ČADCA. Zatiaľ nevedno, či sa v rámci projektu Veľké upratovanie Slovenska ujdú z environmentálneho fondu nejaké peniaze na čierne skládky, ktoré sú aj na Kysuciach. Štát chce totiž v rámci neho rozdeliť na odstránenie tých najhorších 10 miliónov eur. Nový zákon o odpadoch, ktorý vstúpi do platnosti od budúceho roku, zvyšuje pokuty pre tých, ktorí budú takto ukladať odpad. Zvýšia sa na 1500 eur, kým teraz je ich výška 166 eur.
Chytiť páchateľa pri čine je ťažké
„Sú prípady, keď vyššia pokuta odradí, ale nie je ich veľa. Zvyčajne páchateľ počíta s tým, že ho nepristihnú a na pokutu nemyslí. Možno sa bude iba viac usilovať dôkladne zamaskovať svoju činnosť a vyhodí odpad hlbšie v lese, do ešte väčšej húštiny,“ myslí si starosta Radole Anton Tkáčik.
Fotopasce by sa museli podľa jeho slov umiestniť popri cestách aspoň každých 50 metrov, aby bola vyššia pravdepodobnosť, že zachytia páchateľov pri čine. „Neviem si predstaviť prezeranie fotografií, ktoré by zachytili aj slušných turistov a každé auto čo prejde. Keďže ide o separovateľný odpad, na ktorý máme po obci rozmiestnených približne 50 kontajnerov, je jasné, že páchateľmi nelegálnych skládok sú „cezpoľní“ a pri nich je väčšinou takmer nemožná identifikácia podľa tváre, aspoňže autá majú evidenčné čísla.“
Ako hovorí, lacnejšie a efektívnejšie je občas prísť s aktivačnými pracovníkmi a odpad pozbierať. „Dokonca sa niekoľkokrát našli už aj dobrovoľníci, ktorým sme dodali vrecia a upratovali či už popri chodníkoch, cestách alebo potoku. Možno 99 % takéhoto odpadu sú plasty, plechovky, fľaše, tetrapaky a papier, ktoré v obci separujeme. Uvažujeme však o inštalácii fotopascí, alebo aj doplnení kamerového systému pri kontajneroch s triedeným zberom, kde nám ľudia s obľubou nechávajú vrecia s nevytriedeným odpadom, pritom v kontajneroch je dosť priestoru,“ dodáva.
Vyššie pokuty budú využívať
„Ani naše mesto nie je v objavovaní sa čiernych skládok výnimkou. Každoročne musíme viaceré likvidovať. Pôvodcov je ťažké zistiť. Obyvatelia nemajú vôľu vystupovať v úlohe svedkov a bez nich je nemožné vyvodzovať postihy. Napriek tomu považujem navýšenie pokút za správny krok na zlepšenie situácie a v prípade zistenia páchateľov ho budeme využívať,“ hovorí primátor Kysuckého Nového Mesta Ján Hartel.
Fotopasce sa v Čadci neosvedčili
Na území mesta Čadca sa vraj fotopasce neosvedčili, pretože sa doposiaľ nepodarilo zistiť žiadneho pôvodcu odpadu, ktorý by sa ho nelegálne zbavoval. „Preto aj nový zákon platný od 1.1.2016, ktorý umožňuje uložiť v priestupkovom konaní fyzickej osobe pokutu až do výšky 1 500 €, nič nevyrieši, pokiaľ sa nezistí pôvodca. Skôr pomôže informačná kampaň a využívanie zberného dvora, ktorý bude v budúcom roku otvorený viackrát v mesiaci,“ informuje Marián Kráľ z Mestského úradu v Čadci. Ako vraví, obyvatelia sa takto môžu zbavovať nadbytočného materiálu legálnym spôsobom, a nebudú mať dôvod vytvárať čierne skládky.
„Tie sú dlhodobým problémom aj v meste Turzovka. Mestská polícia po dohode s poslancami mestského zastupiteľstva zintenzívnila činnosť a zistených páchateľov bude nekompromisne postihovať. Mesto už zakúpilo fotopasce. Veríme, že sa situácia zlepší,“ informovala Agáta Machovčáková z Mestského úradu v Turzovke.