Poradensko-tréningové centrum Náruč pomáha rodinám v kríze už desať rokov. V celoslovenskom hodnotení kvality špecializovaných služieb pre obete domáceho násilia sa spomedzi niekoľkých desiatok hodnotených organizácií umiestnilo na piatom mieste.
Centrum, ktoré sa zaoberá pomocou obetiam domáceho násilia, vzniklo v Čadci v roku 2005. Dôvodom jeho vzniku bola narastajúca potreba tohto druhu poradenstva v regióne.
„V detskom krízovom centre Náruč v Žiline v tom čase asi osemdesiat percent prípadov tvorili práve deti z kysuckých rodín,“ hovorí Jarmila Majáková z PTC Náruč.
„Pri zriaďovaní poradne sme vychádzali z predpokladu, že blízkosť poradenského centra pre kysucké rodiny zabezpečí rýchlejšie riešenie ich problémov a mnoho rodín sa tak môže vyhnúť eskalácii problémov.“
Vznik centra sa po rokoch ukázal ako dobrý ťah – klientky z ohrozených rodín, či už priamo z Čadce alebo z okolitých kysuckých dedín, začali postupne prichádzať.
Kým v roku 2005 pomohli pracovníčky centra tridsiatim dvom obetiam domáceho násilia, v nasledujúcich rokoch ich počet stúpol ročne na viac ako sto osôb. Tieto čísla pritom hovoria len o počte nových klientiek – súbežne pracovníčky centra pracujú aj s tými z minulých rokov.
Celkovo za celú dobu fungovania poradne pomohli 1052 klientkam/klientom, pričom si treba uvedomiť, že účinná pomoc obeti násilia spravidla znamená tiež pomoc pre celú rodinu. Osobitne sa to týka detí, pretože deti trpia násilím v rodine v miere rovnakej alebo ešte vyššej ako dospelí.
So žiadosťou o pomoc sa na poradňu obracajú ľudia z Čadce, Kysuckého Nového Mesta, Turzovky a Skalitého, ale klientelu mali už z väčšiny kysuckých obci.
Cieľom je uzdraviť rodinu Málokto si uvedomuje, aké množstvo problémov sa nabaľuje na násilie v rodinách a v čom všetkom je potrebné takto ohrozenej obeti či jej rodine podať pomocnú ruku.
„Desať rokov sa zaoberáme problémami súvisiacimi s domácim násilím a úmerne zložitosti týchto problémov ponúkame široký repertoár programov pomoci.
Poskytujeme špecializované sociálne poradenstvo fyzickým osobám a rodinám ohrozeným násilím, akreditované podľa zákona 448/2008 Ministerstvom práce, sociálnych vecí a rodiny.
Toto poradenstvo zahŕňa predovšetkým psychologické, právne a sociálne služby rodinám a je doplnené o celý rad podporných programov.“
V centre sa snažia s obeťami násilia spolupracovať v rámci neformálneho, ústretového vzťahu nie z pozície niekoho, kto im podsúva jediné správne riešenia, ale skôr ako ten, kto im pomáha nájsť vnútorné zdroje a najprijateľnejšie spôsoby prekonávania problémov.
Okrem interných sociálnych pracovníčok tu externe zamestnávajú psychologičku a právničku. Podľa potreby spolupracujú tiež s úradmi práce, sociálnych vecí a rodiny, políciou, mestami a obcami, ďalšími inštitúciami a odborníkmi z radov lekárov, učiteľov.
„Za desať rokov fungovania sme vďaka osvedčeným pracovným postupom a intenzívnej spolupráci s najrôznejšími organizáciami posunuli do inštitucionálnej starostlivosti (náhradné bývanie, krízové strediská) len asi desať percent z celkového počtu prípadov. Je výborné, keď obete násilia dokážu prekonať krízu, vyrovnať sa s prežitými útrapami a vrátiť sa späť do normálneho života.“
Hlavným cieľom centra je nielen poskytnúť čo najkomplexnejšiu pomoc obetiam násilia, ale tiež zabrániť rozpadu rodiny – teda zabrániť tomu, aby deti po rozpade rodiny skončili v detskom domove.
V centre sa rozbehla aj komunitná svojpomoc – darcovstvo oblečenia, hračiek, školských potrieb a podobne. Pomoc tu poskytujú aj prostredníctvom ďalších programov. Spomedzi nich veľmi dôležité sú programy na posilnenie vzťahu dieťa – rodič.
„Rovnako v rámci prevencie navštevujeme školy a s deťmi diskutujeme, čo je konflikt a čo násilie, ako ich rozpoznať, aké sú mýty o násilí a ako funguje rodina.“
Centrum pomáha nielen ženám zažívajúcim násilie, ale všetkým osobám ohrozeným násilím – deťom, mužom, seniorom.
„Riešime tiež prípady, keď sa starí rodičia starajú o deti, ktoré majú v náhradnej osobnej starostlivosti. Mnohokrát by im zniesli modré z neba, ale často nie je v ich silách riešiť s deťmi všetko, lebo aj oni samy by mnohokrát potrebovali pomoc – v týchto prípadoch pomáhame s doučovaním detí, vezmeme ich na denný tábor, aby si nachvíľu starkí oddýchli.“
Smerujú k prevencii Centrum má v súčasnosti rozbehnutých viacero preventívnych programov. V materských školách využívajú program KIKO A RUKA, zameraný na prevenciu sexuálneho zneužívania detí.
„Je to ľahko ladený program prispôsobený úrovni detského vnímania, kde pomocou rozprávkového príbehu a jeho hrdinu Kika učíme deti, ktoré dotyky sú primerané a ktoré nie, či ako povedať nie, keď im je niečo nepríjemné. Deti na program reagujú veľmi dobre a jeho úspešnosť je tým vyššia, čím lepšiu spoluprácu nadviažeme s učiteľkami a rodičmi“.
Ďalšou z foriem je program ART(Aggression replacement trainning), ktorý slúži na predchádzanie agresívnemu správaniu detí, mládeže aj dospelých.
„Vďaka organizácii Návrat, ktorá spolupracuje s vysokou školou v Nórsku, sme mohli absolvovať školenie programu, ktorý v tejto krajine funguje už tridsať rokov a slúži na zmenu agresívneho správania,“ hovorí Elena Jedináková.
Desaťtýždňový skupinový tréningový program už aj odskúšali na základnej škole v Čadci. S deťmi sa stretávali trikrát do týždňa, pričom jedno stretnutie trvalo asi 45-60 minút. Aktívna spolupráca s deťmi spočíva v tréningu sociálnych zručností (odolávanie tlaku skupiny, ocenenie druhého a iné), kontrole hnevu a v morálnom zvažovaní (zodpovednosť, ohľaduplnosť).
„Výsledky sa dostavili hneď po prvom tréningu, keď nám učiteľky dali spätnú väzbu o zlepšení správania detí. Program ART je úžasný v tom, že sa dá robiť aj s dospelými. Ako dodáva, “ Výhodou programu je práve jeho intenzita – počas desiatich aktívnych týždňov s tou istou skupinou sa dá urobiť naozaj veľa. Komunikácia s deťmi je evidentne iná v prvý a iná v posledný týždeň tréningu.“
Podľa slov Majákovej v centre rapídne pribúda rodín, ktoré sú okrem problémov s násilím sužované aj dlhmi. „Za dvadsať rokov praxe som také zadlžovanie, akému dnes čelia kysucké rodiny, nezažila.“
Rodiny sú zaťažené pôžičkami a úvermi. Často sa zadlžujú práve rizikové rodiny, v ktorých je už prítomné násilie, nezamestnanosť, manželské problémy, alkoholizmus, gambling a iné.
Mnohokrát si to rodinní príslušníci medzi sebou ani nepovedia, skrývajú poštu. „Podobne sa rozmáha aj špecifická forma násilia na deťoch v rodinách, v ktorých rodičia nedokážu zvládnuť partnerské problémy. Svoje konflikty si riešia na úkor detí, keď ich zaťahujú do vzájomných sporov, a tak ich traumatizujú.“
Bezplatná pomoc Do centra sa záujemcovia o jeho služby dostávajú cez ľudí, ktorí už majú s Náručou skúsenosť. „Často nám najskôr len zavolajú a informujú sa, či riešime aj ten ich konkrétny problém,“ hovorí Jedináková.
O centre sa dozvedia aj z internetu alebo cez inštitúcie. „Niekedy zachytíme problém aj priamo počas prevencií na školách, alebo za nami ľudí posielajú pracovníci z polície či obcí “
Víziou centra je naďalej pomáhať obetiam násilia a rodinám v kríze. Aj do budúcna počítajú s pomocou dobrovoľníkov. Dobrovoľníci pomáhajú mnohorakými spôsobmi, najčastejšie však viacčlenným rodinám, kde pomáhajú s varením, doučovaním či opaterou deti.
Do budúcnosti by sme pomoc rodičom, ktorí majú malé deti a chcú pracovať, chceli ešte zvýšiť.“ Pomáha im aj finančná podpora z niektorých obcí.
„Tým, že vyriešime problém rodiny a deti nemusia byť vyňaté z rodiny, zároveň šetríme financie aj obciam, preto ich pomoc považujeme za prirodzenú a vítame ju.“
Centrum zo zákona poskytuje poradenstvo a ďalšie služby bezplatne. Pomôcť centru môžete aj vy – ak máte doma zachovalé školské pomôcky či iné užitočné veci, môžete ich prostredníctvom centra darovať ľuďom, ktorí ich potrebujú.