Zahraniční filmári si pre svoj film nejedenkrát vybrali scenériu Slovenska, konkrétne aj Žilinského kraja.
Záujem nakrúcať na Slovensku a využiť finančný stimul prejavila americká spoločnosť The Weinstein Company (stojí za takými oceňovanými filmami ako napríklad Kráľova reč, The Artist či najnovšie Dáma v zlatom) prostredníctvom svojich dcérskych spoločností, ktoré sú zamerané na medzinárodné projekty. Na Slovensku chce nakrúcať druhú sériu historického televízneho seriálu Marco Polo.
„Podporu veľkých filmových produkcií realizovaných na Slovensku umožnilo novelou zákona o audiovizuálnom fonde ministerstvo kultúry. Takto sa môže poskytnúť spätná dotácia vo výške 20 percent filmovým projektom, ktorých rozpočet oprávnených výdavkov dosiahol na Slovensku najmenej 2 milióny eur,“ informoval hovorca ministerstva kultúry Jozef Bednár.
Začiatok nakrúcania seriálu Marco Polo sa plánuje na august, predbežne by sa malo točiť vo Vysokých Tatrách, v Malej Fatre, filmári by konkrétne mali nejaký čas pobudnúť aj v Súľovských skalách.
Celkový rozpočet druhej série je približne 60 miliónov eur, z čoho na Slovensku by sa mali preinvestovať viac ako 2 milióny eur. Produkciu seriálu zabezpečuje vyše 300-členný medzinárodný štáb s britským režisérom Seanom Cameronom Guestom, ktorý spolupracoval aj na filmoch November Man s Piercom Brosnanom, Red 2 s Brucom Willisom alebo Ghost Rider 2 s Nicolasom Cageom. Titulnú rolu svetoznámeho moreplavca v seriáli, ktorý má široké medzinárodné obsadenie, stvárňuje taliansky herec Lorenzo Richelmy.
„Podpora veľkých filmových produkcií je zameraná najmä na realizáciu hraných, dokumentárnych alebo animovaných audiovizuálnych diel určených pre kinodistribúciu alebo pre televízne vysielanie. Jej cieľom je podporiť investície do filmového priemyslu na Slovensku, tiež vznik nových pracovných príležitostí u nás,“ dodal Bednár.
Žilinský kraj sa stal už veľakrát útočiskom pre filmových tvorcov. Napríklad Oravský hrad zaujal mnoho filmárov a jeho hradby využili v známych detských rozprávkach Kráľ Drozdia brada, Sokoliar Tomáš či v minuloročnej Láske na vlásku. Do svetovej kinematografie sa skvost Oravy zapísal aj v roku 1922, keď padol do oka tvorcom prvej čiernobielej verzie filmovej klasiky Dracula – Upír Nosferatu.
O kráse našich hradov svedčí aj stredoveký hrad Strečno, ktorý môžu diváci vidieť vo filmoch Dračie srdce a Kráľovstvo ohňa.
Prírodné skanzeny vo Vychylovke a Pribyline sa tiež stali centrom natáčania známych záberov o lietajúcom mníchovi Cypriánovi alebo krvavej grófke Bátoriovej od Juraja Jakubiska.