ky.
ČADCA. Od návštevy Matky Terezy v Čadci uplynulo 14. mája štvrťstoročie. V tomto meste nechala vtedy štyri misionárky, ktoré mali na Kysuciach pokračovať v jej práci. „Mojou túžbou bolo zriadiť útulok vo vašej krajine už dávnejšie, ale neumožnili mi to. V tomto roku (1990) ma o to písomne poprosil nitriansky biskup Ján Chryzostom Korec. Hneď som súhlasila. Biskup Korec rozhodol, že útulok bude v Čadci na Kysuciach. Som šťastná, že sa mi splnila moja veľká túžba,“ povedala pri svojej návšteve Matka Tereza.
Kardinál J. Ch. Korec bol aj čestným občanom Čadce. Čestné občianstvo mu udelili 8. novembra 1998 pri príležitosti vysviacky kostola sv. Jozefa robotníka na sídlisku Kýčerka ako ocenenie jeho celoživotného diela. Tiež za jeho vrúcny vzťah k mestu a výrazný podiel pri zriadení útulku Misionárok lásky Matky Terezy.
Pred Úradom Žilinskej župy bude viať až do soboty čierna zástava. „Otec Ján Chryzostom Korec niekoľkokrát navštívil náš kraj a v časoch, keď Žilinský kraj patril pod nitrianske biskupstvo, pôsobil ako náš diecézny biskup. V roku 2007 mu župa udelila za významné zásluhy najvyššie vyznamenanie - Čestné občianstvo Žilinského samosprávneho kraja,“ povedal predseda ŽSK Juraj Blanár.
Podľa jeho slov hoci Korec väčšinu svojho života pôsobil v Nitre, jeho pastierska činnosť sa začala práve v Žilinskom kraji, keď v roku 1950 nastúpil na štúdium teológie v Ružomberku. Ako prvému predstaviteľovi slovenskej cirkevnej provincie sa mu dostalo obrovskej cti a stal sa členom kardinálskeho kolégia. „Osoba kardinála Korca sa stala príkladom mnohých veriacim, ktorí hľadali osobný vzor. Predstavoval človeka s nezlomnou vierou, ktorá sa prejavila i v časoch ťažkých, v časoch jeho prenasledovania. Ani roky, ktoré strávil vo väzení ho však neodradili od jeho služby cirkvi a Bohu. Jeho odchodom stráca slovenská katolícka cirkev dôležitú osobnosť a silnú morálnu autoritu,“ dodal Blanár.