Ministerstvo dopravy sa rozhodlo posvietiť si viac na autoškoly a do všetkých áut má po novom pribudnúť monitorovací systém. Zariadenia má umožniť kontrolu trasy, ktorú inštruktor so žiakom prešiel a jazdu si po novom bude môcť žiak nahrať a neskôr prezrieť.
Týmto krokom chce ministerstvo zvýšiť úroveň autoškôl, z ktorých vychádzajú aj nepripravení vodiči, zvlášť problémoví sú pri šoférovaní mladí ľudia vo veku od 17 do 24 rokov, ktorí spôsobujú najviac nehôd. Či povinné zapojenie GPS zvýši úroveň autoškôl a následne zníži nehodovosť, je otázne.
Podľa názoru niektorých kysuckých inštruktorov by ku kvalitnejšiemu výcviku skôr prispelo zvýšenie počtu povinných jázd, vďaka ktorému by žiak nadobudol pri šoférovaní väčšiu istotu a prax.
Povinné zavedenie monitorovacieho zariadenia by podľa odhadov ministerstva mohlo spôsobiť zánik niektorých autoškôl, s nízkou úrovňou výcviku, ktoré produkovali „polovodičov“. Kúpa zariadenia predstavuje zvýšenie nákladov pre autoškoly a dopad to bude mať samozrejme aj na žiakov autoškôl, ktorí si za kurz budú musieť zaplatiť viac, odhadom aj o sto eur.
Kým v súčasnosti sa cena za kurz v regióne pohybuje do štyristo eur, po novom by si museli vodiči za kurz priplatiť aj päťsto eur.
Monitorovací systém v autách autoškôl by podľa ministerstva znížil administratívu, pretože údaje z neho by sa dali použiť aj ako výstup o kurzoch pre štátny dozor v rámci jednotného informačného systému v doprave, ktorý mal byť dokončený do konca septembra 2015.
Vstupný náklad na namontovanie zariadenia GPS do vozidla je asi 400 eur, mesačné náklady na jeho prevádzku predstavujú sumu asi desať eur. Monitorovanie pohybu žiakov podľa niektorých znamená obmedzenie slobody pohybu.
Rezort dopravy priznáva, že chyba je v celkovom systéme vzdelávania vodičov. Ministerstvo v minulom roku prehodnocovalo systém vzdelávania vodičov a porovnávalo ho so systémami v okolitých štátoch. Kým na
Slovensku funguje jednofázový výcvik, ktorý pozostáva z absolvovania teoretickej a praktickej výučby a následnej skúšky na získanie vodičského oprávnenia, v niektorých štátoch (napríklad aj v susednom Rakúsku) prechádzajú na viacfázový systém vzdelávania.
V Rakúsku za tri roky po jeho zavedení zaznamenali tridsaťšesťpercentný pokles nehodovosti u mladých vodičov.