ČADCA. K najkritickejším oblastiam čo sa týka holín patrí na Kysuciach bystrická dolina. „Tento rok plánujeme obnoviť lesy na výmere 206 hektárov. V jarnom období sa v rámci umelej obnovy zalesnilo 143 ha a na ploche 14 ha sme zaevidovali životaschopné prirodzené zmladenie hospodárskych drevín. Najväčšia zalesňovacia povinnosť nás čaká na Lesnej správe v Starej Bystrici s katastrálnymi územiami Vychylovka, Nová Bystrica, ktoré vlani najviac postihla veterná smršť Žofia,“ informuje riaditeľ Odštepného závodu v Čadci Milan Berešík.
Podľa jeho slov na jar vysadili celkom 668-tisíc sadeníc, z toho až 436-tisíc kusov buka. Z ostatných listnatých drevín to boli javor, jaseň, dub zimný, brest, lipa malolistá a jelša lepkavá. Z ihličnanov išlo o smrek, jedľu, borovicu, smrekovec a duglasku. „Všetky sadenice pochádzali z podnikových škôlkarských zariadení, ich hodnota bola 114-tisíc eur bez DPH,“ dodal Berešík.
Odštepný závod v súčasnosti obhospodaruje, respektíve spravuje pozemky a iný majetok na približne 36 %-nej výmere lesných porastov Kysúc (v okresoch Čadca, Kysucké Nové Mesto, malá časť je v okrese Žilina). Zvyšok patrí neštátnym subjektom - lesným a pozemkovým spoločenstvám, urbariátom, individuálnym vlastníkom lesa, fyzickým osobám či cirkvi. Celkom obhospodaruje 20 700 hektárov.
Vlani spracoval 118 004 kubíkov kalamitného dreva. Podkôrny hmyz sa podieľal na 34 743 kubíkoch, huby na 17 468 m3, ďalším činiteľom bolo počasie (vietor, sneh), ktoré spôsobilo kalamitu 65 793 kubíkov. V tomto roku chce vyťažiť 117 393 m3 dreva. Náklady na ochranu lesa predstavujú 88 060 eur. V rámci monitorovania a kontroly početnosti hmyzích škodcov naplánoval inštalovanie minimálne 1 600 odchytových zariadení (lapačov a lapákov).