktoré ju vracali späť do prírody tak, že sa rozptýlila a čiastočne vsiakla do pôdy,“ objasňuje Šimurdová.
Mali by vydržať až tridsať rokov
Práve toto riešenie zabránilo prudkému odtoku dažďovej vody.
Drobné protipovodňové hrádzky majú spomaliť odtok vody a zachytiť splaveniny priamo pri zdroji v prírode. „Ďalšou možnosťou je budovanie protipovodňových diel, akými sú priehrada, suché poldre, brehové regulácie, či mnohé iné. Tieto opatrenia ale príčinu neriešia.“
Pri rozhodovaní o vhodnom riešení v obci posudzovali päť povodí v miestnych častiach, ktoré za posledných pätnásť rokov trikrát postihli miestne záplavy. Novovybudované hrádzky by mali riešiť situáciu na obdobie dvadsať až tridsať rokov.
Pomáhajú aj poberatelia dávok v hmotnej núdzi
„Letné mesiace budú skúškou účinnosti povodňových revitalizačných opatrení.“ Výstavbu hrádzok realizuje obec po konzultácií s odborníkmi v danej problematike v rámci projektu „Revitalizácia poškodených častí krajiny vo vybraných lokalitách v katastri obce Skalité„. Autorom projektu je Michal Kravčík, ktorý projekt zahájil v novembri roku 2014.
Hrádzky postupne vzniknú v týchto oblastiach: U Petrákov, U Krupeľov, U Tomice, Fuckov potok, U Šimurdov. Doteraz sa postavilo v lokalite U Petrákov sedemnásť hrádzok, vo Fuckovom potoku štrnásť, U Šimurdov dvadsať a U Krupeľov tridsaťpäť hrádzok. V súčasnosti prebiehajú práce v lokalite U Tomice.
„Jedna hrádzka v priemere zadrží sto až stodvadsať kubíkov vody a splavenín. Podľa projektu je v uvedených lokalitách navrhnutých sto hrádzok ktoré zadržia dvanásťtisíc kubíkov prívalovej vody a splavenín.“
Obec Skalité chcela v minulosti protipovodňové opatrenia realizovať zo zdrojov EÚ, avšak nespĺňala podmienky pre vyhlásenú výzvu. Na výstavbu hrádzok využívajú darované drevo od občanov a pri prácach pomáhajú aj občania, ktorí si odpracovávajú dávku v hmotnej núdzi.
Autor: Ľudmila Krkošková