Stružielku počas roka navštevujú deti s rôznymi druhmi ochorenia ako sú autizmus, Downov syndróm, mentálna retardácia, poruchy správania, poruchy reči, DMO, epilepsia, LMD, alergie a ďalšie. Stretávajú sa raz do týždňa a pracujú v jednotlivých odboroch detskej terapie pomocou umeleckých postupov.
Každé dieťa navštevujúce Stružielku má svoj vlastný hendikep a vyberá si tie postupy, ktoré zvládne, pomôžu mu rozvinúť jeho osobnosť a nájdu si v nich svoje uplatnenie. V spoločností ostatných takmer rovnocenných detí sa cítia slobodne, príjemne a nepociťujú ľútostivé pohľady okolia.
Na rôznych vystúpeniach pre verejnosť odhalia svoje vnútro, neraz prekonajú svoje sily a ukážu ostatným, že aj napriek svojmu hendikepu aj oni môžu byť šťastní.
Pomáhajú už takmer štvrťstoročie
Špecializované zariadenie pre deti so zdravotným postihnutím vzniklo v Čadci v roku 1992. „Zakladateľom Stružielky bol pán Jaroslav Černý z Ostravy spolu s pani Martou Letovou, ktorí dali zariadeniu názov a rozbehli jej činnosť,“ hovorí Simona Melicherová, súčasná predsedníčka občianskeho združenia, ktoré vzniklo tento rok v septembri a nadviazalo na dlhoročnú tradíciu Stružielky, ktorá fungovala pod Kultúrnym strediskom v Čadci.
„Ja som v Stružielke už dvanásť rokov a úplné začiatky sú pre mňa trochu vzdialené. Do Stružielky som sa dostala prostredníctvom mojej sestry, ktorá aktívne v nej pracovala predo mnou a pomohla mi vstúpiť do pre mňa nepoznaného sveta detí, ku ktorým príroda nebola príliš zhovievavá.
Ako učiteľka na základnej škole viem, koľko energie učiteľ vynaloží pri svojej práci s deťmi. Deti zo Stružielky dokážu prijať veľmi veľa a nabijú človeka obrovskou energiou. Sú veľmi vďačné za všetko. V našom okolí je veľa detí, ktoré potrebujú pomoc, ktoré majú problém a ťažko sa začleňujú do spoločnosti.“
Stružielka dáva podľa predsedníčky deťom pocit, že niekam patria, môžu ukázať čo v nich je, sú si všetci rovní, neriešia v ňom veľkosť hendikepu, farbu pleti alebo vek.
„Sme tu ako jedna veľká rodina. Deti môžu ukázať, čo dokážu – mnohé z nich majú talent na kreslenie, vedia spievať, tancovať, hrať divadlo, ale mnohokrát sú spoločnosťou odpísaní a nemajú možnosť sa prejaviť.“
Stružielka umožňuje postihnutým deťom zažiť úspech a ocenenie. „Aj keď to nie je vždy o prvotriednej kvalite, ale v rámci možností každého dieťaťa sa môžu ukázať, mnohokrát siahnuť na dno svojich síl, aby dokázali čo v nich je.
Do Stružielky prichádzajú deti, ktoré často nekomunikujú s okolím, boja sa rozprávať o svojich pocitoch. V kolektíve s deťmi s podobným osudom, prostredníctvom rôznych aktivít sa postupne začleňujú do kolektívu, pohybujú samostatne, nepotrebujú stály kontakt s mamou alebo s otcom a pracujú samostatne.“ Nájdu sebadôveru a odvahu presadiť sa.
Cieľom združenia je rozvíjať zručnosti u detí. FOTO: ARCHÍV OZ
Väčšinou pozitívne reakcie
Možno si niektorí myslia, že je správnejšie venovať sa nadaným deťom. No tieto deti majú vložené do vienka isté dispozície, ktoré sa mnohým iným vyhli.
„Väčšinou sa stretávame s pozitívnymi reakciami, ľudia nás podporujú a fandia nám, ale nájdu sa aj takí(našťastie len zriedkavo), ktorí nechápu, prečo by sme sa mali venovať týmto deťom, že treba dať priestor nadaným. Každý rodič, ktorý má doma postihnuté dieťa význam Stružielky chápe a váži si pomoc.“
Do Stružielky môže prísť s dieťaťom každý rodič, ktorý chce svojmu dieťaťu spríjemniť voľné chvíle, umožniť stretnutie s kamarátmi podobného osudu, ukázať svoje schopnosti a zažiť pocit z úspechu.
„Ľudia sa o nás dozvedajú z viacerých zdrojov. Tým, že už pôsobíme dlhší čas, mnohí ľudia nás už poznajú. Pomáha nám aj to, že niektorí lektori sú zároveň pedagógmi na základných a špeciálnych školách, kde oslovujú deti, ktoré by mohli k nám chodiť.“
Vek detí je približne od 6 rokov a vyššie neobmedzene. Mnohé sú už v dospelom veku, no svojim spôsobom sú stále deti. Veľmi nás teší, že do našej stružielkovskej rodiny prichádzajú i deti z rodín, ktoré nenavštevujú žiadne zariadenie a sú celé dni odkázané na svojich rodičov.
Rozvíjajú viaceré schopnosti
Stružielka ponúka deťom rozvíjať sa hneď v niekoľkých tvorivých aktivitách. Detí sa môžu rozvíjať prostredníctvom muzikotrapie, psychterapie, dramatoterapie, arteterapie i pohybovej terapie.“
Každé stretnutie začínajú spoločným rozhovorom, kto ako prežil týždeň, čo nové zažil a ako sa mu darilo. „Máme tu chlapca, ktorý síce nevie čítať a písať, no pekne spieva a reprezentoval nás na súťaži v Českej republike i v Poľsku. Taktiež výtvarne práce, ktoré deti namaľovali deti vo výtvarnej dielni získali mnohé ocenenia i v zahraničí.
Mnohé z detí sa v kolektíve osmelia a napredujú. FOTO: ARCHÍV OZ
Chcú viac zapájať rodičov
Nový školský rok začala Stružielka ako občianske združenie. „Pri predstave, že by mala Stružielka zaniknúť, mi bolo ľúto detí a aj ich rodičov, pretože viem, že tu chodia radi. Viaceré z nich to berú ako školu, lebo mnohé z nich do školy nechodia.“
K záchrane Stružielky ich motivovalo aj mnoho zážitkov a neopísateľných momentov, ktoré za roky s deťmi mali možnosť prežiť. Pomocnú ruku im podal aj Rotary Klub v Žiline, ktorý už niekoľko rokov finančne zabezpečuje LT Rotary Stružielka a chce ich podporovať i naďalej.
„Fungujeme ďalej aj vďaka našim obetavým členom, s ktorými už roky spolupracujeme a venovali deťom zo Stružielky veľa času, lásky a obetavosti .“
Do nového roka vstupujú aj s novými plánmi a predstavami, jednou z nich je aj hlbšie zapojenie rodičov detí do spoločných aktivít. „Chceli by sme do našej činnosti vo väčšej miere zapojiť rodičov či už pri vianočných alebo veľkonočných tvorivých dielňach, výletoch a spoločných stretnutiach. Taktiež sa pokúsime Stružielku viac spropagovať, informovať o našej činnosti verejnosť a prilákať nových členov.“
Združeniu môže pomôcť každý, kto má záujem. „Budeme vďační za akúkoľvek pomoc, či už sponzorský dar alebo poskytnutie priestorov, prípadne ponuku zaujímavej aktivity alebo programu, ktoré by sme s deťmi mohli absolvovať.“