Príde vždy tam, kde ho prijmú – takto získava milodary pre liečbu chorého syna.
Pred viac ako rokom sa rozhodol spojiť so speváčkou Tatianou Rubinskou a spoločne začali koncertovať na Slovensku. Začiatkom júla vystúpili aj počas omše na Zákopčí.
„S Tatianou vystupujeme od minulého leta, ale poznáme sa už od konzervatória – tam sa poznal každý s každým,“ hovorí Nikolay. Nikolay a Tatiana tvoria duo sakrálnej hudby Sanctus, obaja sú absolventi Vysokej školy hudobných umení Čajkovského v Moskve a laureáti medzinárodných koncertov. Nikolaj Polubojarov je zároveň členom Zväzu hudobných skladateľov Ruska.
Počas roka navštívili viaceré mestá a dediny na Slovensku: Bratislava - Dúbravka, Sobotište, Závod, Vranov nad Topľou, Starý Sásov (časť Banskej Bystrice), Dolná Mariková, Dedinky, Zvolen, Poprad, Zákopčie, Hôrka, obec Krivá(na Orave) Toporec, Bobrovec, Odorín, Lúčky, Nižné Ružbachy, Levoča, Spišská Nová Ves, obec Ľubica(Kežmarok), Vrbov, Zástranie v Žiline, Žilina (u saleziánov), Veľké Rovné, Dlhé Pole, Predmier, Rožňava a mnohé iné.
Tatiana Rubinska. FOTO: ARCHÍV SPEVÁČKY
Zahrajú všetko
Náklady na koncertovanie sú podľa slov skladateľa dosť vysoké „Ubytovanie je pomerne drahé, rovnako aj jedlo a víza, no najmä benzín. Ale vďaka pomoci a odozve od mnohých farníkov sa zvyčajne aspoň podarí kompenzovať tieto náklady, za čo sme veľmi vďační,“ dodáva.
Okrem doprevádzania svätej omše vlastnými kompozíciami Nikolaya si pre záujemcov pripravili aj prevedenie diel svetových a ruských skladateľov – nechýbajú medzi nimi skladby velikánov ako Sergej Rachmaninov alebo Piotr Iľjič Čajkovskij.
„Sme schopní hrať a spievať všetko. Presne tak, ako by to mali zvládnuť profesionálni hudobníci. Slováci sa stavajú k našim vystúpeniam veľmi vrúcne – rovnako ako aj doma v Rusku, a za to patrí všetkým, ktorí nás prijali, moja úcta a vďaka.“
Posledné koncerty odohrali v katedrále Prešove (12. júla), čaká ich ešte vystúpenie v Piešťanoch (19. júla) - už po tretíkrát a 26. júla budú už po druhýkrát vystupovať v Gelnici. „Medzi koncertmi by sme sa mali objaviť aj v niektorých menších okolitých dedinách, čo vždy býva príjemným povzbudením.“
Nikolay Poluboyarov. FOTO: ARCHÍV SKLADATEĽA
Máme prekrásny jazyk
Slovenčina skladateľovi veľké ťažkosti nerobí, považuje ju za takmer rovnakú s ruštinou. „Slovenčina je prekrásny jazyk, veľmi sa podobá ruštine. Rýchlo sa mi „dostal do ucha“, lebo som po celý svoj život v Rusku pri bohoslužbe počúval slovanský jazyk, ktorý, ako je známe, sa podobá na moravské nárečie bulharského dialektu gréckeho jazyka s macedónskou gramatikou a ktorý je rovnako veľmi podobný slovenčine.
Odpovedať na otázku, čím si ho sakrálna hudba získala, podľa neho nie je jednoduché. „Najlepšie by som to vyjadril slovami - súčasná hudba je vlastne pôvodne sakrálna. Preto žiadna téma, žiadny žáner alebo štylistická príslušnosť, či slová, do ktorých je hudba vložená, dokonca ani formálne rozdelenie hudby na cirkevnú a svetskú neurčuje jej silu a veľkosť. Určuje ju iba hudobná kvalita, originalita a obsah. Žiaľ (alebo našťastie) obľúbenosť hudby a jej konkrétne ocenenie závisí vždy od vkusu každého jednotlivca.“