Aj tento rok sa mohli žiaci základných škôl dozvedieť informácie o možnostiach štúdia na stredných školách v regióne.
Podujatie organizuje už pätnásť rokov Úrad práce v Čadci. „Burza je zaujímavá tým, že žiaci končiacich ročníkov základných škôl sa môžu dozvedieť o školách a odboroch v rámci okresu,“ hovorí Miroslav Mareček z Úradu práce, sociálnych vecí a rodiny v Čadci. Rokmi prešla aj burza vývojom – Kysuce ako prihraničná oblasť s Českom a Poľskom v minulosti spolupracovali aj s týmito regiónmi, avšak posledné dva roky boli zamerané opäť len na región Kysúc. V budúcom roku by s však mala cezhraničná spolupráca obnoviť.
Celé podujatie slávnostne otvoril riaditeľ ÚPSVR Čadca Miroslav Mareček, ktorý privítal hostí, vystavovateľov, výchovných poradcov, žiakov 9. ročníkov a ostatných návštevníkov burzy práce a informácií. Po krátkych príhovoroch primátora Mesta Čadca Milana Guru a riaditeľa Strednej odbornej školy drevárskej a stavebnej Krásno nad Kysucou Jána Palka vystúpila známa heligónkarka Vlasta Mudríková. Na burzu prichádzali žiaci po etapách, jednotlivé stánky boli pre nich prístupné od 9.00 hod až do 15.00 hod a mali zabezpečené bezplatné autobusy. V jednotlivých stánkoch mohli dostať odpovede na otázky o možnostiach štúdia na danej strednej škole, informácie o podmienkach prijímacieho konania a o jednotlivých odboroch.
„Na burzu sú pravidelne pozývaní aj rodičia budúcich stredoškolákov, bohužiaľ, nezúčastňujú v takom počte, ako by sme si priali, čo je na škodu veci, pretože mnohokrát sa aj rodič potrebuje presvedčiť, či sa „spolurozhodol“ so svojim dieťaťom správne.“
Nad bezpečnosťou a pokojom počas celého konania burzy práce a informácií dohliadala Mestská polícia v Čadci. Počas priebehu celého podujatia si návštevníci mohli pozrieť aj praktické ukážky zručnosti kaderníčok, kozmetičiek, cukrárov, zdravotníkov, strojárov, drevárov, ktoré prebiehali priamo pri stánkoch stredných škôl. Pred Domom Kultúry Čadca pútali zaujímavé praktické ukážky a výrobky z kováčskej dielne šikovných študentov.
Celkovo sa na burzu prišlo pozrieť 1680 návštevníkov, z toho bolo 18 vystavovateľov (11 stredných škôl, 5 zamestnávateľov, Centrum pedagogicko-psychologického poradenstva a prevencie, Úrad práce, sociálnych vecí a rodiny), 28 výchovných poradcov základných škôl, 901 žiakov základných škôl a 328 ostatných návštevníkov.
Svoj stánok na burze máva aj úrad práce. „Žiaci sa v ňom dozvedia, ktoré odbory sú perspektívne do budúcnosti, akým smerom by sa mohli uberať.“ Spolu s Pedagogicko-psychologickou poradňou sa mohli žiaci zapojiť do projektu voľby povolania a otestovať sa, na ktoré povolanie majú predpoklady. „Mohli zistiť, či sú skôr technický typ alebo im viac vyhovuje humanitné zameranie štúdia a na základe toho sa môžu potom rozhodnúť, ktorú školu si vyberú.“
V budúcich ročníkoch plánujú obnoviť spoluprácu okresov Kysucké Nové Mesto a Čadca. „Jediný problém vidím v tom, že Kysuce sa rozdelili na tieto dva regióny a súbežne s nami robí burzu aj okres Kysucké Nové Mesto. Do budúcne preto plánujeme urobiť burzu „celokysuckú“,“ uzatvára Mareček. Na burze sa rovnako predstavilo aj niekoľko zamestnávateľov, prednostne technického smeru a rovnako boli pozvaní aj nezamestnaní, ktorí by v budúcnosti mohli práve v týchto podnikoch nájsť zamestnanie.