KYSUCKÉ NOVÉ MESTO. Firma, ktorá prevádzkuje v meste spaľovňu odpadov, pripravila 26. septembra deň otvorených dverí. Chcela dať verejnosti možnosť bližšie sa oboznámiť s procesom spaľovania, išlo aj o snahu predísť ďalším nelichotivým informáciám o tomto zariadení. Mesto na svojej webovej stránke, tiež v mestskom rozhlase informovalo obyvateľov o tejto akcii. Možnosť návštevy využilo vyše dvadsať obyvateľov.
Ako informuje web stránka mesta už krátko po začiatku začala búrlivá diskusia.Z úst Kysučanov najčastejšie padali otázky týkajúce sa teploty pri ktorej sa odpad spaľuje, zaujímalo ich čo uniká z komína počas procesu spaľovania, množstvo a druh odpadu, ktorý sa likviduje, prevádzkový čas i samotná technológia. Pýtali sa na kontroly dodržiavania všetkých technologických postupov a podmienok, ktoré by spaľovňa mala dodržiavať. Zariadenie je určené pre termické zneškodňovanie aj nebezpečných a nemocničných odpadov, najmä však organických a horľavých od pôvodcov zo Slovenska.
Tento rok bolo najviac sťažností
Obyvatelia mesta už spísali množstvo sťažností proti fungovaniu spaľovne. Podľa ich vyjadrenia im totiž ohrozuje zdravie. Tento rok bolo sťažností najviac. Prvú petíciu zorganizovali ešte v novembri 2009. Neuspeli, keďže vtedajší Obvodný úrad životného prostredia v Žiline vydal súhlas na trvalé prevádzkovanie zariadenia.
Kysučania boli už vtedy nespokojní s rozhodnutím, podľa ktorého získala súkromná firma súhlas na jeho prevádzkovanie v areáli bývalej ZVL. Petíciu podpísalo vtedy 1520 ľudí. Súčasťou povolenia pre firmu A. S. A. bol aj zoznam odpadov, z ktorého bolo zrejmé, že sa v meste bude likvidovať aj ten nebezpečný. Firma argumentovala, že v spaľovni sa využíva moderná a zároveň najlepšia dostupná technológia z hľadiska ochrany ovzdušia aj ostatných zložiek životného prostredia.
Zariadenie sa musí riadiť stanovenými podmienkami. Napríklad aj tými, že pri spaľovaní treba vykonať všetky preventívne opatrenia, aby sa pri príjme a medziskladovaní odpadov zabránilo zaťaženiu životného prostredia, a ak to nie je možné, v maximálnej miere sa obmedzilo najmä znečistenie ovzdušia, obťažovanie zápachom, ako aj priame ohrozenie zdravia ľudí.
Kontroly nič nepreukázali
Obyvatelia sa tento rok obrátili už aj na políciu. Dôvodom bol zápach, ktorý sa šíril pri údajnom spaľovaní liekov. Sťažností na zápach bolo v tomto roku viacero.
Slovenská inšpekcia životného prostredia, inšpektorát ŽP v Žiline v oznámení o výsledkoch kontroly, ktoré zaslal mestskému úradu, konštatovala, že sa nezistilo porušenie technických parametrov odpadov a emisných limitov znečisťujúcich látok, ktoré by mohli mať vplyv na tvorbu a šírenie zápachu počas prevádzky. Na základe opakovaných sťažnosti odporučila vykonať kontroly zamerané na spaľovanie odpadov na voľných priestranstvách a v kotolniach stacionárnych zdrojov znečisťovania, tiež urobiť vizuálnu kontrolu, fotografie a videodokumentáciu činnosti zdroja, teda spaľovne v čase, keď sa podľa dokumentácie nemá spaľovať (večerné a nočné hodiny, soboty, nedele).
Vlani vraj došlo k prekročeniu emisného limitu pre oxid uhoľnatý, čo vyplynulo z údajov automatizovaného meracieho systému pri hĺbkovej kontrole zdroja. Podľa informácie Ivety Galovicovej, vedúcej odboru inšpekcie ochrany ovzdušia SIŽP v Žiline, ktorú nám poskytla v júni, však nejde o parameter ktorý by mal vplyv na zápach, teda na to, na čo sa obyvatelia sťažujú. Kysučania však vo svojom úsilí dosiahnuť zatvorenie spaľovne poľaviť očividne nemienia. Svedčia o tom všetky ich tohtoročné aktivity.