Prvý letný mesiac prilákali krásy Slovenska takmer 455-tisíc ľudí. V porovnaní s rovnakým obdobím minulého roka ide o vyše 17-percentný nárast. Najvyšší počet turistov, vyše štvrť milióna, bol práve zo Slovenska.
„Sme veľmi radi, že sa udržal trend z minulých mesiacov a aj v júli na Slovensko prichádzalo viac turistov v porovnaní s minulým rokom. Dobrou správou je aj fakt, že s nárastom turistov rastie počet prenocovaní a turisti u nás zároveň míňajú viac peňazí,“ povedal štátny tajomník ministerstva dopravy František Palko.
Ako informoval hovorca ministerstva Martin Kóňa počet prenocovaní v júli dosiahol na Slovensku vyše 1,5 milióna. V porovnaní s júlom 2014 ide o takmer 16-percentný nárast. Najvyšší počet zahraničných návštevníkov (vyše 66-tisíc) v lete prichádzalo tradične zo susednej Českej republiky, kde zaznamenali vyše 20-percentný medziročný nárast. Na ďalších priečkach sa umiestnili turisti z Poľska (vyše 19-tisíc) a Nemecka (vyše 17-tisíc).
Podporiť cestovný ruch v ďalších mesiacoch môže podľa Palka naše členstvo vo výkonnom výbore Svetovej organizácie cestovného ruchu (UNWTO). Slovensko tak prvý raz v histórii bude nasledujúce štyri roky reprezentovať svetový cestovný ruch. „Aj tento úspech je príležitosťou na to, aby sa na Slovensku konali viaceré dôležité podujatia cestovného ruchu, čím sa Slovensko stane ešte zaujímavejšou krajinou ako destinácia cestovného ruchu,“ dodal Palko.
Podľa informácie hovorcu Štatistického úradu SR Mariána Jánošíka v mesiacoch január až júl navštívilo okres Čadca 16 562 hostí, čo predstavovalo 46 854 prenocovaní. Do okresu Kysucké Nové Mesto prišlo 3148 návštevníkov, ktorí tam strávili 6641 nocí. K cudzincom, ktorí zavítali na Kysuce patrili okrem Čechov a Poliakov aj Francúzi, Maďari, Nemci, Chorváti, Fíni, Švajčiari, Slovinci, Taliani, Švédi, Rumuni, Rakúšania, Íri, Fíni, Brazílčania, Američania, Angličania, Bulhari, Dáni, Holanďania, Ukrajinci, Kórejci, Albánci, nechýbali hostia z Kene, Thajska, Austrálie, Indie či dokonca z ostrova Maurícius.