.
ČADCA. Platenie niektorých poplatkov u lekára je od apríla minulosťou. V Žilinskom kraji je približne 1 400 poskytovateľov ambulantnej zdravotnej starostlivosti, ktorí boli povinní do 31. mája zaslať ŽSK zoznam zdravotných výkonov a služieb, pri ktorých požadujú úhradu.
Jedni sa z novely zákona tešia, iní menej. Druhú skupinu tvoria najmä tí, ktorí využívali možnosť objednať sa za finančný poplatok u lekára na konkrétny termín. Teraz to síce je možné, ale bez poplatku.
Išlo vraj o neprehľadný systém
Poplatky v ambulantnej sfére boli vraj dlhé roky jednou z najproblematickejších oblastí v rezorte zdravotníctva, ktorá zaťažovala a trápila mnohých pacientov. Zvlášť tých menej solventných. Mnohé z podnetov a sťažností sa týkali najmä neprehľadného systému. Pravidlá výberu boli dlhodobo nejasné, v praxi sa vyskytovali mnohé sporné situácie, pri ktorých pacienti nevedeli, prečo musia niektoré poplatky uhrádzať. Ešte bývalá ministerka zdravotníctva Zuzana Zvolenská vytvorila vlani pracovnú skupinu, ktorá vyhodnocovala podnety pacientov, ako aj skúsenosti odborov zdravotníctva samosprávnych krajov Slovenska, ktoré túto problematiku pravidelne riešili. Podnetnou vraj bola aj spolupráca s Jednotou dôchodcov Slovenska či Asociáciou na ochranu práv pacientov.
Priniesla už prvé výsledky
„Novela zákona o rozsahu zdravotnej starostlivosti je prvým krokom k zavedeniu pravidiel v poplatkoch, ktoré od roku 2004, kedy sa zaviedli, vyberali lekári takmer za všetko. Išlo napríklad aj o také bizarné ako VIP poplatok, či za balík služieb komfort, za nenahlásenie zmeny zdravotnej poisťovne, vypísanie lekárskeho predpisu alebo manipulačný poplatok, čo boli výkony zároveň hradené zo zdravotného poistenia. Dnes už táto duplicita nemôže nastať, keďže zákon jasne hovorí, za ktoré výkony môže lekár poplatok od pacienta vyberať,“ informoval predseda ŽSK Juraj Blanár. Ako ďalej povedal, pozitívom je, že novela zrušila poplatok za prednostné vyšetrenie. „Podľa môjho názoru bol absolútne amorálny a nemá obdobu nikde v Európskej únii,“ povedal.
Pozitívna zmena sa prejavila aj v počte podnetov, ktoré pacienti zaslali v súvislosti s poplatkami za prednostné vyšetrenie na Úrad ŽSK. „Zatiaľ čo do účinnosti tohto zákona sme dostali od pacientov 35 podnetov, v druhom polroku, keď už zákon začal byť účinný, evidujeme len dva,“ spresnil Blanár.
Lekári museli zaslať zoznamy výkonov
Novela zákona zároveň určuje poskytovateľom zdravotnej starostlivosti povinnosť zaslať vyšším územným celkom zoznamy výkonov, podľa ktorých sa v ambulancii vyberajú poplatky. Žilinská župa momentálne ukončuje proces kontroly 1 400 zoznamov, ktoré lekári na úrad doručili.
„V Žilinskom kraji už 500 poskytovateľov zoznamy výkonov vypracovalo v súlade so zákonom a ďalších 500 čaká len na posledné administratívne úpravy. Od októbra začne odbor zdravotníctva vykonávať fyzické kontroly a tam, kde bude dochádzať k porušeniu zákona, pristúpi k udeleniu pokuty, ktorá môže byť až vo výške 3 319 eur,“ dodal predseda ŽSK. Ako doplnila riaditeľka odboru zdravotníctva Anna Majbíková, pacienti sa môžu s akýmkoľvek problémom obrátiť na Žilinský samosprávny kraj. „Ak má pacient pocit, že poplatok, ktorý lekár vyberá, je v rozpore so zákonom, kedykoľvek nás môže kontaktovať telefonicky, písomne, emailom alebo osobne a my podnet prešetríme a v prípade potvrdenia začneme správne konanie,“ povedala.
„Dôležité je to, že zákon chráni pacienta pred neoprávneným vyberaním poplatkov a tiež lekára pri správnom zadefinovaní výkonov, ktoré sú v súlade s platnou legislatívou,“ dodal Blanár.