OŠČADNICA. Demeterovi patril v kalendári pondelok 26. októbra, ovce na Kysuciach si však naďalej pochutnávajú na zelenej paši. Stará pastierska tradícia hovorí, že na spomínaný sviatok prichádzali bača a valasi vo sviatočných šatách do kostola, kde obetovali oštiepky a syr. Neskôr prišlo na rad vyúčtovanie s majiteľmi oviec, nasledovala spoločná hostina. Toľko tradícia. Súčasnosť je taká, že ovce sa pasú nie podľa sviatku v kalendári, ale počasia. Potvrdil to aj Štefan Rajčan, zootechnik z Roľníckeho družstva Veľká Rača Oščadnica, ktoré chová v súčasnosti približne 1900 oviec.
„Termín ich zháňania zo salašov záleží od počasia. Obvykle sa pasú do príchodu prvých mrazov, alebo snehu. Pokiaľ to bude možné, budeme ich pásť do konca novembra. Minulý rok to bolo do 5. decembra,“ hovorí. Produkcia mlieka podľa jeho slov závisí najmä od počasia, ktoré ovplyvňuje kvalitu paše. „Toto leto bolo veľmi teplé a suché, paša teda nebola najlepšia. Odzrkadlilo sa to aj na produkcií mlieka, ktorá bola nižšia ako vlani. Tento rok sme vyprodukovali okolo 85 000 litrov. Vykupuje ho mliekareň Červený Kameň, časť produkcie využívame na vlastnú výrobu,“ informuje.
Družstvo vyrába stopercentné ovčie výrobky - syr, žinčicu, aj bryndzu. Úplne klasické salaše s kolibami už na Kysuciach takmer zanikli, v súčasnosti bývajú bačovia v maringotkách, dunčovia sú však vernými pomocníkmi naďalej. Na Kysuciach sa na sviatok Demetera už nepraktizujú žiadne tradičné oslavy. Ako povedal Rajčan, Zväz chovateľov oviec a kôz na Slovensku však organizuje slávnostné ukončenie ovčiarskej sezóny Demeter 2015 v Nitre.