Prvá písomná zmienka o obci je z rokov 1332-1337. „Isté je, že už v 14. storočí mala Radoľa rovnaké meno ako v súčasnosti, keďže v dobových záznamoch sa spomína farár Peter z Radole. Azda najprijateľnejšou sa zdá možnosť, že názov obce je odvodený od mena vychovávateľa sv. Vojtecha Radlu, po ktorom mohlo byť pomenované existujúce stredoveké sídlo. Historické pramene uvádzajú aj ďalšie meno podobajúce sa na názov našej obce – Radila. Malo ísť o bojovníka, ktorý sa vyznamenal v bojoch proti Tatárom. Tí však vpadli na naše územie v roku 1241 a môžeme len hádať, či bolo jeho meno inšpirované názvom obce alebo existujúca osada dostala meno podľa súdobého hrdinu,“ informuje starosta Anton Tkáčik, ktorý je aj autorom knihy o Radoli.
Panička dobre nerozumela
Spomína sa furmanská úsmevná historka, ktorá meno vysvetľuje veľmi prozaicky. „Jeden furman vraj viezol paničku na voze cez Kysucu a keďže ho potreboval pri brodení odľahčiť a nevedel ako sa žena, ktorú vezie volá, tak si to zjednodušil a zavolal na ňu: „Dora, dole!“
Dotyčná žena sa však práve vtedy furmana pýtala: „A kde sme to prišli?“ Hrkotajúci voz vtedy urobil svoje a ona si to vysvetlila ako odpoveď na svoju otázku. „Do Radole“ …. a keďže bola „Dora“ veľmi zhovorčivá, nové meno sa rýchlo ujalo,“ smeje sa starosta.
V ruinách stredovekého kostola našli vzácnu mincu
Táto kysucká obec má skutočne bohatú históriu a môže sa popýšiť viacerými archeologickými nálezmi. Tie predpokladajú osídlenie už v praveku. „Na Koscelisku ležalo nálezisko z obdobia eneolitu (neskorá doba kamenná - doba medená). V mladšej a neskorej dobe bronzovej sa tam nachádzalo pomerne rozsiahle pohrebisko ľudu lužickej kultúry. Počas doby železnej tam žili príslušníci púchovskej kultúry. Kostol v Radoli na Koscelisku vybudovali v polovici 13. storočia. Pravdepodobne k nemu patrilo opevnenie s valom. Jeho zánik sa spája s nájazdmi husitov v rokoch 1429 – 1431. V tomto období panoval Žigmund Luxemburský a práve mincu z obdobia jeho panovania objavili v ruinách stredovekého kostola počas výskumu v roku 2012,“ vraví starosta.
Dodáva, že Radoľa patrila zrejme k zemi Varín. Po jej rozpade v 15. storočí sa stala súčasťou panstva Budatín.Do roku 1575 je datovaná prvá písomná zmienka o miestnom kaštieli v Radoli. Územie patrilo v rôznych obdobiach Matúšovi Čákovi Trenčianskemu, rodu Hatňanských, Suňogovcov a od 18. storočia Csákyovcom.
Od roku 1973 bola Radoľa mestskou časťou Kysuckého Nového Mesta. Po úspešnom referende sa v roku 1993 opäť osamostatnila. V súčasnosti má táto kysucká obec 1460 obyvateľov.