evádzačmi.
SVRČINOVEC. Ministerstvo vnútra ohľadom zavedenia kontrol na hraničných priechodoch informovalo, že potrebné sily a prostriedky na zabezpečenie monitorovania hraníc sú determinované na základe analýzy rizík a bezpečnostnej situácie, ktoré pravidelne vykonáva Policajný zbor.
Vo Svrčinovci využívajú colnicu stavitelia diaľnice
Bývalú colnicu vo Svrčinovci dostala do správy Národná diaľničná spoločnosť (NDS). Budovy, ktoré v minulosti slúžili colnej správe, sa stali nehnuteľným majetkom v správe Finančného riaditeľstva SR a ich vlastníkom je Slovenská republika. Z dôvodu prebytočnosti niektoré previedli na iné orgány štátnej správy. Viaceré nehnuteľnosti sa dostali do správy ministerstva dopravy a následne do majetku NDS. Tá plánovala začať so stavebnými úpravami vo Svrčinovci na prelome rokov 2014 a 2015. Predpokladaný stavebný náklad na úpravu celého hraničného priechodu mal byť 2,7 milióna eur. V prvej fáze rekonštrukcie v roku 2013 urobila búracie práce, ktoré spočívali v odstránení nevyužívaných objektov, odstránení prestrešenia, oprave strechy hlavnej a prevádzkovej budovy. Vzhľadom na začiatok stavby diaľnice D3 Svrčinovec – Skalité napokon objekt prenajala staviteľovi. Vraj sa tak rozhodla na základe možnosti zhodnotiť ho.
Medzi objektmi bývalých hraničných priechodov, ktoré sa v súlade s platnou legislatívou previedli darovacou zmluvou do vlastníctva obciam, boli napríklad tie v Makove. Po tom, ako sa Slovensko stalo súčasťou schengenského priestoru, začali Kysučania prechádzať bez dokladov aj cez hraničné priechody v Klokočove, Svrčinovci či Skalitom. Čo sa týka bývalého hraničného priechodu vo Svrčinovci, predtým, než ju získala NDS, využívala administratívnu budovu stanica Colného úradu v Žiline ako prevádzkový objekt na pracovné stretnutia či organizovanie medzinárodných stretnutí zástupcov colnej správy. V Skalitom slúžila takisto ako vo Svrčinovci žilinskej colnej správe. Tá tam zriadila inšpekčné izby, pričom objekt využívalo aj ministerstvo obrany. V Klokočove vlastní budovu česká colná správa.
V Klokočove - Bílej 21. decembra 2007 symbolicky prepílili zástupcovia slovenskej a českej časti Euroregiónu Beskydy závory na hraničnom priechode. Ročne tadiaľto zo Slovenska prešlo na českú stranu okolo 629-tisíc osôb a do našej republiky zhruba 628-tisíc. Zaznamenali tam 421-tisíc vozidiel, okolo 210-tisíc zo Slovenska a okolo 210-tisíc z Česka. Slovensko sa stalo súčasťou schengenského priestoru, kontroly na hraničných priechodoch medzi štátmi EÚ skončili.
V Makove zažili rôzne kuriozity
V Makove vznikol 1. januára 1993 prvý hraničný priechod pri chate Makov na medzinárodnej ceste I/18. Paradoxne, bolo to 9 kilometrov vo vnútrozemí od skutočnej československej hranice. Postavili tam dve unimobunky, ktoré slúžili až do roku 1995. Neskôr vybudovali dočasnú colnicu v časti Trojačka. Od roku 1996 začali s výstavbou spoločného slovensko-českého nákladného terminálu, pričom osobná colnica mala stáť pri Valašskom šenku, čo sa však už nestalo. Štát staval na Trojačke komplex pozostávajúci z 12 stavieb, s nákladom takmer 400 miliónov korún, väčšinu z nich odovzdali do užívania v rokoch 2001-2003. Po roku Slovensko vstúpilo do Európskej únie a colný režim v Makove sa skončil. Colnica bola utrpením najmä pre obyvateľov osady Trojačka, ktorí museli cez ňu prechádzať s dokladmi a legitimovať sa. Denne dochádzalo k paradoxným situáciám. Napríklad aj počas volieb, keď sa museli voliči idúci k volebným urnám v centre obce preukázať platnými cestovnými dokladmi. Rovnako to bolo pri ceste do obchodu či na poštu. Vykúpením pre obyvateľov bol vstup do EÚ a schengenského priestoru, kedy sa opäť umožnil voľný pohyb a v podstate sa všetko vrátilo do starých koľají ako pred rozdelením republík. V súčasnosti stojí na mieste bývalej colnice v Makove benzínová stanica.