kov.
Ľudoví liečitelia si môžu vydýchnuť. Navrhovaná novela trestného zákona neprešla. A tak môžu inkasovať od ľudí peniaze bez toho, aby im hrozilo väzenie.Pozmeňovací návrh vzbudil u verejnosti veľkú pozornosť.
„Je dobré, že sme túto tému otvorili, pretože sa ukázalo, že okrem tých, ktorí bežne pomáhajú ľudom, najmä na vidieku, vystrábiť sa z rôznych chorôb pomocou tradičnej medicíny, či už byliniek, mastičiek a podobne, je tu aj iná skupina ľudí. To sú práve tí, ktorí sa snažia zneužívať ťažké postavenie zdravotne postihnutých, nad ktorými povedzme bežná medicína už zlomila palicu. Tam nachádzajú priestor takí, ktorých máme záujem postihovať. Sú to šarlatáni, akých sme mohli nedávno vidieť aj v televízii, keď sa snažili tlieskaním vyliečiť leukémiu,“ povedal nedávno v rozprave v pléne NR SR minister spravodlivosti Tomáš Borec.
Dodal, že diskusia by mala smerovať k riešeniam, ktoré budú prospešné pre všetkých: „Myslím si, že momentálne nie je vhodné, aby sme tento bod schválili v parlamente ako pozmeňovací návrh. Som za to, aby sa vypustil.“ Počas pléna zazneli totiž hlasy, že kriminalizovať liečiteľov, bylinkárov je neprípustné, vraj by ich to vystavilo šikane. Odzneli aj názory, že by bol vhodný v súvislosti s činnosťou bylinkárov praktizovať paragraf týkajúci sa ublíženia na zdraví. Niektorí boli zasa za reguláciu liečiteľov. Minister spravodlivosti v súvislosti s diskusiou povedal, že bod týkajúci sa návrhu, ktorý by počítal s väzením, sa schvaľovať nebude.
Na Kysuciach má liečiteľstvo dlhú tradíciu. Liečitelia sa zaoberali zberom rastlín a prípravou rôznych preparátov z nich. Uchovávanie týchto postupov sa dedilo z generácie na generáciu. Využívalo sa pri tom spojenie účinkov viacerých praktík ako užívanie liečivých rastlín, zariekavanie, modlenie a iné magické účinky. Vo viacerých kysuckých obciach fungujú tradiční bylinkári dodnes. Väčšinou peniaze nepýtajú, výšku odmeny nechávajú na rozhodnutí tých, ktorí ich prišli požiadať o pomoc.
Autor: ih