Hlavným dôvodom žiadosti o grant bol záujem zo strany vedenia zariadenia o poskytnutie ponuky záujmových aktivít pre klientov, ktorí priebežne nastupovali do novootvorených priestorov budovy. Potešujúcou správou pre tím zamestnancov, ale aj pre prvých klientov bola informácia, že Nadácia finančný príspevok schválila. Aktivity projektu boli naplánované tak, aby klienti mali k dispozícií možnosť sebarealizácie v novom prostredí. Zamestnanci vychádzali z toho, čo by mohlo klientov v rámci ergoterapie zaujať.
Techniku plstenia alebo pletenia košíkov – pedigu niektorí klienti poznali aj z domáceho prostredia. Nové techniky, ktoré boli ponúknuté seniorom v rámci projektu, boli pre nich možno neznáme, ale inšpirujúce. Mali možnosť sa naučiť techniku práce s keramikou a techniku mozaikovania. Na tieto aktivity sa postupne preškoľovali nielen odborníkmi ale aj svojpomocne. Z finančných prostriedkov grantu boli zakúpené aj manuály na rôzne techniky práce v rámci záujmovej činnosti. Prvé výrobky z dielne zariadenia putovali ako darčeky pre klientov, neskôr sa začali používať na prezentáciu toho, čo dokážu vyrobiť šikovné ruky seniorov VZpS.
Hnacím motorom pre všetkých zúčastnených bola zvedavosť, čo dokážu, aké tvorivé schopnosti sa v nich skrývajú. Počas života niekedy človek nemá čas na tvorivú činnosť, ale možnosť využívať voľný čas vytváraním hodnotných predmetov je v období jesene života pre niektorých klientov domova naplnením ich tajných túžob, uspokojenia potreby sebarealizácie a potreby uznania. Aktivity projektu nekončia, dielnička zariadenia je tu pre všetkých kreatívnych klientov zariadenia aj vďaka finančnej podpore Nadačného fondu.
Autor: rf