NOVÝ BYSTRICA. Tragická dopravná nehoda, pri ktorej vyhasol život 14-ročného chlapca sa stala v piatok 23. októbra o 21.30 h v katastri obce Nová Bystrica.
„Tridsaťosemročnému Poliakovi, ktorý viedol vozidlo Ford Tranzit smerom zo Starej Bystrice do Námestova pri prechádzaní tiahlej mierne ľavotočivej zákruty náhle vstúpil z pravej strany cesty do jazdnej dráhy chodec. Mal oblečené tmavé oblečenie bez reflexných prvkov. Vodič na túto situáciu reagoval prudkým brzdením a strhnutím riadenia vľavo do protismeru. Napriek tomu zrážke nedokázal zabrániť. Pri dopravnej nehode utrpel chodec ťažké zranenia, ktorým na mieste podľahol,“ informovala krajská policajná hovorkyňa Jana Balogová.
U poľského vodiča podľa jej slov vykonali dychovú skúšku s negatívnym výsledkom. U chodca nariadili súdnu pitvu. Okolnosti tragickej nehody vyšetrujú.
V súvislosti so sychravým počasím a zníženou viditeľnosťou polícia vyzýva účastníkov cestnej premávky k zvýšenej opatrnosti na cestách.
„Vodiči majú sťažené podmienky na jazdu, pretože kombinácia dažďa, mrholenia, tmy a mokrej vozovky si vyžaduje maximálnu koncentráciu. Pamätajte, jazdu treba vždy prispôsobiť stavu a povahe vozovky, poveternostným podmienkam i svojim schopnostiam a zručnostiam. Počítať treba aj s tým, že vo vyjazdených koľajach môže stojaca voda, najmä v zákrutách, spôsobiť šmyk. Tomu sa dá predísť len prispôsobením rýchlosti. Dôležité je jazdiť vždy opatrne, dodržiavať medzi vozidlami bezpečnú vzdialenosť, brzdiť uvážene a včas,“ hovorí Balogová.
Chodci a cyklisti sú, ako vraví, tí najzraniteľnejší. Nestačí len vidieť, ale aj byť videný. „Za nosenie reflexných prvkov sa netreba hanbiť, nie sú určené len pre deti a vo vrecku, v taške vám nepomôžu. Farebné či reflexné oblečenie, osvetlený bicykel a mimoriadna obozretnosť prispievajú k bezpečnosti na cestách. Zákon hovorí jasne, za zníženej viditeľnosti musí mať chodec idúci po krajnici alebo po okraji vozovky na sebe viditeľne umiestnené reflexné prvky, alebo oblečený reflexný bezpečnostný odev. Fatálne následky môžu nastať v prípadoch, ak chodci vstúpia na riadený priechod pre chodcov na signál stoj,“ vysvetľuje.
Najčastejšie riskujú práve takýmto spôsobom. „Stretávame sa však aj s prípadmi, keď nepoužijú priechod pre chodcov vôbec, pohybujú sa na nesprávnej strane vozovky a novinkou nie je tmavé oblečenie.“
Hovorí, že tak, ako každý jeden účastník, aj obce môžu prispieť k bezpečnosti na cestách. Polícia už vyzvala starostov, aby predĺžili činnosť verejného osvetlenia za šera (pred západom slnka) a počas ranných hodín. Nefunkčnosť osvetlenia je totiž ďalším faktorom ovplyvňujúcim vznik vážnych dopravných nehôd.
„Každý účastník cestnej premávky vodič vozidla, cyklista aj chodec by si mal uvedomiť svoju zodpovednosť, ktorú na seba berie, ak sa pohybuje po cestách. Prostriedkom je zodpovedné dodržiavanie predpisov, ohľaduplnosť, tolerantnosť a nepreceňovanie svojich schopností,“ dodáva Balogová.
FOTO: POLÍCIA
FOTO: POLÍCIA
Autor: ih