MSK Čadca je po aktívnom lete pripravená na novú sezónu

Priestorom sa nesie zvuk plastových loptičiek odrážajúcich sa od zelených stolov. Toto leto ho v mestskej športovej hale bolo počuť často, čadčianski stolnotenisti cez prázdniny nezaháľali. Práve naopak. Na azda najdôležitejšej časti sezóny si dali záleža

Čadčianski stolní tenisti absolvovali cez prázdniny aj trojdňové sústredenie v Českej republike za účasti klubov z Maďarska, Čiech a Poľska.Čadčianski stolní tenisti absolvovali cez prázdniny aj trojdňové sústredenie v Českej republike za účasti klubov z Maďarska, Čiech a Poľska. (Zdroj: MSK ČADCA)

ť.

ČADCA. „Keby pingpongista netrénoval dva týždne, tak stratí veľmi veľa,“ reaguje na zmienku o plnej hale predseda Mestského stolnotenisového klubu Čadca Marián Kapusta. Pri stoloch na jednej strane miestnosti vidno najmenšie, azda sedemročné deti. Takmer pri každom stole stojí spolu s dvoma malými stolnotenistami dospelý. Po chvíľke k nim podíde, povie pár slov, vráti sa na miesto a trpezlivo čaká, kým sa loptička dostane na jeho stranu stola. Často sa to však nestáva.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

„Sedem rokov, to je ideálny vek, aby dieťa začalo s pingpongom. Samozrejme, záleží aj na tom, aké je vysoké, aby dotiahlo na stôl. Najťažší je začiatok. Málo detí ho vydrží, veď drvivú väčšinu času len zbierajú loptičky. Je to rozdiel napríklad oproti futbalu, pri ktorom keď deti dajú gól, tak sa spolu tešia, hádžu sa po sebe. Tu nič také nie je. Keď však už vydrží, tak sa to oplatí. Potom prichádzajú aj výsledky, mladí hráči stúpajú v rebríčkoch, získavajú motiváciu, vytvorí sa partia. Vtedy ich to baví oveľa viac,“ hovorí Kapusta.

SkryťVypnúť reklamu

V stolnom tenise to bez rodiča nejde

Tými dospelými, ktorí s deťmi trénujú, sú neraz rodičia či starí rodičia. Bez ich pomoci by čadčianska stolnotenisová mládež zrejme nefungovala.

„Keď sa karatistom prihlási osemdesiat detí, postaví sa pred nich jeden tréner a precvičuje im. Keď však k nám rodič prinesie dieťa, povie, že zaplatí členské a nechá mi ho tu, tak odmietnem. Také dieťa je mi na nič. Aj na tréningu sa oň totiž treba starať. Jeden tréner sa môže venovať najviac trom deťom. Dieťa sa musí naučiť v hale pohybovať, ísť po stratenú loptičku až pri prerušení hry pri vedľajšom stole a podobne. Preto je dobré, keď je rodič prítomný na tréningoch, keď pomôže aj s odvozom na turnaje a s ďalšími vecami. Bez rodičovskej angažovanosti by to nešlo,“ pokračuje predseda čadčianskeho klubu. S vyše päťdesiatimi aktívnymi členmi a slušnou mládežníckou základňou najpočetnejšieho na Slovensku. MSK Čadca patrí medzi najlepšie stolnotenisové kluby na Slovensku nielen v kvantite, ale aj kvalite. Okrem pravidelných bojov o medaily v extralige, prvej lige i v tretej lige vychovala napríklad aj aktuálneho majstra Slovenska v kategórii najmladších žiakov.

SkryťVypnúť reklamu

„Pred troma rokmi sme so súčasnou partiou prebrali MSK Čadca, lebo to vyzeralo, že to celé krachne. Začali sme s maličkými, ktorí postupne vyrastajú a zapĺňajú dieru v doraste,“ spomína Kapusta.

Extraligisti sparingpartnermi mládežníkom

Jedným z „maličkých“ bol aj Jakub Goldír. Na prvý tréning ho doviedol otec, potvrdzujúc filozofiu klubu s ním herné začiatky za stolom absolvoval práve on. Neskôr sa jemu i ostatným talentovaným mládežníkom začali venovať starší hráči, najčastejšie extraligové duo Pavel Petráš – Radoslav Blažek. Keď boli v skoršom mládežníckom veku oni, partie s extraligovými hráčmi boli skôr výnimočnou udalosťou.

„Nepamätám si, že by som si ako najmladší či mladší žiak zatrénoval s hráčom z najvyššej súťaže či dokonca by extraligista so mnou cestoval ako kouč na turnaj. Ako mládežník som síce vyrastal azda v najlepšej partii skúsených stolných tenistov na Slovensku (Peter Krkoška, Pavel Petráš, Vladimír Poliaček, Pavol Jakubec), tréningy s nimi som si však po určitej dobe tvrdo vybojoval a prinieslo to aj svoje ovocie,“ hovorí niekdajší strieborný medailista z európskeho šampionátu Blažek. V súčasnosti člen extraligového tímu viackrát zvažoval, či sa sústrediť na rast vlastnej výkonnosti alebo pingpongové dospievanie mladých Čadčanov. Napokon sa rozhodol pomôcť s výchovou vlastných nástupcov.

SkryťVypnúť reklamu

„Po uplynulej, azda najhoršej sezóne v mojej kariére, som prvýkrát vážne uvažoval, či pokračovať len vo svojej kariére a prestúpiť do niektorého z klubov v Nemecku alebo sa ešte viac ako doteraz venovať deťom v Čadci. Veľmi som túžil po štrnástich rokoch strávených v extralige zahrať si konečne aj vonku a na stole som mal pár dobrých ponúk,“ spomína na rozhodovanie o smerovaní svojej stolnotenisovej cesty Blažek. Napokon voľba padla na Čadcu: „Za päť rokov úspešnej reprezentácie Slovenska v mládežníckych kategóriách, či dlhoročnom pôsobení v superlige a extralige som nazbieral dostatok skúseností, aby som vedel, čo a ako trénovať. S deťmi sme trénovali celé prázdniny dvojfázovo a ja verím, že tí, ktorí to zobrali poctivo, to v tejto sezóne pretavia aj do výsledkov. S odstupom času toto rozhodnutie neľutujem. Letná príprava, ktorú som s deťmi absolvoval počas prázdnin, patrí medzi moje najlepšie stolnotenisové obdobie.“

Chlapčenský kolektív prijme aj dievča

Hoci s raketami v rukách v hale vidno prevažne chlapcov, kde-tu sa medzi nimi objaví aj dievčenská postava. Najznámejšou čadčianskou hráčkou je Adriana Cisariková, ktorá sa po skúsenostiach zo slovenských mužských líg i ženskej extraligy rozhodla športovo pôsobiť v Nemecku. K stolnému tenisu sa dostala v ôsmich rokoch, keď v otcovom nočnom stolíku objavila pingpongové rakety a oranžové loptičky.

„Tie oranžové loptičky ma neskutočne fascinovali, ani sama neviem prečo. V tom čase sme mali v škole možnosť prihlásiť sa na stolnotenisový krúžok pod vedením pána trénera Bohdana Kormanca a ja som to veľmi chcela vyskúšať. Práve kvôli tým oranžovým loptičkám (smiech). Prihlásila som sa a odvtedy to všetko začalo,“ spomína Cisariková.

Od detstva trénovala výlučne s chlapcami, väčšinu zápasov absolvovala taktiež najmä proti mužským protihráčom. „Na Slovensku majú ženy výnimku, do tretej ligy môžu hrať s mužmi. Keď to človek vie hrať, dokáže zareagovať aj na fyzickú prevahu súpera,“ hovorí o ženách v stolnom tenise Kapusta.

Chlapčenský kolektív pozitívne vníma aj Cisariková. Nikomu neprekážalo, že je jediné dievča v hale, skôr naopak. „Mám na to veľmi pekné spomienky. Všetci si ma práve preto vážili, či už moji rovesníci alebo aj starší chalani. Denno-denne sme sa stretávali na tréningoch, vyrastala som s nimi. Vytvorila som si s nimi veľmi dobrý vzťah, ktorý udržiavame dodnes. Aj preto mám viac kamarátov ako kamarátok.“

Aktívne leto, nabitá sezóna

Spomínaná letná príprava prebiehala dvojfázovo, okrem stolného tenisu mali deti na pláne aj iné aktivity. Dôležité bolo vyhnúť sa stereotypu.

„Keď dieťa začne hrať o pol roka neskôr ako jeho rovesníci, bude veľmi dlho svoju vekovú kategóriu dobiehať. Preto sme cez leto trénovali doobeda aj poobede. Chceli sme ostatným trošku ujsť. Starší chlapci si to už uvedomujú, s nimi sa to dá, boli v telocvični celé leto. Mladší však potrebujú aj zmenu, niekam vybehnúť,“ hovorí Kapusta. Stolnému tenisu sa venuje odmala, v súčasnosti hráva prvú ligu. V MSK Čadca hrajú aj jeho dvaja synovia, ktorí si rovnako ako Goldír letnú prípravu pochvaľovali.

„Aj keď som v telocvični cez leto strávil mnoho času, dalo sa to zvládnuť. Nehrali sme len pingpong, hrávali sme aj futbal a boli sme s trénerom viackrát na kúpalisku,“ prezrádza Goldír. Desaťročného hráča čaká náročná sezóna. Okrem pravidelných tréningov cez týždeň má víkendy nabité či už mládežníckymi zápasmi alebo zápasmi mužských okresných líg, navyše by rád uspel aj na medzinárodných turnajoch a obhájil titul majstra Slovenska. Niekedy je toho veľa, no ak on i jeho kamaráti vydržia, Čadca bude aj naďalej patriť medzi slovenskú stolnotenisovú špičku.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na My Kysuce

Komerčné články

  1. Čo bude toto leto in?
  2. Starý? Tučný? Exot? Pod červenou strechou sa nálepky nedávajú
  3. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie
  4. Kam smerujú peniaze bohatých?
  5. Crème de la Crème štartuje už čoskoro
  6. Krmivá pre psov inak: naozaj záleží na tom, čo pes je
  7. Prémiové bankovníctvo je dnes o osobnom prístupe a inováciách
  8. Upokoj svoju poškodenú pleť: Takto jej vrátiš prirodzený vzhľad
  1. Dovolenka v Egypte: Kde sú pláže pre deti a kde podmorský život?
  2. Čo bude toto leto in?
  3. Najkrajšie letné túry, cyklotrasy, jazerá a pamiatky v Rakúsku
  4. Starý? Tučný? Exot? Pod červenou strechou sa nálepky nedávajú
  5. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie
  6. V Košiciach vzniká nové digitálne epicentrum
  7. Crème de la Crème štartuje už čoskoro
  8. Kam smerujú peniaze bohatých?
  1. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie 8 495
  2. Krmivá pre psov inak: naozaj záleží na tom, čo pes je 8 257
  3. V Japonsku vlaky meškajú len vo filmoch. Aj jedlo má pravidlá 5 850
  4. Kam smerujú peniaze bohatých? 3 887
  5. Upokoj svoju poškodenú pleť: Takto jej vrátiš prirodzený vzhľad 3 484
  6. V Košiciach vzniká nové digitálne epicentrum 3 178
  7. Starý? Tučný? Exot? Pod červenou strechou sa nálepky nedávajú 2 961
  8. Viete správne založiť oheň? Podľa kachliara to robíte zle 2 086
  1. Anna Brawne: Pán minister, to naše zdravotníctvo som už zachránila ja, preto je najvyšší čas, aby ste zo seba prestali robiť šaša!
  2. Ján Serbák: Zaujímavosti zo storočných novín (23. - 29.5.1925)
  3. Vladimír Bojničan: Čo mi chýbalo v článku od Michala Havrana: „Spoločnosť rozvrátená politikou“
  4. Branislav Hláčik: Superpozícia 4
  5. Marek Namešpetra: Mokrý svet
  6. Viktor Pamula: Markíza a Vlny
  7. Roman Kebísek: Štefánikova priateľka Weissová o ňom: Je to dobyvateľ
  8. Marián Kozák: Protikorupčný festival Pucung 2025 v Košiciach
  1. Matej Galo: Tibor Gašpar, ste hluchý, nemý, slepý alebo čo? 29 078
  2. Viktor Pamula: Slovenský zväz ľadovej hanby 17 051
  3. Miroslav Ferkl: Stupnica Ficovej nenávisti 10 120
  4. Anna Brawne: Pridrahý Robo, nebolo tých klamstiev už dosť? 8 072
  5. Ivan Čáni: Pobavený Fico ako nevinné batoľa. 7 637
  6. Věra Tepličková: Keď sa bojíš valašky 7 235
  7. Branko Štefanatný: Hráči z KHL nie, Šatan nie! 6 878
  8. Vlado Jakubkovič: Ukážte rozstrieľané brucho. 6 254
  1. Anna Brawne: Pán minister, to naše zdravotníctvo som už zachránila ja, preto je najvyšší čas, aby ste zo seba prestali robiť šaša!
  2. Roman Kebísek: Štefánikova priateľka Weissová o ňom: Je to dobyvateľ
  3. Radko Mačuha: Fico je kráľ politickej džungle.
  4. INESS: Energetická pomoc – adresnosť v nedohľadne
  5. Věra Tepličková: "I napriek tomu, že ste žena, buďte slušná."
  6. Radko Mačuha: Šmejdi" sa menia. Predražené hrnce nahradili politikou.
  7. Tupou Ceruzou: Pandemická
  8. Radko Mačuha: "Rež a rúbaj do krve po Šimečkovej kotrbe" dokial Fico na Slovensku, pánom nebude.
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy z SME | MY Kysuce - aktuálne správy

Medzinárodný deň detí je tu a s ním prichádza deň plný smiechu, hier a milých prekvapení. Pripravili sme pre vás prehľad zaujímavých podujatí a tipy na darčeky, ktoré zaručene potešia malých oslávencov.


Zničený bicykel, ťažké zranenia. To je výsledok stretu s motorkárom.

Zranený muž skončil v nemocnici.


V Oščadnici si užijete tri dni plné dobrej nálady.

Chýbať nebude ani večerný program na námestí.


Redakcia MY Kysuce
Samuel Kopásek pravidelne nastupuje v žilinskom Áčku.

Šampionát štartuje 11. júna.


  1. Anna Brawne: Pán minister, to naše zdravotníctvo som už zachránila ja, preto je najvyšší čas, aby ste zo seba prestali robiť šaša!
  2. Ján Serbák: Zaujímavosti zo storočných novín (23. - 29.5.1925)
  3. Vladimír Bojničan: Čo mi chýbalo v článku od Michala Havrana: „Spoločnosť rozvrátená politikou“
  4. Branislav Hláčik: Superpozícia 4
  5. Marek Namešpetra: Mokrý svet
  6. Viktor Pamula: Markíza a Vlny
  7. Roman Kebísek: Štefánikova priateľka Weissová o ňom: Je to dobyvateľ
  8. Marián Kozák: Protikorupčný festival Pucung 2025 v Košiciach
  1. Matej Galo: Tibor Gašpar, ste hluchý, nemý, slepý alebo čo? 29 078
  2. Viktor Pamula: Slovenský zväz ľadovej hanby 17 051
  3. Miroslav Ferkl: Stupnica Ficovej nenávisti 10 120
  4. Anna Brawne: Pridrahý Robo, nebolo tých klamstiev už dosť? 8 072
  5. Ivan Čáni: Pobavený Fico ako nevinné batoľa. 7 637
  6. Věra Tepličková: Keď sa bojíš valašky 7 235
  7. Branko Štefanatný: Hráči z KHL nie, Šatan nie! 6 878
  8. Vlado Jakubkovič: Ukážte rozstrieľané brucho. 6 254
  1. Anna Brawne: Pán minister, to naše zdravotníctvo som už zachránila ja, preto je najvyšší čas, aby ste zo seba prestali robiť šaša!
  2. Roman Kebísek: Štefánikova priateľka Weissová o ňom: Je to dobyvateľ
  3. Radko Mačuha: Fico je kráľ politickej džungle.
  4. INESS: Energetická pomoc – adresnosť v nedohľadne
  5. Věra Tepličková: "I napriek tomu, že ste žena, buďte slušná."
  6. Radko Mačuha: Šmejdi" sa menia. Predražené hrnce nahradili politikou.
  7. Tupou Ceruzou: Pandemická
  8. Radko Mačuha: "Rež a rúbaj do krve po Šimečkovej kotrbe" dokial Fico na Slovensku, pánom nebude.

Už ste čítali?

SkryťZatvoriť reklamu