ČADCA. Vlani zaznamenali na Kysuciach 29 prípadov ochorení na čierny kašeľ. „Mali sporadický charakter, ojedinele rodinný. Jednoznačný nárast bol vo vekovej kategórii 15 – 19 ročných,“ informuje regionálna hygienička Xénia Lukáčová.
Imunita vekom klesá
Ochorenia sa podľa jej slov klinicky prejavovali dlhodobým, suchým záchvatovitým kašľom, najmä v noci. „Pravdepodobnou príčinou ochorenia je, že očkovanie v detstve zabezpečuje len dočasnú ochranu. Imunita postupne vekom klesá a pokiaľ človek neabsolvuje preočkovanie, môže sa stať náchylnejším,“ vysvetľuje.
V súčasnosti sa povinne očkujú deti od 3. – 4. mesiaca života v kombinácii s očkovacou látkou proti iným ochoreniam. Preočkovanie sa robí v šiestom roku. „Vzhľadom na epidemiologickú situáciu sa v roku 2010 zaradilo do očkovacieho kalendára preočkovanie trinásťročných detí. V rámci povinného preočkovania dospelej populácie proti tetanu a záškrtu sa toto odporúča súčasne aj proti čiernemu kašľu kombinovanou očkovacou látkou. Okrem vlastnej ochrany sa znižuje pravdepodobnosť prenosu baktérií čierneho kašľa na malé deti v rodine. Taktiež sa odporúča kombinovaná očkovacia látka aj tehotným ženám v 3 trimestri tehotenstva, alebo tesne po pôrode pred prepustením z nemocnice, s cieľom ochrániť novorodencov a malé dojčatá,“ dodáva.
Vedeli o nej už v stredoveku
Čierny kašeľ je ochorenie dýchacích ciest. Prejavuje sa najmä u malých detí záchvatmi ťažkého kašľa s výraznými príznakmi dusenia sa. Pôvodcom je baktéria nazvaná po jej objaviteľovi Bordetella pertussis. Táto produkuje jed - toxín, ktorý poškodzuje riasinky v prieduškách, a tým bráni samočisteniu týchto priestorov. Klinicky túto chorobu presne popísal už v stredoveku vo Francii Pasquier v roku 1411. Pôvodcu vedecky zistil až v r.1900 Bordet.
Ochorenie začína necharakteristicky - zápalom horných dýchacích ciest, často zvýšenou teplotou, pokašliavaním a nádchou. Toto štádium trvá až 10 dní (často menej), potom teploty vymiznú, ale kašeľ sa mení na dráždivý a záchvatový. Objavuje sa najmä v noci. Typický atak kašľa sa skladá zo série za sebou nasledujúcich vydýchnutí, pri ktorých dieťa najprv sčervenie, potom zmodrie, slzia mu oči a často má vyplazený jazyk.
Nasleduje dlhý hlasitý nádych, pričom sa záchvat opakuje. Končí buď vykašlaním hlienu alebo zvracaním. Potom nasleduje krátka pauza, kedy sa dieťa javí ako zdravé. Týchto záchvatov prekoná niekoľko desiatok za deň. Pre záchvaty „dusenia sa“ neprijíma potravu a odmieta aj tekutiny. Tento vysiľujúci chorobný proces trvá 2 až 5 týždňov. Tvár dieťaťa je opuchnutá, na spodných viečkach sú čierne polkruhovité mesiačiky - vyliata krv z vlásočníc, čo dáva tomuto ochoreniu aj názov – čierny kašeľ. Povinné očkovanie sa na Slovensku zaviedlo v roku 1959.