NOVÁ BYSTRICA. Ešte v júni začal Slovenský vodohospodársky podnik (SVP) s reguláciou rieky Bystrica. „Aby pri povodňových prietokoch nedochádzalo k stratám na majetku a podmývaniu komunikácie, stavbou sa zabezpečí potrebná kapacita toku, zastabilizujú sa brehy a dno,“ informuje hovorca SVP Ľuboš Krno. Úprava sa robí v dĺžke 1,4 kilometra, práce, ktoré vykonávajú dodávateľsky Váhostav a Hydrostav, chcú ukončiť v októbri. Náklady by mali v zmysle zmluvy o dielo predstavovať 4 155 426 € bez DPH. Práce financujú z Kohézneho fondu EÚ, štátneho rozpočtu a z peňazí SVP. Nenávratný finančný príspevok je vo výške 5 050 255 €.
V Novej Bystrici sa plánuje preložka cesty a objekt záchranného systému. Podľa slov hovorcu navrhovaná úprava toku rešpektuje tieto projekty. „Pravostranný breh rieky Bystrica je z väčšej časti zastabilizovaný oporným múrom. Dôvodom pre návrh opevnenia pravého brehu je potreba zachovania kapacity koryta, ktorá súvisí s ochranou obce pri prechode povodňových prietokov,“ hovorí.
Keďže pri výstavbe amfiteátra a námestia došlo aj k čiastočnej úprave svahov koryta, bolo nutné vynechať časť pravostranného oporného múra. Vzhľadom na to, že koryto je v tomto úseku dostatočne široké a upravené, prietočná kapacita sa nezmení. Oporné múry sa vybudujú ako železobetónové a vložia sa do nich ŽB prefabrikáty s povrchovou úpravou – odtlačkom (imitáciou) kyklopského muriva. V rámci požiadaviek CHKO Kysuce sa použijú prefabrikáty s vynechaným otvorom pre ichtyofaunu toku Bystrica.
V upravovanom úseku mení tok pozdĺžny sklon vplyvom jestvujúcich prírodných kamenných prahov v dne a delí ho na úseky s rýchlo tečúcou vodou a hlbšími lagúnami s pokojnou vodou. Rozdielne rýchlosti a charakter dna spôsobujú, že vznikajú úseky kde je dno erodované a také, kde sa materiály ukladajú. Na zabezpečenie stability dna sa navrhli kamenné priečne prahy, ktoré majú v strede lichobežníkový otvor, aby sa dosiahla bezbariérová migrácia rýb.
Autor: ih