RADOĽA. Prvé výkopové práce na novom kostole začali 17. júna 2013. „Vtedy sme mali sen, že o 3-4 roky by sme ho mohli dostavať. Plánovaný rozpočet bol 500-tisíc eur.
Dnes máme hotovú hrubú stavbu, strechu, vežu, osadili sme okná, dvere, nainštalovali kúrenie, hotové sú vnútorné omietky, pripravené sú elektrické rozvody a rozvody ozvučenia. Okrem toho sme pripojili inžinierske siete, začali sme terénne úpravy v okolí kostola, a už nahlas hovoríme o tom, že polnočná svätá omša bude u nás doma v Radoli,“ hovorí starosta Anton Tkáčik.
Ako informoval, doposiaľ preinvestovali približne 250-tisíc eur, ktoré pochádzajú predovšetkým zo zbierok veriacich z našej farnosti, ale aj z mnohých ďalších kysuckých obcí, tiež z predaja cirkevných pozemkov v Kysuckom Novom Meste.
„Samozrejme, ešte je pred nami veľmi veľa práce, ale tie zvládneme. Plánujeme montáž tepelnej izolácie a sadrokartónového stropu, inštaláciu vzduchotechniky, objednali sme zvon, treba urobiť dlažby aj zábradlia. V štádiu príprav je aj mozaika sv. Cyrila a Metoda na hlavnom oltári, ktorej autorom je Pavol Muška. Bude treba urobiť vonkajšie omietky a upraviť vstup do kostola,“ hovorí.
Ako oznámil na sviatok Sv. Cyrila a Metoda farár Ján Uskoba, na účte je momentálne k dispozícii 150-tisíc eur na dokončenie.„Veľké množstvo prác vykonávajú svojpomocne ochotní ľudia z Radole, bez ktorých by sme určite neboli tak blízko slávenia prvých bohoslužieb v novom chráme. Sme presvedčení, že po 585-ich rokoch od zničenia najstaršieho kostola na Kysuciach sa do Radole onedlho opäť vráti,“ dodáva starosta.
Autor: ih